Sunshine Photo Cart - en to fr translation catalogue (1963 entries)

en: Order Status Update
fr: Mise à jour de l’état de la commande

en: Transaction fees
fr: Frais de transaction

en: Layout
fr: Mise en page

en: Tabs
fr: Onglets

en: Accordion
fr: Accordéon

en: See differences in layout options
fr: Voir les différences dans les options de mise en page

en: Private Key
fr: Clé privée

en: Merchant ID
fr: ID du Marchand

en: Access Token
fr: Jeton d’accès

en: Statement Descriptor
fr: Description au compte

en: What shows on your customer credit card statement
fr: Ce qui apparaît sur le relevé de carte de crédit de votre client

en: Transaction Fees
fr: Frais de transaction

en: No access token
fr: Access Token

en: This product does not need any images selected
fr: Ce produit n'a pas besoin d'images sélectionnées

en: Public Key
fr: Clé publique

en: Merchant Key
fr: Clé Marchant

en: Passphrase
fr: Phrase secrète

en: Redirecting to %s
fr: Redirection pour %s

en: No merchant ID in %s settings
fr: Pas d'identification du commerçant dans les paramètres %s

en: Continue to payment details
fr: Passer aux détails du paiement

en: Live Secret Key
fr: Clé secrète Live

en: Live Public Key
fr: Clé public active

en: Test Public Key
fr: Clé publique de test

en: ERROR, something went really wrong
fr: ERREUR, quelque chose s'est vraiment mal passé

en: Unsupported currency
fr: Monnaie non soutenue

en: Search for "%s" in %s: %s results
fr: Recherche pour "%s" dans %s : %s résultats

en: File for print release information when a customer downloads an image
fr: Fichier d'information sur les autorisations d'impression lorsqu'un client télécharge une image

en: Select a page to show print release content
fr: Sélectionner une page pour afficher le contenu du bon à tirer

en: Require print release approval
fr: Demander l'approbation du bon à tirer

en: Require the user read the print release information before being allowed to download
fr: Exiger de l'utilisateur qu'il lise les informations relatives à l'autorisation d'impression avant d'être autorisé à télécharger

en: Explainer text to customers about the print release.
fr: Texte explicatif à l'intention des clients sur le lancement de l'impression.

en: Before downloading you must read and acknowledge the terms of our print release.
fr: Avant de télécharger, vous devez lire et accepter les termes de notre communiqué de presse.

en: When users make a download via credit, which products should be included. If none selected, full size images will be given.
fr: Lorsque les utilisateurs effectuent un téléchargement par le biais d'un crédit, quels produits doivent être inclus. Si aucun produit n'est sélectionné, les images en taille réelle seront fournies.

en: Must acknowledge print release
fr: Doit accuser réception de l'autorisation d'impression

en: Click the links below to download your photo files
fr: Cliquez sur les liens ci-dessous pour télécharger vos fichiers photo

en: or
fr: ou

en: I have read and acknowledge the print release terms
fr: J'ai lu et j'accepte les conditions d'autorisation d'impression

en: Apply discounts after taxes applied
fr: Appliquer les réductions après application des taxes

en: Upgrade to %s
fr: Mise à niveau vers %s

en: Send Email
fr: Envoyer un email

en: Password/Access Code
fr: Mot de passe/Code d'accès

en: Generate password
fr: Générer un mot de passe

en: All payment methods
fr: Toutes les méthodes de paiement

en: Run the initial install process which sets the default pages, settings and permissions. This will not reset your settings, but add things that may be missing.
fr: Exécutez la procédure d'installation initiale qui définit les pages, les paramètres et les autorisations par défaut. Cela ne réinitialisera pas vos paramètres, mais ajoutera des éléments qui pourraient manquer.

en: Edit %s
fr: Modifier %s

en: Gallery access code is incorrect, please try again
fr: Le code d'accès à la galerie est incorrect, veuillez réessayer

en: Enter Gallery Access Code
fr: Entrez le code d'accès à la galerie

en: Filenames
fr: Noms de fichiers

en: User has no favorites
fr: L'utilisateur n'a pas de favoris

en: View cart
fr: Voir le panier

en: Tax Collected
fr: Taxe perçue

en: Fallback Featured Image
fr: Image à la une de l’événement

en: Upload a custom thumbnail image to be used when no specific featured image is set
fr: Télécharger une vignette personnalisée à utiliser lorsqu'aucune image vedette spécifique n'est définie

en: Password Protected Featured Image
fr: Image en vedette protégée par mot de passe

en: Upload a custom thumbnail image to be used when a gallery is password protected
fr: Télécharger une vignette personnalisée à utiliser lorsqu'une galerie est protégée par un mot de passe

en: Order Numbering
fr: Numérotation des commandes

en: Next Order Number
fr: Numéro de commande suivant

en: Leave blank to use default order numbering, otherwise set the next order number to be used
fr: Laisser en blanc pour utiliser la numérotation de commande par défaut, sinon définir le numéro de commande suivant à utiliser

en: Required Other Fields
fr: Obligatoire Autres champs

en: Disable Shipping
fr: Désactiver la livraison

en: Do not require shipping for this item at checkout
fr: Ne pas demander de frais de port pour cet article à la caisse

en: Do not allow customer to add more than this amount to cart
fr: Ne pas permettre au client d'ajouter plus que ce montant au panier

en: Field contains invalid data
fr: Le champ contient des données non valides

en: Fees
fr: Frais

en: Fees added to the order for using this payment method
fr: Frais ajoutés à la commande pour l'utilisation de ce mode de paiement

en: No added fees
fr: Pas de frais supplémentaires

en: Percentage of total order
fr: Pourcentage de la commande totale

en: Fixed amount
fr: Montant fixe

en: Fee Name
fr: Nom des frais

en: What description shown to customer at checkout
fr: Description présentée au client lors du paiement

en: Fee Amount
fr: Montant des frais

en: %s fee
fr: %s de frais

en: Gallery name unavailable
fr: nom de galerie indisponible

en: Order Subtotal
fr: sous-total de la commande

en: Building file...
fr: Construction d'un dossier...

en: View Invoice
fr: Voir la facture

en: Download PDF
fr: Télécharger le PDF

en: Hide others
fr: Cacher les autres

en: If multiple flat rate options are available, only show this one if it is the highest priced
fr: Si plusieurs options forfaitaires sont disponibles, n'affichez que celle-ci si elle est la plus chère

en: Customer Views
fr: Points de vue des clients

en: Image Views
fr: Vues d'images

en: Guest
fr: Invité

en: No customer views
fr: Pas d'avis de clients

en: Update Report Data
fr: Mise à jour des données du rapport

en: User has no items in cart
fr: l'utilisateur n'a pas d'article dans le panier

en: All orders
fr: Toutes les commandes

en: Automatically include in any purchased download
fr: Inclure automatiquement dans tous les achats de téléchargements

en: Child galleries of selected galleries will automatically be included
fr: Les galeries enfants des galeries sélectionnées seront automatiquement incluses

en: Create user accounts
fr: Créer des comptes utilisateurs

en: Activate this add-on
fr: Activer ce module

en: Metadata
fr: Métadonnées

en: Log file has been cleared
fr: Le fichier journal a été effacé

en: Edit user
fr: Editer l'utilisateur

en: Password Optional for Signup
fr: mot de passe optionnel pour s'incrire

en: Make password optional when signing up (otherwise password will automatically be created for them)
fr: Rendre le mot de passe facultatif lors de l'inscription (sinon un mot de passe sera automatiquement créé pour eux)

en: Name Optional for Signup
fr: Nom facultatif pour l'inscription

en: Make name optional when signing up
fr: Rendre le nom facultatif lors de l'inscription

en: Require account to see products
fr: Un compte est requis pour voir les produits

en: Clear log
fr: Effacer le journal

en: Hide promos
fr: Cacher les promotions

en: Disable promos throughout Sunshine Photo Cart
fr: Désactiver les promotions dans Sunshine Photo Cart

en: Pages Theme
fr: Thème des pages

en: What should be used for your general theme when viewing Sunshine pages
fr: Ce qui doit être utilisé comme thème général lors de l'affichage des pages Sunshine

en: Gallery Theme
fr: Theme de galerie

en: Allow galleries to use a different theme layout from the main pages
fr: Permettre aux galeries d'utiliser un thème différent de celui des pages principales

en: Alternate integration
fr: Intégration alternative

en: Sunshine tries to blend into your theme seamlessly. If you are seeing weird layout issues, try this as an alternate method if integrating.
fr: Sunshine essaie de se fondre dans votre thème de manière transparente. Si vous rencontrez des problèmes de mise en page bizarres, essayez cette méthode alternative si vous l'intégrez.

en: Invoices
fr: Factures

en: Will be shown on a white background
fr: S'affichera sur fond blanc

en: Extra Content
fr: Contenu supplémentaire

en: Allow Tracking
fr: Autoriser le suivi

en: Types of Photography
fr: Types de photographie

en: Family
fr: Famille

en: Newborn
fr: Nouveau-né

en: Wedding
fr: Mariage

en: School
fr: École

en: Animals
fr: Animaux

en: Events
fr: Événements

en: Real Estate
fr: Immobilier

en: Data
fr: Données

en: This data can help provide useful information to Sunshine Photo Cart and help guide new features and growth strategies. Your participation is extremely appreciated!
fr: Ces données peuvent aider à fournir des informations utiles à Sunshine Photo Cart et aider à guider les nouvelles fonctionnalités et les stratégies de croissance. Votre participation est extrêmement appréciée !

en: Update from folder
fr: Mise à jour à partir du dossier

en: New images are available in your FTP folder
fr: De nouvelles images sont disponibles dans votre dossier FTP

en: Private
fr: Privé

en: Sunshine Photo Cart Memory Availability
fr: Memoire disponible sur Sunshine Photo Cart

en: Sunshine Photo Cart Recommended Memory Limit
fr: Limite de mémoire recommandée pour le panier photo Sunshine

en: Your current WordPress memory limit is set to %sM, but your web server allows up to %sM. It is recommended to increase the WordPress memory limit to match or exceed the PHP memory limit for optimal performance and speed to ensure your uploads and applying watermarks go as fast as possible.
fr: La limite de mémoire de WordPress est actuellement fixée à %sM, mais votre serveur web autorise jusqu'à %sM. Il est recommandé d'augmenter la limite de mémoire de WordPress pour qu'elle corresponde à la limite de mémoire de PHP, voire la dépasse, afin d'obtenir des performances et une vitesse optimales et de garantir que vos téléchargements et l'application de filigranes se déroulent aussi rapidement que possible.

en: Learn how to increase the WordPress memory limit
fr: Apprenez à augmenter la limite de mémoire de WordPress

en: Your current PHP memory limit is %sM. If you are seeing issues with slow uploading images or errors, it is recommended to ask your web host if your available memory can be increased. A minimum of 256M is recommended, but as high as possible is best.
fr: Votre limite de mémoire PHP actuelle est de %sM. Si vous rencontrez des problèmes de lenteur dans le téléchargement des images ou des erreurs, il est recommandé de demander à votre hébergeur s'il est possible d'augmenter la mémoire disponible. Un minimum de 256M est recommandé, mais le plus haut possible est préférable.

en: Return to tools
fr: Retour aux outils

en: Friend
fr: Ami

en: Clear All Favorites
fr: Effacer tous les Favoris

en: Passwords do not match
fr: Le mot de passe ne correspondent pas

en: Invalid user
fr: Utilisateur Invalide

en: Password has been set
fr: Le mot de passe a été défini

en: PayPal payment has been cancelled
fr: Le paiement PayPal a été annulé

en: Could not connect to PayPal
fr: Impossible de se connecter à Paypal

en: Failed to capture PayPal payment
fr: Échec de la saisie du paiement PayPal

en: PayPal failed to refund
fr: PayPal n'a pas réussi à rembourser

en: You have no galleries assigned to your user account
fr: Vous n'avez pas de galeries assignées à votre compte utilisateur

en: Optional
fr: Optionnel

en: or reply to this email
fr: ou répondre à cet e-mail

en: Please click the button below to set a new password. If you did not make this request, you can safely ignore and delete this email
fr: Veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous pour définir un nouveau mot de passe. Si vous n'avez pas fait cette demande, vous pouvez ignorer et supprimer cet e-mail en toute sécurité

en: An account has been created for you at %s
fr: Un compte a été créé pour vous sur %s

en: Set your password
fr: Choisir votre mot de passe

en: Access account
fr: Accéder a votre compte

en: Test Order: This is not a real order and nothing will be processed
fr: Commande test : Il ne s'agit pas d'une commande réelle et rien ne sera traité

en: Store is not available for this gallery
fr: Pas boutique pour cette galerie

en: Note: If your source gallery is password protected, a unique password is generated for each gallery that is created in this process.
fr: Note : Si votre galerie source est protégée par un mot de passe, un mot de passe unique est généré pour chaque galerie créée au cours de ce processus.

en: Parent Gallery
fr: Galerie Parent

en: No parent gallery
fr: Pas de galerie parent

en: FTP Images Folder
fr: Dossier d'images FTP

en: A new gallery will be created from each individual image or folder of images within the selected folder.
fr: Une nouvelle galerie sera créée à partir de chaque image individuelle ou dossier d'images dans le dossier sélectionné.

en: CSV Data File
fr: Fichier de données CSV

en: Settings in this file will overwrite the any default settings from the above selected Source Gallery. <a href="%s" target="_blank">Checkout the template file</a> to make sure yours matches.
fr: Les paramètres de ce fichier remplaceront les paramètres par défaut de la galerie source sélectionnée ci-dessus. <a href="%s" target="_blank">Vérifiez le fichier modèle</a> pour vous assurer que le vôtre correspond.

en: Create Users
fr: Créer des utilisateur

en: Create user accounts for any that do not yet exist in your data file
fr: Créez des comptes d'utilisateurs pour tous ceux qui n'existent pas encore dans votre fichier de données

en: Notify User(s)
fr: Informer le(s) utilisateur(s)

en: Send message to email(s) from CSV file for each respective gallery. Uses the <a href="%s" target="_blank">Gallery Invite Message</a> template.
fr: Envoi d'un message à un (des) courriel(s) à partir d'un fichier CSV pour chaque galerie respective. Utilise le modèle de <a href="%s" target="_blank">message d'invitation de galerie</a>.

en: Review galleries to be created
fr: Examiner les galeries à créer

en: Invalid file upload
fr: Chargement de fichier invalide

en: Source Folder
fr: Dossier source

en: Create galleries
fr: Créer des galeries

en: Retry
fr: Réessayez

en: Completed
fr: Terminé

en: Could not upload image %s: %s
fr: Impossible d'uploader l'image %s : %s

en: Campaign Monitor
fr: Moniteur de campagne

en: API Key
fr: Clé API

en: Login to your Campaign Monitor account to get your API key
fr: Connectez-vous à votre compte Campaign Monitor pour obtenir votre clé API

en: Client ID
fr: ID Client

en: Login to your Campaign Monitor account to get your client ID
fr: Connectez-vous à votre compte Campaign Monitor pour obtenir votre identifiant client

en: List
fr: Liste

en: Select the list for subscribers to be placed
fr: Sélectionnez la liste des abonnés à placer

en: Refresh lists
fr: Actualiser les listes

en: Subscribe Method
fr: Méthode d'abonnement

en: Ask users if they want to subscribe
fr: Demander aux utilisateurs s'ils veulent s'abonner

en: Automatically subscribe
fr: S'abonner automatiquement

en: When to subscribe
fr: Quand s'abonner

en: Access gallery with email
fr: Accès à la galerie par courrier électronique

en: Campaign Monitor lists have been retrieved
fr: Les listes de Campaign Monitor ont été récupérées

en: No lists were found in your Campaign Monitor account
fr: Aucune liste n'a été trouvée dans votre compte Campaign Monitor

en: Could not connect to Campaign Monitor API
fr: Impossible de se connecter à l'API de Campaign Monitor

en: Subscribe to email newsletter
fr: S'abonner à la lettre d'information

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Allow free downloads
fr: Autoriser les téléchargements gratuits

en: Allow free image downloads (no checkout required)
fr: Autoriser le téléchargement gratuit d'images (sans passer par la caisse)

en:  Allow free gallery download (no checkout required)
fr:  Permettre le téléchargement gratuit de la galerie (sans passer par la caisse)

en: Free image download count
fr: Nombre gratuit de téléchargement d’images

en: Number of free image downloads allowed from this gallery (and child galleries) per customer. Leave empty to use global value (%s).
fr: Nombre de téléchargements d'images gratuits autorisés à partir de cette galerie (et des galeries filles) par client. Laisser vide pour utiliser la valeur globale (%s).

en: unlimited
fr: illimité

en: Allowed Customers For Free Downloads
fr: Clients autorisés à télécharger gratuitement

en: Only allow the selected customers to download for free
fr: N'autoriser que les clients sélectionnés à télécharger gratuitement

en: Require email for free download
fr: Demande d'email pour le téléchargement gratuit

en: A customer will need to enter an email address in order to get a free download
fr: Pour obtenir un téléchargement gratuit, le client doit indiquer son adresse électronique

en: Passcode
fr: Code d'accès

en: Optionally enter a unique passcode customers will be required to enter before downloading for free
fr: Il est possible de saisir un code d'accès unique que les clients devront saisir avant de pouvoir télécharger gratuitement

en: Order Files
fr: Fichiers de commande

en: Optionally upload files to make them available to download with this order
fr: Possibilité de télécharger des fichiers pour les rendre disponibles au téléchargement avec cette commande

en: File could not be deleted
fr: Le fichier n'a pas pu être supprimé

en: Invalid request
fr: Requête invalide

en: Sorry, you do not have permission to download
fr: Désolé, vous n'avez pas l'autorisation de télécharger

en: Notify user of files added to order
fr: Notifier à l'utilisateur les fichiers ajoutés à la commande

en: Customer was notified via email about new files available for download
fr: Le client a été informé par courrier électronique des nouveaux fichiers disponibles pour le téléchargement

en: No files were attached to this order
fr: Aucun fichier n'a été joint à cette ordonnance

en: Entire gallery download
fr: Téléchargement de l'ensemble de la galerie

en: This product is for the entire gallery download option
fr: Ce produit est pour l'option de téléchargement de la galerie entière

en: Include sub galleries
fr: Inclure des sous-galeries

en: Automatically include all sub-galleries when purchasing from a parent gallery
fr: Inclure automatiquement toutes les sous-galeries lors de l'achat d'une galerie mère

en: Leave blank for full resolution
fr: Laisser en blanc pour une résolution complète

en: Apply watermark to the download image
fr: Appliquer un filigrane à l'image téléchargée

en: Free Download
fr: Téléchargement gratuit

en: Automatically include in any free downloads
fr: Inclure automatiquement dans les téléchargements gratuits

en: Max free downloads
fr: Téléchargements gratuits max

en: Max number of free downloads allowed between all galleries
fr: Nombre maximum de téléchargements gratuits autorisés entre toutes les galeries

en: Include large image size in download
fr: Inclure la taille de l'image dans le téléchargement

en: Check this if you want to automatically include the large image in downloads
fr: Cochez cette case si vous souhaitez inclure automatiquement la grande image dans les téléchargements

en: Print Release file
fr: Fichier d'autorisation d'impression

en: Include a print release file in every digital download, a PDF file is recommended
fr: Inclure un fichier d'impression dans chaque téléchargement numérique, un fichier PDF est recommandé

en: Download your order items
fr: Téléchargez les éléments de votre commande

en: Digital Download
fr: Téléchargement Numérique

en: Order Files Notification
fr: Notification des dossiers de commande

en: Notification sent to customer about files added to an order for download
fr: Notification envoyée au client concernant les fichiers ajoutés à une commande en vue de leur téléchargement

en: Files for [order_name] are now available for download
fr: Les fichiers pour [nom_de_la_commande] sont maintenant disponibles au téléchargement

en: Email required
fr: E-mail requis

en: Passcode required
fr: Code d'accès requis

en: Invalid passcode
fr: Code d'accès invalide

en: Download Gallery
fr: Télécharger la galerie

en: An <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> file has been created for your "wp-content/uploads/sunshine" directory to prevent any direct access to images, protecting your digital download files
fr: Un fichier <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> a été créé pour votre répertoire "wp-content/uploads/sunshine" afin d'empêcher tout accès direct aux images, protégeant ainsi vos fichiers de téléchargement numérique

en: After free image download
fr: Après le téléchargement gratuit de l'image

en: After free gallery download
fr: Après le téléchargement de la galerie gratuite

en: Downloads: %s
fr: Téléchargements : %s

en: Download unavailable until payment is complete
fr: Le téléchargement n'est pas disponible tant que le paiement n'a pas été effectué

en: Customer downloaded "%s" from order
fr: Le client a téléchargé "%s" de la commande

en: Download all order items
fr: Télécharger tous les éléments de la commande

en: Thank you for downloading!
fr: Merci d'avoir téléchargé !

en: Your download should have started and may take some time to complete.
fr: Votre téléchargement devrait avoir commencé et peut prendre un certain temps.

en: Click here if the download does not start immediately
fr: Cliquez ici si le téléchargement ne démarre pas immédiatement

en: Download files
fr: Télécharger les fichiers

en: View order details
fr: Voir les détails de la commande

en: You have reached the maximum number of free downloads
fr: Vous avez atteint le nombre maximum de téléchargements gratuits

en: Download additional files for this order
fr: Télécharger des fichiers supplémentaires pour cette commande

en: The following is required before your download begins:
fr: Les éléments suivants sont nécessaires avant le début du téléchargement :

en: Get Download
fr: Télécharger

en: Discount Info
fr: Informations sur les réductions

en: Automatic
fr: Automatique

en: Apply this discount automatically with no coupon code
fr: Appliquer cette réduction automatiquement sans code de réduction

en: Discount Code
fr: Code promo

en: The code customers will type into at checkout to receive discount
fr: Le code que les clients saisiront au moment de passer à la caisse pour bénéficier de la réduction

en: Generate coupon code
fr: Générer un code promo

en: Discount Type
fr: Type de remise

en: Percentage off order
fr: Pourcentage de réduction sur la commande

en: Amount off order
fr: Montant de la commande

en: Percentage off product(s)
fr: Pourcentage de réduction sur le(s) produit(s)

en: Amount off product(s)
fr: Montant de la réduction sur le(s) produit(s)

en: Discount Amount
fr: Montant de la réduction

en: Apply to Shipping Cost
fr: Appliquer aux frais d'expédition

en: Discount percentage will be applied to shipping cost as well
fr: Le pourcentage de réduction sera également appliqué aux frais d'expédition

en: Free Shipping
fr: Livraison gratuite

en: Make free shipping available for the order. You must have a Free Shipping Method active with the option to be enabled via discount code.
fr: Faire en sorte que la livraison gratuite soit disponible pour la commande. La méthode de livraison gratuite doit être active et l'option doit être activée par le code de réduction.

en: Start Date
fr: Date de début

en: End Date
fr: Date de fin

en: Only This Discount
fr: Seulement cette réduction

en: Only allow customer to use this coupon, disallow all other coupons
fr: Ne permettre au client d'utiliser que ce coupon, interdire tous les autres coupons

en: Required Products
fr: Produits requis

en: These products must be in cart before any discounts can be applied
fr: Ces produits doivent être dans le panier avant que les réductions ne soient appliquées

en: Allowed Products
fr: Balises de produits autorisées

en: Disallowed Products
fr: Produits interdits

en: Allowed Categories
fr: Catégories autorisées

en: Disallowed Categories
fr: Catégories non autorisées

en: Allowed Galleries
fr: Galeries autorisées

en: Disallowed Galleries
fr: Galeries interdites

en: Minimum purchase amount
fr: Montant minimum d'achat

en: Total max uses
fr: Total des utilisations maximales

en: Max uses per person
fr: Nombre maximal d'utilisations par personne

en: Max Quantity
fr: Quantité maximale

en: The maximum number of any one item this can be applied towards
fr: Le nombre maximum d'articles pour lesquels cette mesure peut être appliquée

en: Limits
fr: Limites

en: Discount
fr: Remise

en: Add New Discount
fr: Ajouter une nouvelle réduction

en: Edit Discount
fr: Modifier la remise

en: New Discount
fr: Nouvelle réduction

en: All Discounts
fr: Toutes les réductions

en: View Discounts
fr: Voir les réductions

en: Search Discounts
fr: Reherche de remises

en: No discounts found
fr: Aucune réduction trouvée

en: No discounts found in trash
fr: Pas de réductions trouvées dans la corbeille

en: Discount code is invalid
fr: Le code de réduction n'est pas valable

en: Discount code could not be removed
fr: Le code de réduction n'a pas pu être supprimé

en: %s has been automatically applied to your cart
fr: %s a été automatiquement appliqué à votre panier

en: You have not set up any discounts
fr: Vous n'avez pas mis en place de réductions

en: Create your first discount
fr: Créez votre première réduction

en: Creating discounts in Sunshine Photo Cart
fr: Création de remises dans le panier photo Sunshine

en: Customer ID
fr: ID Client

en: Shipping Address 1
fr: Livraison - Adresse 1

en: Shipping Address 2
fr: Livraison - Adresse 2

en: Shipping City
fr: Ville de livraison

en: Shipping State
fr: État ou province de livraison

en: Shipping Zip
fr: CP Livraison

en: Shipping Country
fr: Pays de livraison

en: Billing Address 1
fr: Adresse de facturation

en: Billing Address 2
fr: Adresse de facturation 2

en: Billing City
fr: Ville de facturation

en: Billing State
fr: État ou province de facturation

en: Billing Zip
fr: Code postal de facturation

en: Billing Country
fr: Pays de facturation

en: Registration Dates
fr: Dates d'inscription

en: to
fr: à

en: Export
fr: Exporter

en: Order ID
fr: ID de commande

en: Order Date
fr: Date de commande

en: Order Tax
fr: TVA de Cde

en: Shipping Cost
fr: Frais de ports

en: Product(s)
fr: Produit(s)

en: Shipping First Name
fr: Prénom de livraison

en: Shipping Last Name
fr: Nom de famille de livraison

en: Billing First Name
fr: Prénom de facturation

en: Billing Last Name
fr: Nom de famille de facturation

en: Any gallery
fr: Toute galerie

en: Will include all child galleries as well
fr: Toutes les galeries d'enfants seront également incluses

en: Exports
fr: Exportations

en: Past Exports
fr: Exportations passées

en: Export %s
fr: Exporter %s

en: No results for this export
fr: Aucun résultat pour cette exportation

en: Abort Export
fr: Abandonner l'exportation

en: Download file
fr: Télécharger le fichier

en: Login to your Lightblue account to get your API key
fr: Connectez-vous à votre compte Lightblue pour obtenir votre clé API

en: Send to Light Blue
fr: Envoyer à Light Blue

en: Light Blue API key has not been set
fr: La clé API Light Blue n'a pas été définie

en: Contact sent to Light Blue!
fr: Contact envoyé à Light Blue !

en: Failed to send contact to Light Blue
fr: Échec de l'envoi du contact à Light Blue

en: Order sent to Light Blue!
fr: Commande envoyée à Light Blue !

en: Failed to send order to Light Blue
fr: Échec de l'envoi de la commande à Light Blue

en: Allow fullscreen
fr: Autoriser le plein écran

en: Allow slideshow
fr: Autoriser le diaporama

en: Time for each slide
fr: Durée de chaque diapositive

en: in seconds
fr: secondes

en: Background color
fr: Couleur de l'arrière-plan

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Highlight color
fr: Couleur de surbrillance

en: Navigation Method
fr: Méthode de navigation

en: Thumbnails
fr: Miniatures

en: Pager
fr: Pagination

en: Open Gallery
fr: Ouvrir la galerie

en: Login to your <a href="%s" target="_blank">MailChimp account</a> to get your API key
fr: Connectez-vous à votre <a href=“%s” target=“_blank”>compte MailChimp</a> pour obtenir votre clé API

en: No lists were found in your MailChimp account. You must create a list for subscribers to be placed.
fr: Aucune liste n'a été trouvée dans votre compte MailChimp. Vous devez créer une liste pour que les abonnés soient placés.

en: Could not connect to MailChimp API
fr: Impossible de se connecter à l'API MailChimp

en: MailChimp lists have been retrieved
fr: Les listes MailChimp ont été récupérées

en: cURL support is required, but cannot be found.
fr: cURL support est nécessaire, mais ne peut pas être trouvé.

en: Invalid MailChimp API key supplied.
fr: La clé API MailChimp fournie est invalide .

en: Custom Message
fr: Message personnalisé

en: General template for custom messages
fr: Modèle général pour les messages personnalisés

en: Message failed to send
fr: L'envoi du message a échoué

en: Invite user to gallery
fr: Inviter un utilisateur à la galerie

en: Custom email template to invite a user to gallery
fr: Modèle d'email personnalisé pour inviter un utilisateur à la galerie

en: You have been invited to [gallery_name]
fr: Vous avez été invité à [nom_de_la_galerie]

en: Invite to Gallery
fr: Inviter à la galerie

en: Invite user to register
fr: Inviter l'utilisateur à s'enregistrer

en: Template when inviting user to register on your site
fr: Modèle pour inviter l'utilisateur à s'enregistrer sur votre site

en: Please register on [site_name]
fr: Veuillez vous inscrire sur [nom_du_site]

en: Invite User to Register
fr: Inviter l'utilisateur à s'enregistrer

en: Messaging
fr: Messagerie

en: To
fr: À

en: Custom email address
fr: courriel personnalisé

en: Custom Email Addresses
fr: Adresses e-mail personnalisées

en: Enter email addresses separated by comma
fr: Saisir les adresses électroniques en les séparant par une virgule

en: Choose a gallery for gallery specific template tags to be available
fr: Choisissez une galerie pour que les balises de modèle spécifiques à la galerie soient disponibles

en: Allowed template tags:
fr: Balises de modèle autorisées :

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: No To recipient was selected
fr: Aucun destinataire n'a été sélectionné

en: No custom recipients were provided
fr: Aucun destinataire personnalisé n'a été fourni

en: Your subject contains gallery template tags but no gallery was selected
fr: Votre sujet contient des balises de modèle de galerie mais aucune galerie n'a été sélectionnée

en: Your message contains gallery template tags but no gallery was selected
fr: Votre message contient des balises de modèle de galerie mais aucune galerie n'a été sélectionnée

en: Message sent successfully
fr: Message envoyé avec succès

en: Minimum Order
fr: Minimum de commande

en: Minimum amount a customer must have in cart before they can checkout
fr: Montant minimum que le client doit avoir dans son panier avant de pouvoir passer à la caisse

en: You must have at least %s in your cart before you can checkout
fr: Vous devez avoir au moins %s dans votre panier avant de pouvoir passer à la caisse

en: Pay with Mollie
fr: Payer avec Mollie

en: Test Secret Key
fr: Clé secrète de Test

en: There was an error processing your payment (%s)
fr: Une erreur s'est produite lors du traitement de votre paiement (%s)

en: Refund payment in Mollie
fr: Paiement des remboursements dans Mollie

en: Reason for refund
fr: Motif du remboursement

en: Refund could not be processed
fr: Le remboursement n'a pas pu être traité

en: Number of images
fr: Nombre d’images

en: User will get to select up to this many images
fr: L'utilisateur pourra sélectionner jusqu'à ce nombre d'images

en: Which sources can the user select images from. Will be restricted to galleries the user has access.
fr: Quelles sont les sources à partir desquelles l'utilisateur peut sélectionner des images ? La sélection sera limitée aux galeries auxquelles l'utilisateur a accès.

en: Any gallery the user has access
fr: Toute galerie à laquelle l'utilisateur a accès

en: Current gallery
fr: Galerie actuelle

en: Sibling galleries of the current gallery
fr: Galeries sœurs de la galerie actuelle

en: Sub galleries of the current gallery
fr: Sous-galeries de la galerie actuelle

en: Cart item could not be found
fr: L'article du panier n'a pas été trouvé

en: Cart item images could not be updated
fr: Les images des articles du panier n'ont pas pu être mises à jour

en: Select Image(s)
fr: Sélectionner une (des) image(s)

en: Select images for %s
fr: Sélectionner les images pour %s

en: I'm done
fr: J'ai fini

en: Products in package
fr: Produits en emballage

en: You do not have any products setup yet
fr: Vous n'avez pas encore configuré de produits

en: Remove
fr: Supprimer

en: Add
fr: Ajouter

en: You must fill your package before checking out
fr: Vous devez remplir votre paquet avant de passer à la caisse

en: Item not filled
fr: Poste non rempli

en: Included in this package:
fr: Inclus dans ce paquet :

en: View Sunshine Galleries
fr: Voir les galeries Sunshine

en: Accounts
fr: Comptes

en: Disable Signup
fr: Désactiver l'inscription

en: Disable sign up throughout Sunshine
fr: Désactiver l'inscription dans l'ensemble de Sunshine

en: Rank Math SEO is blocking attachment URLs, please disable the "Redirect Attachments" setting
fr: Rank Math SEO bloque les URL de pièces jointes, veuillez désactiver le paramètre "Redirect Attachments"

en: Already have an account?
fr: Vous avez déjà un compte ?

en: Click here to login
fr: Cliquez ici pour vous connecter

en: You are logged in as an administrator and have access to this gallery without password
fr: Vous êtes connecté en tant qu'administrateur et avez accès à cette galerie sans mot de passe

en: All price levels
fr: Tous les niveaux de prix

en: See all prices
fr: Voir tous les prix

en: Base price off
fr: Prix de base hors taxes

en: Optionally select an existing price level to generate prices for this new price level on all existing products.
fr: Sélectionnez éventuellement un niveau de prix existant pour générer des prix pour ce nouveau niveau de prix sur tous les produits existants.

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: What percent of the selected price level to create prices for this new price level. To make higher prices, enter a value greater than 100. To make smaller prices, enter a value less than 100.
fr: Quel pourcentage du niveau de prix sélectionné pour créer des prix pour ce nouveau niveau de prix. Pour obtenir des prix plus élevés, saisissez une valeur supérieure à 100. Pour des prix plus bas, entrez une valeur inférieure à 100.

en: Product Pricing
fr: Prix des produits

en: If a price is left blank, the product will not be made available for this price level
fr: Si un prix est laissé vide, le produit ne sera pas disponible à ce niveau de prix

en: Price level (%s) does not exist
fr: Le niveau de prix (%s) n'existe pas

en: Add Option
fr: Ajouter une option

en: No price levels set
fr: Aucun niveau de prix n'a été fixé

en: Product options allow you to add customizations to this product such as paper type, frames, image editing, etc
fr: Les options du produit vous permettent d'ajouter des personnalisations à ce produit, telles que le type de papier, les cadres, l'édition d'images, etc

en: Create your first product options
fr: Créez vos premières options de produits

en: Required
fr: Requis

en: Set product option price failed
fr: Échec de la définition du prix de l'option produit

en: Set product option price failed - no gallery found
fr: La définition du prix de l'option produit a échoué - aucune galerie n'a été trouvée

en: Set product option price failed - no product found
fr: La définition du prix de l'option produit a échoué - aucun produit n'a été trouvé

en: Product Options
fr: Options de Produit

en: Product Option
fr: Option du produit

en: Search Product Options
fr: Recherche d'options de produits

en: All Product Options
fr: Options du produit

en: Parent Product Option
fr: Option du produit parent

en: Parent Product Option:
fr: Option du produit parent :

en: Edit Product Option
fr: Modifier l'option du produit

en: Update Product Option
fr: Mise à jour de l'option produit

en: Add New Product Option
fr: Ajouter une nouvelle option de produit

en: New Product Option Name
fr: Nom de l'option du nouveau produit

en: Separate options with commas
fr: Séparer les options par des virgules

en: Choose from the most used options
fr: Choisissez parmi les options les plus utilisées

en: No product options found
fr: Aucune option de produit trouvée

en: Go to product options
fr: Aller aux options du produit

en: Clear selection
fr: Effacer la sélection

en: Quantity Discount
fr: Remise par quantité

en: Calculate quantities per line item
fr: Calculer les quantités par poste

en: Min Qty
fr: Qté Min

en: Discount per item
fr: Remise par article

en: %s: %u or more in cart
fr: %s : %u ou plus dans le panier

en: %u total in your cart for %s each
fr: %u pièce a partir de %s dans votre panier

en: Buy %u for %s each
fr: Acheter %u pour %s chacun

en: You have (%u) %s in cart already
fr: Vous avez déjà (%u) %s dans votre panier

en: Price Type
fr: Type de prix

en: Entire cart
fr: Panier complet

en: Per line item in cart
fr: Par article dans le panier

en: Each item in cart
fr: Chaque article dans le panier

en: Minimum Order Amount
fr: Montant minimum de commande

en: Maximum Order Amount
fr: Montant maximum de la commande

en: Only make this shipping option available when cart contains only the selected products. Leave empty for all products.
fr: Cette option de livraison n'est disponible que si le panier ne contient que les produits sélectionnés. Laisser vide pour tous les produits.

en: Only make this shipping option available when cart contains items from the selected galleries. Leave empty for all galleries.
fr: Cette option de livraison n'est disponible que si le panier contient des articles des galeries sélectionnées. Laisser vide pour toutes les galeries.

en: Allowed Countries, States/Provinces
fr: Pays autorisés, États/Provinces

en: Which countries will this option be shown. Leave empty for all countries.
fr: Quels sont les pays dans lesquels cette option sera affichée ? Laisser vide pour tous les pays.

en: No data found
fr: Aucune donnée n'a été trouvée

en: Purchases
fr: Achats

en: Quantity
fr: Quantité

en: Image %s added to favorites
fr: Image %s ajoutée aux favoris

en: Image %s removed from favorites
fr: Image %s supprimée des favoris

en: Comment added on %s
fr: Commentaire ajouté le %s

en: %s added to cart
fr: %s ajouté au panier

en: Shared %s
fr: %s partagés

en: Viewed gallery %s
fr: Galerie consultée %s

en: Viewed image %s
fr: Image vue %s

en: Downloaded free image %s
fr: Image gratuite téléchargée %s

en: Downloaded free gallery %s
fr: Galerie gratuite téléchargée %s

en: Signup
fr: S'inscrire

en: Total gallery views
fr: Nombre total de vues de la galerie

en: Free gallery downloads
fr: Téléchargement de galeries gratuites

en: Free Downloads
fr: Téléchargements Gratuits

en: Views
fr: Vues

en: Cost
fr: Coût

en: How much this product costs you to be produced, used to determine your profit every time you sell this item
fr: Combien vous coûte la production de ce produit, utilisé pour déterminer votre bénéfice chaque fois que vous vendez cet article

en: Profit
fr: Bénéfice

en: Current Image Count
fr: Nombre d'images actuelles

en: Customer Count
fr: Nombre de clients

en: Total Profit
fr: Total des profits

en: Average Profit Per Order
fr: Bénéfice moyen par commande

en: Transaction Type
fr: Type de transaction

en: Authorize and Capture
fr: Autoriser et capturer

en: Authorize Only
fr: Autoriser uniquement

en: Authorize and Capture is the recommended option as it will immediately place the money into your account
fr: L'option Autoriser et Capturer est recommandée car elle permet de verser immédiatement l'argent sur votre compte

en: Live Login ID
fr: Identifiant de connexion en direct

en: Live Transaction Key
fr: Clé de transaction en direct

en: Test Login ID
fr: ID de connexion du test

en: Test Transaction Key
fr: Clé de transaction du test

en: Card number
fr: Numéro de la carte

en: Zipcode
fr: Code postal

en: Sunshine Photo Cart Order
fr: Commande du panier photo Sunshine

en: Error processing credit card: %s (%s)
fr: Erreur de traitement de la carte de crédit : %s (%s)

en: No response from credit card processor
fr: Pas de réponse de l'organisme de traitement des cartes de crédit

en: Refund payment in Authorize.net
fr: Remboursement du paiement dans Authorize.net

en: Not enough data on transaction to process refund
fr: Pas assez de données sur la transaction pour traiter le remboursement

en: Not enough transaction data on %s to process refund
fr: Pas assez de données de transaction sur %s pour traiter le remboursement

en: Could not refund payment in Authorize.net: %s
fr: Impossible de rembourser le paiement dans Authorize.net : %s

en: Automated Emails
fr: Emails fournis

en: Add email subject
fr: Ajouter l'objet du courriel

en: Send Date
fr: Date d'envoi

en: See email log
fr: Voir le journal des courriels

en: Process Queue
fr: File d'attente

en: Email Content
fr: Contenu de l'e-mail

en: Sent to
fr: Envoyé à

en: Sent on
fr: Envoyé le

en: Template Tags
fr: Étiquettes du modèle

en: Trigger
fr: Déclencheur

en: Time
fr: Heure

en: User has favorites
fr: L'utilisateur a des favoris

en: User has items in cart
fr: L'utilisateur a des articles dans son panier

en: User has ordered
fr: L'utilisateur a commandé

en: User has no orders
fr: L'utilisateur n'a pas de commande

en: User has not ordered item from gallery
fr: L'utilisateur n'a pas commandé d'article dans la galerie

en: Select user attributes to determine who should receive this email
fr: Sélectionnez les attributs de l'utilisateur pour déterminer qui doit recevoir cet e-mail

en: None
fr: Aucun

en: Discount (optional)
fr: Remise (facultatif)

en: A unique coupon code will be generated based on the settings of the selected coupon and assigned to the specific user being emailed
fr: Un code de coupon unique sera généré sur la base des paramètres du coupon sélectionné et attribué à l'utilisateur spécifique qui reçoit l'e-mail

en: Discount Expiration (Optional)
fr: Expiration de la remise (facultatif)

en: How long should the coupon code be valid for after being created? This will override any expiration date settings of the selected discount code
fr: Pendant combien de temps le code de réduction doit-il être valable après sa création ? Cette durée est remplacée par les paramètres de la date d'expiration du code de réduction sélectionné

en: Automated Email
fr: E-mail automatisé

en: This is a general template for automated emails
fr: Il s'agit d'un modèle général pour les courriels automatisés

en: Add New Automated Email
fr: Ajouter un nouveau courriel automatisé

en: Edit Automated Email
fr: Modifier le courrier électronique automatisé

en: New Automated Email
fr: Nouveau courriel automatisé

en: All Automated Emails
fr: Tous les courriels automatisés

en: View Automated Emails
fr: Voir les courriels automatisés

en: Search Automated Emails
fr: Recherche d'e-mails automatisés

en: No automated emails found
fr: Aucun courriel automatisé n'a été trouvé

en: No automated emails found in trash
fr: Aucun courriel automatisé n'a été trouvé dans la corbeille

en: Email Log
fr: Journal des courriels

en: Add New Email Log
fr: Ajouter un journal de courriel

en: Edit Email Log
fr: Editer journal courriel

en: New Email Log
fr: Nouveau journal de courriel

en: All Email Log
fr: Tous les journaux des courriels

en: View Email Log
fr: Afficher le journal des courriels

en: Search Email Log
fr: Recherche dans le journal des courriels

en: No Email Log found
fr: Aucun email trouvé

en: No Email Log found in trash
fr: Aucun journal d’email trouvé dans la corbeille

en: After user registers
fr: Après l'enregistrement de l'utilisateur

en: After user adds item to cart
fr: Après que l'utilisateur a ajouté l'article au panier

en: After user adds image to favorites
fr: Après que l'utilisateur a ajouté l'image à ses favoris

en: After user submits order
fr: Après l'envoi de la commande par l'utilisateur

en: After user views gallery for first time
fr: Après que l'utilisateur a consulté la galerie pour la première fois

en: Before gallery expires
fr: Avant l'expiration de la galerie

en: After gallery expires
fr: Après expiration de la galerie

en: After providing email to access gallery
fr: Après avoir fourni l'email pour accéder à la galerie

en: %s for %s
fr: %s pour %s

en: Queue processed!
fr: File d'attente traitée !

en: You have not set up any automated emails
fr: Vous n'avez pas mis en place d'e-mails automatisés

en: Create your first automated email
fr: Créez votre premier courriel automatisé

en: Creating automated emails in Sunshine Photo Cart
fr: Créer des courriels automatisés dans le panier photo Sunshine

en: Bulk add galleries
fr: Ajout en masse de galeries

en: Bulk Add New
fr: Ajouter en vrac

en: Bulk Add Galleries
fr: Ajouter des galeries en masse

en: Source Gallery
fr: Galerie des sources

en: The settings from this gallery will be used for all generated galleries unless explicity overridden in CSV data file
fr: Les paramètres de cette galerie seront utilisés pour toutes les galeries générées, à moins qu'ils ne soient explicitement modifiés dans le fichier de données CSV

en: Malaysian Ringgits
fr: Ringgits Malaisie

en: Mexican Peso
fr: Peso Mexicain

en: Nigerian Naira
fr: Naira Nigérien

en: Norwegian Krone
fr: Couronne Norvégienne

en: New Zealand Dollar
fr: Dollar Nouvelle Zélande

en: Paraguayan Guaraní
fr: Guaraní Paraguayen

en: Peruvian Sol
fr: Sol péruvien

en: Philippine Pesos
fr: Peso Philippin

en: Polish Zloty
fr: Zloty polonais

en: Pounds Sterling
fr: Livres Sterling

en: Romanian Leu
fr: Leu Roumain

en: Russian Ruble
fr: Rouble Russe

en: Seychelles Rupee
fr: Roupie des Seychelles

en: Singapore Dollar
fr: Dollar de Singapour

en: South African rand
fr: Rand Afrique du Sud

en: Swedish Krona
fr: Couronne Suédoise

en: Swiss Franc
fr: Franc Suisse

en: Taiwan New Dollars
fr: Nouveaux Dollars de Taiwan

en: Thai Baht
fr: Baht Thai

en: Turkish Lira
fr: Lire Turque

en: Ukrainian Hryvnia
fr: Hryvnia Ukrainienne

en: US Dollars
fr: Dollars US

en: Venezuelan bol&iacute;var
fr: Bolívar vénézuélien

en: Vietnamese Dong
fr: Dong Vietnamien

en: Egyptian Pound
fr: Livre égyptienne

en: Failed modal security check
fr: Échec du contrôle de sécurité modal

en: Failed security check
fr: Echec de la vérification de sécurité

en: Select one of many
fr: Sélectionnez une option parmi d'autres

en: Print
fr: Imprimer

en: Yoast SEO is blocking attachment URLs, please enable this feature for Sunshine to work properly
fr: Yoast SEO bloque les URL de pièces jointes, veuillez activer cette fonctionnalité pour que Sunshine fonctionne correctement

en: Click here
fr: Cliquez ici

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Load more
fr: Charger plus

en: Close
fr: Fermer

en: This gallery is set to expire on <strong>%s</strong>
fr: Cette galerie doit expirer le <strong>%s</strong>

en: Return to gallery "%s"
fr: Retour à la galerie "%s"

en: * Required
fr: * Obligatoire

en: Every %d Minutes
fr: Toutes les %d minutes

en: For processing free orders
fr: Pour le traitement des commandes gratuites

en: Offline
fr: Hors ligne

en: Payments handled offline (like check or cash)
fr: Paiements traités hors ligne (comme les chèques ou les espèces)

en: Instructions included on order receipt page and email with how to complete payment
fr: Instructions incluses sur la page de réception de la commande et dans l'e-mail pour compléter le paiement

en: Submit order
fr: Soumettre une commande

en: Pay with credit card or your PayPal account
fr: Payez avec votre carte de crédit ou votre compte PayPal

en: Live Client ID
fr: ID Client

en: Live Secret
fr: Clé secrète Live

en: Sandbox Client ID
fr: ID du client Sandbox

en: Allow Venmo
fr: Autoriser Venmo

en: Venmo button will appear when available to the customer
fr: Le bouton Venmo apparaîtra lorsque le client en aura la possibilité

en: Button Layout
fr: Aspect du bouton

en: See details
fr: Voir les détails

en: Color
fr: Couleur

en: Blue
fr: Bleu

en: Silver
fr: Argent

en: White
fr: Blanc

en: Black
fr: Noir

en: Button Shape
fr: Forme du bouton

en: Pill
fr: Cylindre

en: Buy Now
fr: Acheter maintenant

en: Pay
fr: Payer

en: Installment
fr: Versement

en: Tagline
fr: Slogan

en: Show
fr: Afficher

en: Hide
fr: Cacher

en: Hide funding sources
fr: Masquer les sources de financement

en: Credit or debit cards
fr: Cartes de crédit ou de débit

en: PayPal Credit (US, UK)
fr: Crédit PayPal (US, UK)

en: Pay Later (US, UK), Pay in 4 (AU), 4X PayPal (France), Später Bezahlen (Germany)
fr: Payez plus tard (US, UK), Payez en 4 (AU), 4X PayPal (France), Später Bezahlen (Allemagne)

en: By default, all possible funding sources will be shown. This setting can disable funding sources such as Credit Cards, Pay Later, Venmo, or other <a href="%s" target="_blank">Alternative Payment Methods</a>
fr: Par défaut, toutes les sources de financement possibles sont affichées. Ce paramètre permet de désactiver les sources de financement telles que les cartes de crédit, Pay Later, Venmo ou d'autres <a href="%s" target="_blank">méthodes de paiement alternatives</a>

en: This will be processed as a test payment and no real money will be exchanged
fr: Ce paiement sera traité comme un paiement test et aucun argent réel ne sera échangé

en: Payment processed by %s
fr: Paiement traité par %s

en: Transaction ID
fr: ID de transaction

en: Net amount
fr: Montant net

en: Payment Source
fr: Source de paiement

en: Capture ID
fr: ID de capture

en: Refund payment in PayPal
fr: Remboursement du paiement par PayPal

en: Notify customer via email
fr: Notifier le client par courrier électronique

en: Full refund
fr: Remboursement intégral

en: Amount to refund
fr: Montant à rembourser

en: Order %s failed refund in PayPal
fr: La commande %s n'a pas été remboursée par PayPal

en: Square
fr: Carré

en: Pay with credit card
fr: Payer avec une carte de crédit

en: Note: You are using the free Square payment gateway integration. This includes an additional %s%% fee for payment processing on each order that goes to Sunshine Photo Cart in addition to Square processing fees. This added fee is removed by using the Square Pro add-on.
fr: Note : Vous utilisez l'intégration gratuite de la passerelle de paiement Square. Cela inclut un %s%% fee supplémentaire pour le traitement du paiement sur chaque commande qui va au panier photo Sunshine en plus des frais de traitement de Square. Ces frais supplémentaires sont supprimés en utilisant le module complémentaire Square Pro.

en: Sandbox Settings
fr: Paramètres Sandbox

en: Sandbox details can be created at: %s
fr: Les détails du bac à sable peuvent être créés à l’adresse suivante : %s

en: Sandbox Application ID
fr: ID de l'application Sandbox

en: Sandbox Access Token
fr: Jeton d'accès au bac à sable

en: Use default location
fr: Utiliser l'emplacement par défaut

en: Location (Production)
fr: Lieu de tournage (production)

en: Refresh locations
fr: Rafraîchir les lieux

en: Sandbox Location
fr: Emplacement du bac à sable

en: Disconnect from Square
fr: Déconnectez-vous de Square

en: Refresh connection
fr: Rafraîchir la connexion

en: Connect to Square
fr: Se connecter à Square

en: Square could not be connected
fr: Square n'a pas pu être connecté

en: Square has successfully been connected
fr: Square a été connecté avec succès

en: Failed to remove association from Sunshine Photo Cart: %s
fr: Échec de la suppression de l'association du panier photo Sunshine : %s

en: Square has successfully been disconnected
fr: Square a été déconnecté avec succès

en: Locations refreshed from Square
fr: Lieux rafraîchis à partir de Square

en: Could not get locations from Square
fr: Impossible d'obtenir les emplacements de Square

en: Failed to refresh Square token: %s
fr: Échec de l'actualisation du jeton carré : %s

en: Square token successfully refreshed
fr: Le jeton Square a été rafraîchi avec succès

en: Failed to pass security
fr: Échec du contrôle de sécurité

en: No source ID
fr: Pas d'identification de la source

en: Application Fee Amount (To Sunshine)
fr: Montant des frais de dossier (au soleil)

en: Upgrade to remove this fee on future transactions
fr: Mise à jour pour supprimer ces frais sur les transactions futures

en: Refund payment in Square
fr: Remboursement du paiement dans Square

en: Sunshine contributed %s towards refund from processing fees
fr: Sunshine a contribué %s au remboursement des frais de traitement

en: Invalid payment
fr: Paiement non valide

en: Note: You are using the free Stripe payment gateway integration. This includes an additional %s%% fee for payment processing on each order that goes to Sunshine Photo Cart in addition to Stripe processing fees. This added fee is removed by using the Stripe Pro add-on.
fr: Note : Vous utilisez l'intégration gratuite de la passerelle de paiement Stripe. Cela inclut un %s%% fee supplémentaire pour le traitement du paiement sur chaque commande qui va au panier photo Sunshine en plus des frais de traitement de Stripe. Ces frais supplémentaires sont supprimés en utilisant le module complémentaire Stripe Pro.

en: Stripe Connection (Test)
fr: Connexion de la bande (test)

en: Disconnect from
fr: Se déconnecter de

en: Connect to
fr: Connecter à

en: Stripe could not be connected
fr: Stripe n'a pas pu être connecté

en: Stripe has successfully been connected
fr: Stripe a été connecté avec succès

en: Stripe has successfully been disconnected
fr: Stripe a été déconnecté avec succès

en: No Stripe payment intent id
fr: Pas d'identifiant d'intention de paiement Stripe

en: Order not found in Stripe to process refund
fr: L'ordre n'a pas été trouvé dans Stripe pour traiter le remboursement

en: Order not found in Stripe to process refund (Order ID: %s)
fr: La commande n'a pas été trouvée dans Stripe pour traiter le remboursement (ID de la commande : %s)

en: Refund amount is higher than allowed
fr: Le montant du remboursement est supérieur au montant autorisé

en: Refund amount is higher than allowed (Total allowed: %1$s, Refund Requested: %2$s)
fr: Le montant du remboursement est supérieur au montant autorisé (Total autorisé : %1$s, Remboursement demandé : %2$s)

en: For processing test orders
fr: Pour le traitement des commandes d'essai

en: Admin Only
fr: Administrateurs seulement

en: Only allow for admin users
fr: Uniquement pour les utilisateurs administrateurs

en: Flat Rate
fr: Forfait

en: A free shipping method
fr: Une méthode d'expédition gratuite

en: Only allow this method via discount code that enables Free Shipping
fr: Cette méthode n'est autorisée qu'avec un code de réduction permettant la livraison gratuite

en: Local Delivery
fr: Livraison locale

en: Allowed Zip / Post codes
fr: Codes postaux autorisés

en: Allowed zipcode or postal codes that are allowed for this shipping option, separated by commas. Ex: 80525,80526,80527. Leave empty to allow all.
fr: Code postal autorisé pour cette option de livraison, séparé par une virgule. Ex : 80525,80526,80527. Laisser vide pour tout autoriser.

en: Sorry, no gallery with that ID
fr: Désolé, il n'y a pas de galerie avec cet identifiant

en: The gallery you tried to access is private and requires you to login first
fr: La galerie à laquelle vous avez essayé d'accéder est privée et nécessite que vous vous connectiez d'abord

en: You must have proper permissions to view this gallery
fr: Vous devez avoir les autorisations nécessaires pour voir cette galerie

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les changements

en: You are already logged in
fr: Vous êtes déjà connecté

en: Invalid reset password URL
fr: URL de réinitialisation du mot de passe invalide

en: Sorry, invalid search
fr: Désolé, la recherche n'est pas valide

en: Sunshine Gallery Password Box
fr: Boîte à mot de passe de la galerie Sunshine

en: Display a gallery password box
fr: Afficher une boîte de mot de passe pour la galerie

en: Title (Optional):
fr: Titre (facultatif):

en: Visibility (Optional):
fr: Visibilité (facultatif) :

en: Only visible when on Sunshine pages
fr: Uniquement visible sur les pages Soleil

en: Sunshine Main Menu
fr: Menu principal Sunshine

en: Display Sunshine's main menu links
fr: Afficher les liens du menu principal Sunshine

en: Sunshine Search
fr: Recherche de soleil

en: Display a search box
fr: Afficher une boîte de recherche

note: translators: 1: user display name 2: logout url
en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
fr: Bonjour %1$s (vous n'êtes pas %1$s ? <a href="%2$s">Se déconnecter</a>)

en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">shipping address</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
fr: Depuis le tableau de bord de votre compte, vous pouvez consulter vos <a href="%1$s">commandes récentes</a>, gérer votre <a href="%2$s">adresse de livraison</a> et <a href="%3$s">modifier votre mot de passe et les détails de votre compte</a>.

en: E-mail address
fr: Adresse e-mail

en: Lost password?
fr: Mot de passe perdu ?

en: An email will be sent to this address with instructions on how to reset your password
fr: Un courriel sera envoyé à cette adresse avec des instructions sur la manière de réinitialiser votre mot de passe

en: Get New Password
fr: Obtenir un nouveau mot de passe

en: Back to login
fr: Retour à la connexion

en: Order #
fr: Commande #

en: You do not have any orders yet
fr: Vous n'avez pas encore de commande

en: New Password Confirmation
fr: Confirmation du nouveau mot de passe

en: Optionally set a password
fr: Possibilité de définir un mot de passe

en: Create Account
fr: Créer un compte

en: You have not set up any galleries
fr: Vous n'avez pas créé de galeries

en: Create your first gallery
fr: Créez votre première galerie

en: Creating galleries in Sunshine Photo Cart
fr: Création de galeries dans le panier photo Sunshine

en: Watch training video
fr: Voir la vidéo de formation

en: See gallery help articles
fr: Voir les articles d'aide de la galerie

en: You do not have any orders yet :(
fr: Vous n'avez pas encore de commande

en: You have not set up any products
fr: Vous n'avez pas défini de produits

en: Create your first product
fr: Créez votre premier produit

en: Creating products in Sunshine Photo Cart
fr: Création de produits dans le panier photo Sunshine

en: See product help articles
fr: Voir les articles d'aide sur les produits

en: Order item list
fr: Liste des articles de la commande

en: Update Cart
fr: Mettre à jour le panier

en: Continue to checkout
fr: Continuer vers le paiement

en: You do not have anything in your cart yet!
fr: Vous n'avez encore rien dans votre panier !

en: %s item | %s items
fr[0]: %s produit
fr[1]: %s articles

en: Your cart is empty
fr: Votre panier est vide

en: %s more image available to select | %s more images available to select
fr[0]: %s plus d'images disponibles à sélectionner
fr[1]: %s plus d'images disponibles pour la sélection

en: Edit images
fr: Modifier les images

en: includes %s tax
fr: tva incl. %s

en: Discount Code or Gift Card
fr: Code de réduction ou carte cadeau

en: Order Summary
fr: Récapitulatif de la commande

en: A custom note from the sender:
fr: Une note personnalisée de l'expéditeur :

en: View all favorites
fr: Cliquez ici pour voir toutes les entreprises favorites

en: View order
fr: Voir la commande

en: Files
fr: Fichiers

en: Customer Information
fr: Information du Client

en: A new customer has signed up in Sunshine Photo Cart
fr: Un nouveau client s'est inscrit dans le panier photo Sunshine

en: View Customer
fr: Voir Client

en: Manage comments on this image
fr: Gérer les commentaires sur cette image

en: Order status for %s has changed
fr: L'état de la commande pour %s a changé

en: Click to reset password
fr: Cliquez pour réinitialiser le mot de passe

en: Your Sunshine Photo Cart Weekly Summary
fr: Votre panier photo Sunshine Résumé hebdomadaire

en: New Customers
fr: Nouveaux clients

en: New Galleries
fr: Nouvelles galeries

en: New Images
fr: Nouvelles Images

en: View All Reports
fr: Afficher tous les rapports

en: You do not have any favorites yet
fr: Vous n'avez pas encore de favoris

en: Share Your Favorites
fr: Partagez vos favoris

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Custom recipients
fr: Destinataires personnalisés

en: Enter email addresses separated by commas
fr: Saisir les adresses électroniques séparées par des virgules

en: Notice: A unique URL is generated and emailed to your recipients. Your selected favorite images will be accessible via this URL to anyone who has it.
fr: Avis : Une URL unique est générée et envoyée par courriel à vos destinataires. Les images favorites que vous avez sélectionnées seront accessibles via cette URL à toute personne qui la possède.

en: Custom Note
fr: Note personnalisée

en: Share Favorites
fr: Partager les favoris

en: Sorry, no galleries have been setup yet
fr: Désolé, aucune galerie n'a encore été configurée

en: Password hint:
fr: Indice de mot de passe :

en: Submit
fr: Envoyer

en: The gallery %1$s expired on %2$s and is no longer accessible
fr: La galerie %1$s a expiré le %2$s et n'est plus accessible

en: This gallery expires on %s
fr: Cette galerie expire le %s

en: Sorry, no images have been added to this gallery yet
fr: Désolé, aucune image n'a encore été ajoutée à cette galerie

en: You do not have permission to view this gallery
fr: Vous n'avez pas l'autorisation de visualiser cette galerie

en: Submit Comment
fr: Envoyer un commentaire

en: Comment awaiting approval
fr: Commentaire en attente d’approbation

en: Return to products
fr: Retourner aux produits

en: Increase quantity
fr: Augmenter la quantité

en: Decrease quantity
fr: Diminuer la quantité

en: Add comments for this item
fr: Ajouter des commentaires pour cet article

en: Add to cart
fr: Ajouter au panier

en: You have (%u) %s of this image already in cart
fr: Vous avez déjà (%u) %s de cette image dans votre panier

en: See options
fr: Voir les options

en: Copy
fr: Copier

en: Copied!
fr: Copié !

en: Invoice for %s
fr: Facture pour %s

en: invoice-%s
fr: facture-%s

en: Invoice #%s
fr: Facture #%s

en: No images in this gallery
fr: Aucune image dans cette galerie

en: Apply selected images
fr: Appliquer les images sélectionnées

en: Select photos
fr: Sélectionner des photos

en: Show selected
fr: Afficher la sélection

en: Delivery
fr: Livraison

en: Sorry, no images matched your search
fr: Désolé, aucune image ne correspond à votre recherche

en: You searched for "%s"
fr: Résultats de la recherche pour “%s”

en: Search %s
fr: Rechercher %s

en: Search galleries
fr: Rechercher des galeries

en: Select Images
fr: Sélectionner des images

en: %s/each
fr: %s/chacun

en: Cover Theme Options
fr: Options du thème de la couverture

en: View gallery
fr: Voir la galerie

en: Howland Island
fr: L’île Howland

en: Jarvis Island
fr: L’île Jarvis

en: Johnston Atoll
fr: Atoll Johnston

en: Kingman Reef
fr: Le Récif Kingman

en: Midway Atoll
fr: L’Atoll Midway

en: Navassa Island
fr: L’Île de la Navasse

en: Palmyra Atoll
fr: L’Atoll Palmyra

en: Wake Island
fr: Wake

en: California
fr: Californie

en: Florida
fr: Floride

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
fr: Géorgie

en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

en: Armed Forces (AA)
fr: Forces armées américaines (AA)

en: Armed Forces (AE)
fr: Forces armées américaines (AE)

en: Armed Forces (AP)
fr: Forces armées américaines (AP)

en: Cojedes
fr: Cojedes (Cojedes)

en: Monagas
fr: Monagas Monagas

en: Federal Dependencies
fr: Dépendances fédérales

en: Eastern Cape
fr: Cap-Oriental

en: Free State
fr: État gratuit

en: Northern Cape
fr: Cap-du-Nord

en: North West
fr: Nord-Ouest

en: Western Cape
fr: Cap-Occidental

en: North-Western
fr: Nord-Ouest

en: Southern
fr: Terres Australes

en: Muchinga
fr: Muchinga (En)

en: Select country
fr: Sélectionnez un pays

en: Select state
fr: Sélectionnez la province

en: County
fr: Pays

en: Suburb
fr: Banlieue

en: Postcode
fr: Code Postal

en: State
fr: État

en: Department
fr: Département

en: Postal code
fr: Code postal

en: Region
fr: Région

en: Parish
fr: Commune (territoire d’un pays)

en: Town / District
fr: Ville / Quartier

en: Town / City / Post Office
fr: Ville / Localité / Code Postal

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Prefecture
fr: Préfecture

en: Municipality
fr: Municipalité

en: State / Zone
fr: Etat

en: Municipality / District
fr: Municipalité / District

en: Town / Village
fr: Ville / Village

en: ZIP Code
fr: Code Postal

en: Address 2
fr: Adresse 2

en: Zip / Postal Code
fr: Code postal

en: Enable %s
fr: Activer %s

en: Available template tags: %s
fr: Balises de modèles disponibles : %s

en: Enabled
fr: Activé

en: Recipient(s)
fr: Destinataire(s)

en: Comma separated list of email addresses
fr: Liste d'adresses électroniques séparées par des virgules

en: Subject
fr: Sujet

en: Search results
fr: Résultats de recherche

en: Sorry, you do not have permission to view this page
fr: Désolé, vous n'avez pas l'autorisation de visualiser cette page

en: Sign Up
fr: S'inscrire

en: Return to gallery
fr: Retour à la galerie

en: Favorite
fr: Favoris

en: Purchase options
fr: Options d'achat

en: Share
fr: Partager

en: Visit store
fr: Visiter la boutique

en: Return to %s
fr: Retour à %s

en: Share your favorites
fr: Partagez vos favoris

en: A photo from the gallery %1$s by %2$s
fr: Une photo de la galerie %1$s par %2$s

en: Photo gallery %1$s by %2$s
fr: Galerie de photos %1$s par %2$s

en: Sorry, you are not allowed to view this image
fr: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à voir cette image

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Images in your cart have been removed because they are no longer available
fr: Les images de votre panier ont été supprimées car elles ne sont plus disponibles

en: Password access granted for
fr: Accès par mot de passe accordé pour

en: No gallery found with that password
fr: Aucune galerie n'a été trouvée avec ce mot de passe

en: Invalid submission
fr: Soumission non valide

en: Invalid gallery password submission
fr: Soumission d'un mot de passe invalide pour la galerie

en: Invalid gallery
fr: Galerie invalide

en: Invalid gallery password submission: gallery not found
fr: Soumission d'un mot de passe invalide pour la galerie : galerie non trouvée

en: Invalid gallery password submission for
fr: Soumission d'un mot de passe invalide pour la galerie

en: Email address provided for
fr: Adresse électronique fournie pour

en: Not a valid email address
fr: Adresse de messagerie incorrecte

en: Invalid email address provided for
fr: Adresse électronique non valide fournie pour

en: You have been logged out
fr: Vous avez été déconnecté

en: Status change from %1$s to %2$s
fr: Changement d'état de %1$s à %2$s

en: Status set to %s
fr: Statut réglé sur %s

en: Order #%s
fr: Commande #%s

en: Refund has been processed for %s
fr: Le remboursement a été traité pour %s

en: Refund on %s has been processed for %s
fr: Le remboursement de %s a été traité pour %s

en: Name displayed on the checkout page to the customer
fr: Nom affiché sur la page de paiement au client

en: Description displayed on the checkout page to the customer
fr: Description affichée sur la page de paiement pour le client

en: Shipping or delivery
fr: Expédition ou livraison

en: Add New
fr: Ajouter

en: Add New Gallery
fr: Ajouter une nouvelle galerie

en: New Gallery
fr: Nouvelle galerie

en: Edit Gallery
fr: Modifier la galerie

en: View Gallery
fr: Voir la galerie

en: All Galleries
fr: Toutes les galeries

en: Search Galleries
fr: Rechercher dans les galeries

en: Parent Gallery:
fr: Parent Galerie:

en: No galleries found.
fr: Aucune galerie n'a été trouvée.

en: No galleries found in Trash
fr: Aucune galerie n'a été trouvée dans Trash.

en: Gallery Featured Image
fr: Image d'illustration

en: Set featured image image
fr: Définir l'image de présentation

en: Remove featured image
fr: Supprimer l'image mise en avant

en: Use as featured image
fr: Utiliser comme image mise en avant

en: Gallery archives
fr: Archive des galeries

en: Insert into gallery
fr: Insérer dans la galerie

en: Uploaded to this gallery
fr: Mis en ligne sur galerie

en: Filter galleries list
fr: Filtrer la liste des galeries

en: Galleries list navigation
fr: Naviguer dans la liste des galeries

en: Galleries list
fr: Liste des galeries

en: Add Product
fr: Ajouter un produit

en: Add New Product
fr: Ajouter un nouveau produit

en: Edit Product
fr: Modifier le produit

en: New Product
fr: Nouveau produit

en: All Products
fr: Tous les produits

en: View Products
fr: Voir les produits

en: Search Products
fr: Recherche produits

en: No products found
fr: Aucun produit trouvé

en: No products found in trash
fr: Aucun produit trouvé dans la corbeille

en: Product Categories
fr: Catégories de produits

en: Product Category
fr: Catégorie de produit

en: Search Product Categories
fr: Rechercher parmi les catégories de produit

en: All Product Categories
fr: Toutes les catégories de produit

en: Parent Product Category
fr: Catégorie de produit parente

en: Parent Product Category:
fr: Catégorie de produit parente:

en: Edit Product Category
fr: Modifier la catégorie de produit

en: Update Product Category
fr: Mettre à jour la catégorie de produit

en: Add New Product Category
fr: Ajouter une nouvelle catégorie de produit

en: New Product Category Name
fr: Nom de la nouvelle catégorie de produit

en: Separate categories with commas
fr: Séparez les catégories par des virgules

en: Choose from the most used categories
fr: Choisissez parmi les catégories les plus utilisées

en: Price Levels
fr: Niveaux de prix

en: Search Price Levels
fr: Recherche de niveaux de prix

en: All Price Levels
fr: Tous les niveaux de prix

en: Parent Price Level
fr: Niveau de prix des parents

en: Parent Price Level:
fr: Niveau de prix des parents :

en: Edit Price Level
fr: Modifier le niveau de prix

en: Update Price Level
fr: Mettre à jour le niveau de prix

en: Add New Price Level
fr: Ajouter un nouveau niveau de prix

en: New Price Level
fr: Nouveau niveau de prix

en: Add New Order
fr: Ajouter une nouvelle commande

en: Edit Order
fr: Modifier la Commande

en: New Order
fr: Nouvelle commande

en: All Orders
fr: Toutes les Commandes

en: View Orders
fr: Voir les commandes

en: Search Orders
fr: Recherche commandes

en: No orders found
fr: Pas de commandes trouvées

en: No orders found in trash
fr: Aucune commande trouvée dans la corbeille

en: Order Statuses
fr: Statuts commande

en: Search Order Status
fr: Chercher Email Statut Commande

en: All Order Status
fr: Tous les statuts de commande

en: Parent Order Status
fr: Statut de l'ordonnance parentale

en: Parent Order Status:
fr: Statut de l'ordonnance parentale :

en: Edit Order Status
fr: Modifier le statut commande

en: Update Order Status
fr: Mettre à jour l’état de la commande

en: Add New Order Status
fr: Ajouter un nouveau statut de commande

en: New Order Status
fr: Nouveau status commande

en: Pickup up your order items
fr: Récupérer les articles commandés

en: Order items shipped or delivered to your provided address
fr: Commander des articles expédiés ou livrés à l'adresse que vous avez indiquée

en: Favorites (Admin)
fr: Favoris (Admin)

en: Favorites notification sent by customers to site admin
fr: Notification de favoris envoyée par les clients à l'administrateur du site

en: Favorites submitted by %s on %s
fr: Favoris soumis par %s le %s

en: Admin Order Receipt
fr: Reçu de commande administrative

en: Email receipt sent to admins after successful order
fr: Un e-mail de réception est envoyé aux administrateurs après une commande réussie

en: New order: %s from %s
fr: Nouvel ordre : %s de %s

en: Signup (Admin)
fr: Inscription (Admin)

en: Signup notification with customer information
fr: Notification d'inscription avec informations sur le client

en: Customer signup at %s
fr: Inscription des clients à %s

en: Favorites (Custom Recipient)
fr: Favoris (destinataire personnalisé)

en: Favorites notification sent by customers to a custom recipient
fr: Notification des favoris envoyée par les clients à un destinataire personnalisé

en: %s %s has sent you favorited images on %s
fr: %s %s vous a envoyé des images favorites sur %s

en: Customer Order Receipt
fr: Reçu de commande du client

en: Email receipt sent to customer after successful order
fr: Envoi d'un accusé de réception par courrier électronique au client après une commande réussie

en: Receipt for %s from %s
fr: Reçu pour %s de %s

en: Image Comment (Admin)
fr: Commentaire sur l'image (Admin)

en: Comment notification to admin
fr: Notification des commentaires à l'administrateur

en: A new comment by %s on %s
fr: Un nouveau commentaire de %s sur %s

en: Order Comment
fr: Commentaire sur la commande

en: Email sent to customer when comment added to order
fr: Courriel envoyé au client lorsque le commentaire est ajouté à la commande

en: A comment has been made on %s from %s
fr: Un commentaire a été fait sur %s à partir de %s

en: Email sent to customer when resetting password
fr: Courriel envoyé au client lors de la réinitialisation du mot de passe

en: Password reset request at %s
fr: Demande de réinitialisation du mot de passe à %s

en: Email sent to customer after account sign up
fr: Courriel envoyé au client après l'ouverture du compte

en: Your new account on %s
fr: Votre nouveau compte sur %s

en: Summary
fr: Résumé

en: Weekly email sent with summary of Sunshine sales and stats
fr: Envoi hebdomadaire d'un courriel résumant les ventes et les statistiques de Sunshine

en: %s summary
fr: %s résumé

en: Invalid login attempt
fr: Echec de tentative de connexion

en: Invalid email or password, please try again
fr: Courriel ou mot de passe invalide, veuillez réessayer

en: You have been logged in
fr: Vous avez été connecté

en: Invalid signup attempt
fr: Echec de l'inscription

en: Invalid email address
fr: Adresse email non valide

en: User account already exists with that email address
fr: Un compte d'utilisateur existe déjà avec cette adresse électronique

note: translators: %s: User email address
en: A new user account for %s has been created and you have been automatically logged in
fr: Un nouveau compte d'utilisateur pour %s a été créé et vous avez été automatiquement connecté

en: Invalid password reset attempt
fr: Tentative de réinitialisation du mot de passe invalide

en: No user with that email address
fr: Aucun utilisateur avec cette adresse e-mail

note: translators: %s: User email address
en: An email has been sent to %s with information on resetting your password
fr: Un courriel a été envoyé à %s avec des informations sur la réinitialisation de votre mot de passe

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Current Password
fr: Mot de passe actuel

en: Leave empty to keep current password
fr: Laisser vide pour conserver le mot de passe actuel

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: Confirm New Password
fr: Confirmer le nouveau mot de passe

en: Missing required password reset fields
fr: Champs de réinitialisation du mot de passe manquants

en: New passwords do not match
fr: Les nouveaux mots de passe ne correspondent pas

en: Password updated
fr: Mot de passe mis à jour

en: Profile updated
fr: Profil mis à jour

en: Addresses updated
fr: Adresses mises à jour

en: No image ID provided
fr: Aucun identifiant d'image n'est fourni

en: Not a valid image ID
fr: ID d'image non valide

en: Show product options failed
fr: L'affichage des options de produit a échoué

en: Show product details failed - no image found
fr: L'affichage des détails du produit a échoué - aucune image n'a été trouvée

en: Show product details failed - no product found
fr: L'affichage des détails du produit a échoué - aucun produit n'a été trouvé

en: No product provided
fr: Pas de produit fourni

en: Item not added to cart
fr: Article non ajouté au panier

en: Cart updated
fr: Panier mis à jour

en: Item removed from cart
fr: Article retiré du panier

en: Invalid comment submission - failed security check
fr: Soumission d'un commentaire invalide - échec du contrôle de sécurité

en: Invalid comment submission - no image ID or content
fr: Soumission d'un commentaire invalide - pas d'identifiant d'image ou de contenu

en: Invalid comment submission - no image found
fr: Soumission de commentaire invalide - aucune image trouvée

en: Invalid comment submission - comments not allowed
fr: Soumission d'un commentaire invalide - les commentaires ne sont pas autorisés

en: Invalid comment submission - invalid email address
fr: Envoi de commentaires non valides - adresse électronique non valide

en: Invalid comment submission - unknown reason
fr: Soumission d'un commentaire invalide - raison inconnue

en: You will need an account to remember your favorites the next time you visit
fr: Vous aurez besoin d'un compte pour vous souvenir de vos favoris lors de votre prochaine visite

en: Image added to favorites
fr: Image ajoutée aux favoris

en: Favorites cleared
fr: Favoris effacés

en: Customer Profile
fr: Profils du client

en: Image File List
fr: Liste des fichiers d'images

en: Copy and paste the file names above into Lightroom's search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
fr: Copiez et collez les noms de fichiers ci-dessus dans la fonction de recherche de Lightroom (filtre Bibliothèque) pour trouver rapidement et créer une nouvelle collection afin de faciliter le traitement de cette commande. Assurez-vous d'utiliser le paramètre de recherche "Contient" (et non "Contient tout").

en: Images in your favorites have been removed because they are no longer available
fr: Les images figurant dans vos favoris ont été supprimées car elles ne sont plus disponibles

en: Free
fr: Gratuit

en: United Arab Emirates Dirham
fr: Dirham des Emirats Arabes Unis

en: Argentine Peso
fr: Peso argentin

en: Australian Dollars
fr: Dollars Australiens

en: Bangladeshi Taka
fr: Taka Bangladais

en: Brazilian Real
fr: Real Brésilien

en: Bulgarian Lev
fr: Lev Bulgare

en: Canadian Dollars
fr: Dollars Canadiens

en: Chilean Peso
fr: Peso Chilien

en: Chinese Yuan
fr: Yuan Chinois

en: Colombian Peso
fr: Peso colombien

en: Czech Koruna
fr: Couronne Tchèque

en: Danish Krone
fr: Couronne danoise

en: Dominican Peso
fr: Peso Dominicain

en: Hong Kong Dollar
fr: Dollar de Hong Kong

en: Croatia kuna
fr: Croatian kuna

en: Hungarian Forint
fr: Forint hongrois

en: Icelandic krona
fr: Couronnes Islandaises

en: Indonesia Rupiah
fr: Roupie Indonésienne

en: Indian Rupee
fr: Roupie Indienne

en: Nepali Rupee
fr: Roupie népalaise

en: Israeli Shekel
fr: Shekel israélien

en: Japanese Yen
fr: Yen Japonais

en: Kenyan Shilling
fr: Shilling kényan

en: Lao Kip
fr: Kip laotien

en: South Korean Won
fr: Won sud-coréen

en: Surigao del Norte
fr: Surigao du Nord

en: Surigao del Sur
fr: Surigao du Sud

en: Zamboanga del Norte
fr: Zamboanga du Nord

en: Zamboanga del Sur
fr: Zamboanga du Sud

en: Balochistan
fr: Baloutchistan

en: FATA
fr: Régions Tribales

en: Gilgit Baltistan
fr: Gilgit-Baltistan

en: Islamabad Capital Territory
fr: Territoire Fédéral d'Islamabad

en: Cordillera
fr: Cordillère

en: Bacău
fr: Bacau

en: Mureș
fr: Mures

en: Neamț
fr: Neamt

en: Timiș
fr: Timis

en: Bueng Kan
fr: Bueng kan

en: Chiang Mai
fr: Chiang mai

en: Khon Kaen
fr: Kamphaeng Phet

en: İstanbul
fr: Istanbul

en: Niğde
fr: Nide

en: Pemba North
fr: Pemba du Nord

en: Zanzibar North
fr: Zanzibar Nord

en: Kilimanjaro
fr: Kilimandjaro

en: Pemba South
fr: Pemba Sud

en: Zanzibar South
fr: Zanzibar Sud

en: Zanzibar West
fr: Zanzibar Ouest

[ctx: district]
en: North Bačka
fr: Bačka nord

[ctx: district]
en: North Banat
fr: Banat nord

[ctx: district]
en: South Bačka
fr: Bačka sud

[ctx: district]
en: South Banat
fr: Banat sud

[ctx: district]
en: West Bačka
fr: Bačka ouest

[ctx: district]
en: Vojvodina
fr: Voïvodine

en: Sevastopol
fr: Sébastopol

en: Khmelnychchyna
fr: Khmelnychyna

en: Chernivtsi Oblast
fr: Oblast de Tchernivtsi

en: Ohangwena
fr: Ohangwena Ohangwena

en: Omaheke
fr: Omaheke Omaheke

en: Omusati
fr: Omusati Omusati

en: Oshana
fr: Oshana Oshana

en: Oshikoto
fr: Oshikoto Oshikoto

en: Zambezi
fr: Zambèze

en: Boaco
fr: Boaco Boaco

en: Chontales
fr: Chontales Chontales

en: Panamá
fr: Panamá Panamá

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
fr: Municipalit&eacute; M&eacute;tropolitaine de Lima

en: Agusan del Norte
fr: Agusan du Nord

en: Agusan del Sur
fr: Agusan du Sud

en: Camarines Norte
fr: Camarines Nord

en: Camarines Sur
fr: Camarines Sud

en: Davao del Norte
fr: Davao du Nord

en: Davao del Sur
fr: Davao du Sud

en: Ilocos Norte
fr: Ilocos Nord

en: Ilocos Sur
fr: Ilocos Sud

en: Lanao del Norte
fr: Lanao du Nord

en: Lanao del Sur
fr: Lanao du Sud

en: Saint Catherine
fr: Sainte Catherine

en: Homa Bay
fr: Baie de Homa

en: Nairobi County
fr: Comté de Nairobi

en: Tana River
fr: Tana (rivière)

en: West Pokot
fr: Pokot ouest

en: Telenești
fr: Telanești

en: Baja California
fr: Basse-Californie

en: Tete
fr: Tete Tete

en: Zambézia
fr: Zambie

en: Erongo
fr: Erongo (Erongo)

en: Hardap
fr: Hardap (Hardap)

en: Kavango East
fr: Kavango Est

en: Kavango West
fr: Kavango Ouest

en: Khomas
fr: Khomas (Khomas)

en: Alexandria
fr: Alexandrie

en: Asyut
fr: Asyut Asyut

en: Cairo
fr: Le Caire

en: Giza
fr: Gizeh

en: Asturias
fr: Asturies

en: Baleares
fr: Les Bal&eacute;ares

en: Barcelona
fr: Barcelone

en: Cantabria
fr: Cantabrie

en: Girona
fr: Gérone

en: Granada
fr: Grenade

en: Gipuzkoa
fr: Guipuscoa

en: León
fr: Léon

en: Málaga
fr: Malaga

en: Navarra
fr: Navarre

en: Segovia
fr: Segovie

en: Sevilla
fr: Séville

en: Tarragona
fr: Tarragone

en: Valencia
fr: Valence

en: Biscay
fr: Biscaye

en: Zaragoza
fr: Saragosse

en: Bono East
fr: Bono Est

en: Central
fr: Centrale

en: Eastern
fr: Cap-Oriental

en: Greater Accra
fr: Grand Accra

en: North East
fr: Nord Est

en: Northern
fr: Cap-du-Nord

en: Upper East
fr: Haut-Est

en: Upper West
fr: Haut-Ouest

en: Western
fr: Cap-Occidental

en: Western North
fr: Ouest Nord

en: East Macedonia and Thrace
fr: Macédoine orientale et Thrace

en: Central Macedonia
fr: Macédoine centrale

en: West Macedonia
fr: Macédoine occidentale

en: Thessaly
fr: Thessalie

en: Ionian Islands
fr: Îles Ioniennes

en: West Greece
fr: Grèce occidentale

en: Central Greece
fr: Grèce centrale

en: Peloponnese
fr: Péloponnèse

en: North Aegean
fr: Mer Égée du Nord

en: South Aegean
fr: Mer Égée du Sud

en: Crete
fr: Crète

en: Chimaltenango
fr: Chimaltenango Chimaltenango

en: Chiquimula
fr: Chiquimula Chiquimula

en: Jutiapa
fr: Jutiapa Jutiapa

en: Retalhuleu
fr: Retalhuleu (Retalhuleu)

en: Sacatepéquez
fr: Sacatepéquez 46,0 54,0

en: New Territories
fr: Nouveaux Territoires

en: Olancho
fr: Olancho Olancho

en: Sumatera Utara
fr: Sumatra du Nord

en: Sumatera Barat
fr: Sumatra occidental

en: Kepulauan Riau
fr: Îles Riau

en: Sumatera Selatan
fr: Sumatra du Sud

en: Bangka Belitung
fr: Îles Bangka Belitung

en: DKI Jakarta
fr: Jakarta

en: Jawa Barat
fr: Java occidental

en: Jawa Tengah
fr: Java central

en: Jawa Timur
fr: Java oriental

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
fr: Yogyakarta

en: Nusa Tenggara Barat
fr: Petites Îles de la Sonde occidentales

en: Nusa Tenggara Timur
fr: Petites Îles de la Sonde orientales

en: Kalimantan Barat
fr: Kalimantan occidental

en: Kalimantan Tengah
fr: Kalimantan central

en: Kalimantan Timur
fr: Kalimantan oriental

en: Kalimantan Selatan
fr: Kalimantan du Sud

en: Kalimantan Utara
fr: Nord Kalimantan

en: Sulawesi Utara
fr: Sulawesi du Nord

en: Sulawesi Tengah
fr: Sulawesi central

en: Sulawesi Tenggara
fr: Sulawesi du Sud-Est

en: Sulawesi Barat
fr: Sulawesi occidental

en: Sulawesi Selatan
fr: Sulawesi du Sud

en: Maluku Utara
fr: Moluques du Nord

en: Papua
fr: Papouasie

en: Papua Barat
fr: Papouasie occidentale

en: Jammu and Kashmir
fr: Jammu-et-Cachemire

en: Telangana
fr: Télangana

en: West Bengal
fr: Bengale-Occidental

en: Andaman and Nicobar Islands
fr: Îles Andaman-et-Nicobar

en: Dadra and Nagar Haveli
fr: Dadra et Nagar Haveli

en: Daman and Diu
fr: Daman et Diu

en: Pondicherry (Puducherry)
fr: Pondichéry (Puducherry)

en: Tehran (تهران)
fr: Tehran  (تهران)

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
fr: Khorasan du Nord (خراسان شمالی)

en: Agrigento
fr: Agrigente

en: Alessandria
fr: Alexandrie

en: Ancona
fr: Anc&ocirc;ne

en: Aosta
fr: Aoste

en: Bergamo
fr: Bergame

en: Bologna
fr: Bologne

en: Como
fr: Côme

en: Genova
fr: Gênes

en: L'Aquila
fr: L&rsquo;'Aquila

en: Modena
fr: Mod&egrave;ne

en: Napoli
fr: Naples

en: Novara
fr: Novare

en: Palermo
fr: Palerme

en: Parma
fr: Parme

en: Pisa
fr: Pise

en: Ravenna
fr: Ravenne

en: Roma
fr: Rome

en: Siena
fr: Sienne

en: Sud Sardegna
fr: Sardaigne du sud

en: Treviso
fr: Tr&eacute;vise

en: Venezia
fr: Venise

en: Verona
fr: V&eacute;rone

en: Saint Andrew
fr: Saint-André

en: Saint Mary
fr: Sainte Marie

en: Saint Ann
fr: Sainte Ann

en: Saint James
fr: Saint-Jacques

en: Hanover
fr: Hanovre

en: Saint Elizabeth
fr: Sainte Elizabeth

en: Lunda-Norte
fr: Lunda Norte

en: Lunda-Sul
fr: Lunda Sul

en: Namibe
fr: Namibie

en: Zaire
fr: Zaïre

en: Catamarca
fr: Province de Catamarca

en: Chaco
fr: Province du Chaco

en: Chubut
fr: Province de Chubut

en: Corrientes
fr: Province de Corrientes

en: Formosa
fr: Province de Formosa

en: Jujuy
fr: Province de Jujuy

en: Misiones
fr: Province de Misiones

en: Santiago del Estero
fr: Province de Santiago del Estero

en: Tierra del Fuego
fr: Terre de Feu

en: Barishal
fr: Barisal

en: Alibori
fr: Alibori Alibori

en: Atakora
fr: Atakora Atakora

en: Borgou
fr: Borgou (Borgou)

en: Kouffo
fr: Kouffo Kouffo

en: Littoral
fr: Littoral (Littoral)

en: British Columbia
fr: Colombie-Britannique

en: New Brunswick
fr: Nouveau-Brunswick

en: Newfoundland and Labrador
fr: Terre-Neuve-et-Labrador

en: Northwest Territories
fr: Territoires du Nord-Ouest

en: Nova Scotia
fr: Nouvelle-Écosse

en: Prince Edward Island
fr: Île du Prince-Édouard

en: Quebec
fr: Québec

en: Yukon Territory
fr: Yukon

en: Appenzell Ausserrhoden
fr: Canton d'Appenzell Rhodes-Extérieures

en: Appenzell Innerrhoden
fr: Canton d'Appenzell Rhodes-Intérieures

en: Basel-Landschaft
fr: Canton de Bâle-Campagne

en: Basel-Stadt
fr: Canton de Bâle-Ville

en: Bern
fr: Berne

en: Geneva
fr: Genève

en: Graubünden
fr: Grisons

en: Luzern
fr: Lucerne

en: Obwalden
fr: Obwald

en: Schaffhausen
fr: Schaffhouse

en: Solothurn
fr: Soleure

en: St. Gallen
fr: Saint Gall

en: Thurgau
fr: Canton de Thurgovie

en: Ticino
fr: Canton du Tessin

en: Zug
fr: Zoug

en: Arica y Parinacota
fr: Arica et Parinacota

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
fr: Libertador Général Bernardo O’Higgins

en: Beijing / 北京
fr: Pékin / 北京

en: Inner Mongolia / 內蒙古
fr: Mongolie intérieure / 古

en: Jiangsu / 江苏
fr: Jiangsu / 苏

en: Zhejiang / 浙江
fr: Zhejiang / 浙

en: Anhui / 安徽
fr: Anhui / 徽

en: Fujian / 福建
fr: Fujian / 福

en: Guangdong / 广东
fr: Guangdong / 广

en: Guangxi Zhuang / 广西壮族
fr: Guangxi Zhuang / 广壮族

en: Chongqing / 重庆
fr: Chongqing / 庆

en: Guizhou / 贵州
fr: Guizhou / 贵

en: Shaanxi / 陕西
fr: Shaanxi / 陕

en: Ningxia Hui / 宁夏
fr: Ningxia Hui / 宁

en: Tibet / 西藏
fr: Tibet / 藏

en: Xinjiang / 新疆
fr: Xinjiang / 疆

en: Guaviare
fr: Guaviare Guaviare

en: Vichada
fr: Vichada Vichada

en: Baden-Württemberg
fr: Bade-Wurtemberg

en: Bavaria
fr: Bavière

en: Brandenburg
fr: Brandebourg

en: Mecklenburg-Vorpommern
fr: Mecklenburg-Poméranie occidentale

en: Lower Saxony
fr: Basse-Saxe

en: North Rhine-Westphalia
fr: Rhénanie du Nord-Westphalie

en: Rhineland-Palatinate
fr: Rhénanie-Palatinat

en: Saarland
fr: Sarre

en: Thuringia
fr: Thuringe

en: Monte Cristi
fr: Monte-Cristi

en: Laghouat
fr: Laghouat (Laghouat)

en: Bouira
fr: Bouira Bouira

en: Tamanghasset
fr: Tamanghasset Tamanghasset

en: Algiers
fr: Alger

en: Guelma
fr: Guelma Guelma

en: Tissemsilt
fr: Tissemsilt Tissemsilt

en: Khenchela
fr: Khenchela Khenchela

en: Relizane
fr: Relizane Relizane

en: Azuay
fr: Azuay (Azuay)

en: When will this gallery expire and no longer be accessible
fr: Quand cette galerie expirera-t-elle et ne sera-t-elle plus accessible ?

en: Comments
fr: Commentaires

en: Allow comments on images in this gallery
fr: Autoriser les commentaires sur les images de cette galerie

en: Comments require approval
fr: Les commentaires doivent être approuvés

en: Should comments require approval before being shown
fr: Les commentaires doivent-ils être approuvés avant d'être affichés ?

en: Disable favorites for this gallery
fr: Désactiver les favoris pour cette galerie

en: Gallery Sharing
fr: Partage de la galerie

en: Disable gallery sharing
fr: Désactiver le partage de la galerie

en: Image Sharing
fr: Partage d'images

en: Disable individual image sharing for this gallery
fr: Désactiver le partage d'images individuelles pour cette galerie

en: Disable Products
fr: Désactiver les produits

en: Users will not be able to purchase any products for this gallery
fr: Les utilisateurs ne pourront pas acheter de produits pour cette galerie

en: Price Level
fr: Niveau de prix

en: Provided Emails
fr: Emails fournis

en: Title
fr: Titre

en: Expires
fr: Expire

en: Expired
fr: Expiré

en: Drop files here
fr: Déposer vos fichiers ici

en: Select Files from Computer
fr: Sélectionner des fichiers sur l'ordinateur

en: Recommend image size larger than %s
fr: Recommander une taille d'image supérieure à %s

en: FTP Folders
fr: Dossiers FTP

en: Select folder
fr: Sélectionner un dossier

en: Import
fr: Importer

en: Choose from Media Library
fr: Choisissez parmi librairie Média

en: Select all images
fr: Sélectionner toutes les images

en: Delete selected images
fr: Supprimer les images sélectionnées

en: Showing %1$s of %2$s images
fr: Affichage de %1$s sur %2$s images

en: Load %s more images
fr: Charger %s autres images

en: Loading
fr: Chargement

en: Saving image order...
fr: Enregistrement de l’ordre d’image...

en: Sorry, the image could not be deleted for some reason
fr: Désolé, l'image n'a pas pu être supprimée pour une raison quelconque

en: Sorry, the image could not be set as featured
fr: Désolé, l'image n'a pas pu être mise en valeur

en: Select no images
fr: Sélectionner aucune image

en: Allowed Files
fr: Fichiers autorisés

en: An image did not fully upload because it is too large for your server to handle. Thumbnails and watermarks may not have been applied.
fr: Une image n'a pas été entièrement téléchargée parce qu'elle est trop volumineuse pour être gérée par votre serveur. Les vignettes et les filigranes n'ont peut-être pas été appliqués.

en: Invalid file type
fr: Type de fichier invalide

en: Already uploaded to gallery
fr: Déjà téléchargé dans la galerie

en: The selected file could not be copied to %s.
fr: Le fichier sélectionné n'a pas pu être copié dans %s.

en: No emails collected yet
fr: Aucun courriel n'a encore été collecté

en: Add gallery name
fr: Ajouter le nom de la galerie

en: All
fr: Tout

en: Trash
fr: Corbeille

en: Filter by customer
fr: Filtre par client

en: View ordered products
fr: Voir les produits commandés

en: Change status to: %s
fr: Changer l’état en : %s

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Order
fr: Commande

en: Customer
fr: Client

en: Status
fr: Statut

en: Order Total
fr: Total de la commande

en: View invoice
fr: Voir la facture

en: Order Actions
fr: Actions de Commande

en: Order Data
fr: Données de commande

en: Delete permanently
fr: Supprimer définitivement

en: Move to Trash
fr: Mettre à la corbeille

en: Choose an action...
fr: Choisir une action…

en: Apply
fr: Appliquer

en: Resend order email to customer
fr: Renvoyer l'e-mail de commande au client

en: Test Order
fr: Essai de commande

en: Payment Method
fr: Mode de paiement

en: Delivery/Shipping Method
fr: Livraison/Méthode d'expédition

en: Order Status
fr: Statut de la commande

en: Notify customer of status change
fr: Informer le client du changement de statut

en: Shipping
fr: Livraison

en: No shipping address collected for this order
fr: Aucune adresse de livraison n'a été collectée pour cette commande

en: Billing
fr: Facturation

en: No billing address collected for this order
fr: Aucune adresse de facturation n'a été collectée pour cette commande

en: EU VAT Number
fr: N° de TVA intracommunautaire

en: Items
fr: Articles

en: Log
fr: Journal

en: Refunds
fr: Remboursements

en: Image Data
fr: Données d'image

en: Product
fr: Produit

en: Qty
fr: Qté

en: Item Price
fr: Prix de l’article

en: Item Total
fr: Total des articles

en: Price
fr: Prix

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: Shipping via %s
fr: Livraison via %s

en: Discounts
fr: Remises

en: Tax
fr: Taxe

en: Credits Applied
fr: Crédits appliqués

en: Copy and paste the file names above into Lightroom search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
fr: Copiez et collez les noms de fichiers ci-dessus dans la fonction de recherche de Lightroom (filtre Bibliothèque) pour trouver rapidement et créer une nouvelle collection afin de faciliter le traitement de cette commande. Assurez-vous d'utiliser le paramètre de recherche "Contient" (et non "Contient tout").

en: Notify customer?
fr: Informer le client ?

en: Add comment
fr: Ajouter un commentaire

en: This is for internal use only and is not visible to your customer
fr: Ceci est pour usage interne uniquement et n'est pas visible par votre client

en: Save notes
fr: Sauvegarder des notes

en: No log entries yet
fr: Pas encore d'entrées dans le journal

en: Order status notification email sent to %s
fr: Courriel de notification de l'état de la commande envoyé à %s

en: Order email successfully resent
fr: L'email de commande a été envoyé avec succès

en: Invalid order ID
fr: ID de commande non valide

en: Upload Image
fr: Télécharger une image

en: Select image to upload
fr: Sélectionnez l’image à télécharger

en: Use this image
fr: Utiliser cette image

en: Product Info
fr: Info produit

en: Manage more price levels to offer different pricing in across galleries for the same product
fr: Gérer plus de niveaux de prix pour offrir des prix différents dans les différentes galeries pour le même produit

en: Taxable
fr: Imposable

en: Extra Shipping Cost
fr: Coût Supplémentaire d'Expédition

en: Additional shipping cost, intended for larger items such as canvases
fr: Frais d'expédition supplémentaires, prévus pour les articles plus volumineux tels que les toiles

en: Category
fr: Catégorie

en: All categories
fr: Toutes les catégories

en: Add product name
fr: Ajouter le nom du produit

en: Copy system info to clipboard
fr: Copie les informations du système au presse-papiers

en: Invalid tool
fr: Outil non valide

en: Orphaned Images
fr: Images orphelines

en: Sometimes when deleting galleries the associated images are not fully deleted. This tool will remove those orphaned images to help reduce file storage.
fr: Parfois, lors de la suppression de galeries, les images associées ne sont pas entièrement supprimées. Cet outil supprimera ces images orphelines afin de réduire l'espace de stockage des fichiers.

en: Delete orphaned images
fr: Supprimer les images orphelines

en: Sunshine found %s orphaned folders of images.
fr: Sunshine a trouvé %s dossiers d'images orphelins.

en: <strong style="color: red;">It is recommended to make a backup before running this tool. Images will be completely deleted from your server.</strong></p>
fr: <strong style="color: red;">Il est recommandé de faire une sauvegarde avant d'utiliser cet outil. Les images seront complètement supprimées de votre serveur.</strong></p>

en: No orphans found!
fr: Pas d'orphelins trouvés !

en: Abort
fr: Abandonner

en: Cannot process image, likely out of memory
fr: Impossible de traiter l'image, probablement en manque de mémoire

en: Regenerate Images
fr: Regénérer les images

en: If you have changed thumbnail size, digital download size or watermark settings, you need to regenerate images.
fr: Si vous avez modifié la taille des vignettes, la taille du téléchargement numérique ou les paramètres du filigrane, vous devez régénérer les images.

en: Regenerating images for "%s"
fr: Régénération des images pour "%s"

en: Regenerating images
fr: Régénérer les images

en: Image did not fully upload because it is too large for your server to handle. Thumbnails and watermarks may not have been applied. Recommend increasing available memory.
fr: L'image n'a pas été entièrement téléchargée car elle est trop volumineuse pour être gérée par votre serveur. Les vignettes et filigranes n'ont peut-être pas été appliqués. Il est recommandé d'augmenter la mémoire disponible.

en: Done!
fr: Terminé !

en: Could not find original file to regenerate from
fr: Impossible de trouver le fichier d'origine à partir duquel régénérer

en: Clear Sesssions
fr: Sesssions claires

en: Sunshine stores information about user carts in sessions which are saved to the database. If your database is too big, you can clear all the session data here.
fr: Sunshine stocke les informations relatives aux paniers des utilisateurs dans des sessions qui sont sauvegardées dans la base de données. Si votre base de données est trop grande, vous pouvez effacer toutes les données de session ici.

en: Clear sessions
fr: Nettoyer les sessions

en: No sessions found!
fr: Aucune session trouvé!

en: Sessions cleared
fr: Sessions autorisées

en: Unused Image Sizes
fr: Tailles d'image non utilisées

en: Sunshine only needs to generate two image sizes for each: thumbnail and large. Some sites, because of their theme or plugins, have a lot of image sizes generated. This tool will clean them up.
fr: Sunshine n'a besoin de générer que deux tailles d'image pour chacune d'entre elles : vignette et grande taille. Certains sites, en raison de leur thème ou de leurs plugins, génèrent un grand nombre de tailles d'images. Cet outil les nettoiera.

en: Delete Unused Image Sizes
fr: Supprimer les tailles d'image inutilisées

en: An item has been removed from your cart because it no longer exists
fr: Un article a été retiré de votre panier car il n'existe plus

en: Discount "%s" removed because it is no longer valid
fr: Remise "%s" supprimée car elle n'est plus valable

en: Contact Information
fr: Informations de contact

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom

en: Delivery Method
fr: Mode de livraison

en: Shipping Method
fr: Méthode de livraison

en: Payment
fr: Paiement

en: Same as shipping address
fr: Identique à l'adresse de livraison

en: Use a different billing address
fr: Veuillez utiliser une adresse de facturation différente

en: Use my credits (%s available)
fr: Utiliser mes crédits (%s disponible)

en: Submit Order & Pay %s
fr: Soumettre la commande et payer %s

en: Submit Order for Free
fr: Soumettre une commande gratuitement

en: By submitting this order, you agree to our <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
fr: En soumettant cette commande, vous acceptez notre <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>

en: Edit
fr: Modifier

en: Next Step
fr: Étape suivante

en: Invalid checkout section
fr: Section de paiement invalide

en: Field is required
fr: Champ requis

en: Invalid email
fr: Email invalide

en: No payment method
fr: Aucun moyen de paiement

en: &#197;land Islands
fr: Aland Islands

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Brazil
fr: Brésil

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoires britanniques de l'océan Indien

en: British Virgin Islands
fr: Îles Vierges britanniques

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cape Verde
fr: Cap Vert

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr: République Centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos

en: Colombia
fr: Colombie

en: Comoros
fr: Comores

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Croatia
fr: Croatie

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: République Tchèque

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République Dominicaine

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Egypt
fr: Égypte

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée Équatoriale

en: Eritrea
fr: Erythrée

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Falkland Islands
fr: Îles Falkland

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Fiji
fr: Fidji

en: Finland
fr: Finlande

en: French Guiana
fr: Guyane Française

en: French Polynesia
fr: Polynésie Française

en: French Southern Territories
fr: Terres Australes Françaises

en: Gambia
fr: Gambie

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Germany
fr: Allemagne

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Guyana
fr: Guyane

en: Haiti
fr: Haïti

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Iraq
fr: Irak

en: Republic of Ireland
fr: Irlande

en: Isle of Man
fr: Île de Man

en: Israel
fr: Israël

en: Italy
fr: Italie

en: Ivory Coast
fr: Côte-d’Ivoire

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Lebanon
fr: Liban

en: Libya
fr: Libye

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Macao S.A.R., China
fr: Macao S.A.R., Chine

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Morocco
fr: Maroc

en: Namibia
fr: Namibie

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles Néerlandaises

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: North Korea
fr: Corée du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Palau
fr: Palaos

en: Palestinian Territory
fr: Territoire Palestinien

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Peru
fr: Pérou

en: Poland
fr: Pologne

en: Reunion
fr: La Réunion

en: Romania
fr: Roumanie

en: Russia
fr: Russie

en: Saint Barth&eacute;lemy
fr: Saint Barthélemy

en: Saint Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Kitts-et-Nevis

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Martin (French part)
fr: Saint-Martin (partie française)

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint Pierre et Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Serbia
fr: Serbie

en: Singapore
fr: Singapour

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Georgia/Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud / îles Sandwich

en: South Korea
fr: Corée du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Sudan
fr: Soudan

en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Svalbard et Jan Mayen

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syria
fr: Syrie

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques et Caïques

en: U.S. Virgin Islands
fr: Îles Vierges américaines

en: US Armed Forces
fr: Forces armées des Etats-Unis

en: US Minor Outlying Islands
fr: Iles mineures éloignées des États-Unis

en: Uganda
fr: Ouganda

en: United Arab Emirates
fr: Émirats Arabes Unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis et Futuna

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Zambia
fr: Zambie

en: Tirana
fr: Taranaki

en: Kwanza-Norte
fr: Kwanza Norte

en: Kwanza-Sul
fr: Kwanza Sul

en: Could not automatically retrieve the license key for %s
fr: Impossible de récupérer automatiquement la clé de licence pour %s

en: Your licenses could not be activated because your server failed to connect to SunshinePhotoCart.com: %s
fr: Vos licences n’ont pas pu être activées parce que votre serveur ne s’est pas connecté à SunshinePhotoCart.com serveur : %s

en: Unknown error occured
fr: Une erreur inconnue s'est produite

en: License for %s failed to be activated: %s
fr: La licence pour %s n'a pas pu être activée : %s

en: An error occurred, please try again.
fr: Une erreur est survenue, veuillez réessayer.

en: Could not get download file
fr: Impossible d'obtenir le fichier de téléchargement

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
fr: Il existe une nouvelle version disponible de %1$s.

en: Contact your network administrator to install the update.
fr: Contactez votre administrateur réseau pour installer la mise à jour.

note: translators: 1. opening anchor tag, do not translate 2. the new plugin version 3. closing anchor tag, do not translate.
en: %1$sView version %2$s details%3$s.
fr: %1$s Voir la version %2$s détails%3$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
fr: %1$s Afficher les détails de la version %2$s%3$s ou %4$smettre à jour maintenant%5$s.

en: Update now.
fr: Mettez à Jour maintenant.

en: You do not have permission to install plugin updates
fr: Vous n’avez pas la permission d’installer les mises à jour de l’extension

en: Error
fr: Erreur

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: View page
fr: Voir la page

en: Please select a page
fr: Sélectionnez une page

en: Upload an image
fr: Télécharger une image

en: Use image
fr: Utiliser l’image

en: Upload new image
fr: Télécharger une nouvelle image

en: Remove image
fr: Supprimer image

en: See upgrade options
fr: Voir les options de mise à niveau

en: Month(s)
fr: Mois

en: Day(s)
fr: Jour(s)

en: Hour(s)
fr: Heure(s)

en: Write a Review
fr: Rediger un avis

en: Upgrade
fr: Mise à jour

en: Submit Support Ticket
fr: Envoyer un ticket de support

en: Sunshine Main Page
fr: Page d'accueil de Sunshine

en: Sunshine Account
fr: Compte Soleil

en: Sunshine Cart
fr: Chariot soleil

en: Sunshine Favorites
fr: Les favoris du soleil

en: Sunshine Terms & Conditions
fr: Conditions générales de Sunshine

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
fr: Merci d'avoir utilisé le <a href="%1$s" target="_blank">panier photo Sunshine</a>! Veuillez nous <a href="%2$s" target="_blank">évaluer</a> sur <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>

en: The slug for core order statuses is not editable as it could break Sunshine functionality
fr: L'intitulé des statuts de la commande principale n'est pas modifiable, car il pourrait perturber la fonctionnalité Sunshine

en: Order Updated
fr: Commande mise à jour

en: <strong>Gallery updated</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
fr: <strong>Galerie mise à jour</strong>, <a href="%s">voir la galerie</a>

en: <strong>Gallery created</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
fr: <strong>Galerie créée</strong>, <a href="%s">voir la galerie</a>

en: Sunshine logging is enabled. <a href="%s">Please disable when no longer in use.</a>
fr: L'enregistrement de l'ensoleillement est activé. <a href="%s">Veuillez le désactiver lorsqu'il n'est plus utilisé.</a>

en: Sunshine installation process was skipped. <a href="%s">Please complete the installation process.</a>
fr: Le processus d'installation du soleil a été ignoré. <a href="%s">Veuillez terminer la procédure d'installation.</a>

en: %s order | %s orders
fr[0]: %s commande
fr[1]: %s commandes

en: Customers
fr: Clients

en: Reports
fr: Rapports

en: Tools
fr: Outils

en: Add-ons
fr: Extensions

en: Setup Guide
fr: Guide de config.

en: Keywords
fr: Mots clés

en: Name
fr: Nom

en: Email
fr: E-mail

en: Favorites
fr: Favoris

en: Orders
fr: Commandes

en: Order Totals
fr: Totaux

en: Latest Activity
fr: Dernère Activité

en: No customers found
fr: Aucun client trouvé

note: translators: the license key expiration date
en: Your license key expired on %s.
fr: Votre clé de licence a expiré le %s.

en: Your license key has been disabled
fr: Votre clé de licence a été désactivée

en: Invalid license
fr: Licence non valide

en: Invalid license key
fr: Clé de licence invalide

en: Your license is not active for this URL
fr: Votre licence n'est pas active pour cette URL

en: This appears to be an invalid license key
fr: Il s'agit d'une clé de licence non valide

en: Your license key has reached its activation limit
fr: Votre clé de licence a atteint sa limite d'activation

en: You have a special lifetime license that never expires!
fr: Vous disposez d'une licence spéciale à vie qui n'expire jamais !

en: Expires on %s
fr: Expire le %s

en: You do not have an active license for %s, please enter and activate your current license on the <a href="%s">Licenses page</a>
fr: Vous n'avez pas de licence active pour %s, veuillez saisir et activer votre licence actuelle sur la <a href="%s">page Licences</a>

en: License for %s has been activated
fr: La licence pour %s a été activée

en: License for %s has been deactivated
fr: La licence de %s a été désactivée

en: License for %s could not be deactivated, please <a href="%s" target="_blank">contact support</a>
fr: La licence pour %s n'a pas pu être désactivée, veuillez <a href="%s" target="_blank">contacter le support</a>

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%1$s">Licenses</a> page. You can get your license key from <a href="%2$s" target="_blank">your account on SunshinePhotoCart.com</a>.
fr: Pour activer les mises à jour, veuillez entrer votre clé de licence sur la page <a href="%1$s">Licences</a>. Vous pouvez obtenir votre clé de licence à partir de <a href="%2$s" target="_blank">votre compte sur SunshinePhotoCart.com</a>.

en: License for %s failed to be updated: %s
fr: La mise à jour de la licence pour %s a échoué : %s

en: License for %s has been updated
fr: La licence pour %s a été mise à jour

en: Settings
fr: Paramètres

en: Upload a file
fr: Télécharger un fichier

en: Select file
fr: Sélectionnez le fichier

en: Upload new file
fr: Déposer un nouveau fichier...

en: Remove file
fr: Supprimer le fichier

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Refresh license
fr: Rafraîchir la licence

en: Activate
fr: Activer

en: Save Settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Terms & Conditions
fr: Termes & Conditions

en: Pickup
fr: Ramassage

en: Ship
fr: Vaisseau

en: Search Customers
fr: Recherche clients

en: Customer has been updated
fr: Le client a été mis à jour

en: Profile
fr: Profil

en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

en: No shipping address collected for this customer
fr: Aucune adresse de livraison n'a été collectée pour ce client

en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

en: No billing address collected for this customer
fr: Aucune adresse de facturation n'a été collectée pour ce client

en: Credits
fr: Crédits

en: Save credits
fr: Économiser des crédits

en: No orders
fr: Aucune commande

en: Filter by gallery
fr: Filtrer par galerie

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse-papiers

en: No favorites
fr: Aucun favori

en: Timeline
fr: Chronologie

en: No activity
fr: Aucune activité

en: Logged in
fr: Connecté

en: Logged out
fr: Déconnecté

en: %s credits used
fr: %s crédits utilisés

en: Sunshine Photo Cart Sales Summary
fr: Résumé des ventes de chariots photo Sunshine

en: Sunshine Photo Cart Setup
fr: Installation du chariot photo Sunshine

en: Current month sales
fr: Ventes du mois en cours

en: Last month sales
fr: Ventes du mois dernier

en: Lifetime sales
fr: Ventes à vie

en: New Orders
fr: Nouvelles commandes

en: Recent Orders
fr: Commandes récentes

en: Client Galleries
fr: Galeries client

en: Account
fr: Compte

en: Cart
fr: Panier

en: Checkout
fr: Commander

en: Pending
fr: En attente

en: We have received your order but payment is still pending
fr: Nous avons bien reçu votre commande, mais le paiement est toujours en attente

en: New
fr: Nouveau

en: We have received your order and payment
fr: Nous avons reçu votre commande et votre paiement

en: Processing
fr: En cours

en: The images in your order are being processed and/or printed
fr: Les images de votre commande sont en cours de traitement et/ou d'impression

en: Shipped/Completed
fr: Expédié/terminé

en: Your items have shipped (or are available for download)!
fr: Vos articles ont été expédiés (ou sont disponibles pour le téléchargement) !

en: Cancelled
fr: Annulée

en: Your order was cancelled
fr: Votre commande a été annulée

en: Refunded
fr: Remboursé

en: Your order was refunded
fr: Votre commande a été remboursée

en: Ready for pickup
fr: Prêt pour la collecte

en: Your order is ready to be picked up
fr: Votre commande est prête à être enlevée

en: Default
fr: Par défaut

en: Prints
fr: Tirages

en: Welcome to Sunshine Photo Cart %s
fr: Bienvenue au panier photo Sunshine %s

en: <strong>Thank you for updating to the latest version!</strong> Sunshine %1$s is the most comprehensive client proofing and photo cart plugin for WordPress. We hope you enjoy greater selling success!
fr: <strong>Merci d'avoir mis à jour la dernière version !</strong> Sunshine %1$s est le plugin d'épreuvage client et de panier photo le plus complet pour WordPress. Nous espérons que vous aurez plus de succès dans vos ventes !

en: Recent Improvements
fr: Améliorations récentes

en: See the full Changelog
fr: Voir le Changelog complet

en: Configure
fr: Configurer

en: Sorry, there was an error with your request
fr: Désolé, il y a eu une erreur dans votre demande

en: Select shipping method
fr: Sélectionner la méthode d'expédition

en: Add shipping method
fr: Ajouter une méthode de livraison

en: Delete
fr: Supprimer

en: Add tax rate
fr: Ajouter le taux d'imposition

en: Country
fr: Pays

en: State/Province
fr: État/Province

en: Zip/Postal Code(s)
fr: Code(s) postal(aux)

en: Tax Rate
fr: Taux de TVA

en: All countries
fr: Tous les pays

en: Any state/province
fr: Tout état/province

en: Download
fr: Télécharger

en: Multi-Image
fr: Multi-images

en: Package
fr: Forfait

en: Products
fr: Produits

en: Galleries
fr: Galeries

en: Profits
fr: Excédents trésorerie

en: Day
fr: Jour

en: Week
fr: Semaine

en: Month
fr: Mois

en: Year
fr: Année

en: All time
fr: Tout le temps

en: Filter
fr: Filtre

en: Refresh data
fr: Actualiser les données

en: Total Received
fr: Total reçu

en: Completed Orders
fr: Commandes terminées

en: Average Order
fr: Montant moyen de la réservation

en: Total Unpaid Orders
fr: Total des commandes impayées

en: Address
fr: Adresse

en: Your Address Line 1
fr: Votre Adresse

en: Address Line 2
fr: Adresse ligne 2

en: City
fr: Ville

en: State / Province
fr: État / Région

en: Zip / Postcode
fr: Code Postal / ZIP

en: Currency Formatting
fr: Formatage de la monnaie

en: Currency
fr: Devise

en: Currency symbol position
fr: Position du symbole monétaire

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Left space
fr: Espace gauche

en: Right space
fr: Espace droit

en: Thousands separator
fr: Séparateur des milliers

en: Decimal separator
fr: Séparateur décimal

en: Number of decimals
fr: Nombre de décimales

en: Data & Logging
fr: Données et enregistrement

en: Delete data on uninstall
fr: Supprimer les données en désinstallant

en: Delete all Galleries, Products, Orders, and settings data will be removed when Sunshine is uninstalled. WARNING! This will delete all images uploaded to your galleries as well!
fr: Supprimer toutes les galeries, les produits, les commandes et les données de paramétrage seront supprimées lorsque Sunshine sera désinstallé. ATTENTION ! Cette opération supprimera également toutes les images téléchargées dans vos galeries !

en: Enable logging
fr: Activer l&rsquo;enregistrement de logs

en: Enable logging of all events within Sunshine to help with debugging. Disable when not needed.
fr: Active l'enregistrement de tous les événements au sein de Sunshine pour faciliter le débogage. Désactiver lorsque cela n'est pas nécessaire.

en: View log
fr: Afficher le journal

en: General
fr: Général

en: Page Options
fr: Options de page

en: The following pages need selecting so that Sunshine knows where they are. These pages should have been created upon installation, if not you will need to create them.
fr: Les pages suivantes doivent être sélectionnées afin que Sunshine sache où elles se trouvent. Ces pages devraient avoir été créées lors de l'installation, si ce n'est pas le cas, vous devrez les créer.

en: Main Galleries Page
fr: Page Galeries principales

en: Gallery
fr: Galerie

en: Order Received
fr: Commande reçue

en: Store
fr: Boutique

en: Account Endpoints
fr: Points de terminaison du compte

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the account page.
fr: Les points de terminaison sont ajoutés à l'URL de votre page pour gérer des actions spécifiques sur la page du compte.

en: View Order
fr: Voir la commande

en: Addresses
fr: Adresses

en: Account Details
fr: Détails du compte

en: Login
fr: Connexion

en: Reset Password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Pages & URLs
fr: Pages et URL

en: Administration Options
fr: Options d'administration

en: Remove images
fr: Supprimer les images

en: When a gallery is permanently deleted, remove all associated attachments and image files from the servers
fr: Lorsqu'une galerie est définitivement supprimée, toutes les pièces jointes et tous les fichiers images associés sont supprimés des serveurs

en: Delete FTP folder
fr: Supprimer un dossier FTP

en: This will remove the folder and images added via FTP, if this was used to create the gallery
fr: Cela supprimera le dossier et les images ajoutées via FTP, s'il a été utilisé pour créer la galerie

en: Show images in Media Library
fr: Afficher les images dans la médiathèque

en: By default Sunshine hides images uploaded to Sunshine galleries in the Media Library, enabling this option will show them instead. Use at your own risk.
fr: Par défaut, Sunshine cache les images téléchargées dans les galeries Sunshine dans la bibliothèque des médias, l'activation de cette option les affichera à la place. Utilisez-la à vos risques et périls.

en: Display Options
fr: Options d'affichage

en: Hide galleries from search engines
fr: Masquer les galeries des moteurs de recherche

en: Enabling this option will attempt to block search engine bots from crawling and indexing galleries and images
fr: En activant cette option, vous tentez d'empêcher les robots des moteurs de recherche d'explorer et d'indexer les galeries et les images

en: Gallery Order
fr: Ordre de la galerie

en: Custom ordering
fr: Tri personnalisé

en: Gallery Creation Date (New to Old)
fr: Date de création de la galerie (de la plus récente à la plus ancienne)

en: Gallery Creation Date (Old to New)
fr: Date de création de la galerie (de l'ancienne à la nouvelle)

en: Alphabetical
fr: Alphabétique

en: Image Order
fr: Ordre des images

en: Order images shot (Images MUST have EXIF field "DateTimeDigitized")
fr: Commander des images prises (les images DOIVENT avoir le champ EXIF "DateTimeDigitized")

en: Image Upload Date (New to Old)
fr: Date de téléchargement de l'image (du nouveau à l'ancien)

en: Image Upload Date (Old to New)
fr: Date de téléchargement de l'image (de l'ancienne à la nouvelle)

en: Galleries Layout
fr: Mise en page des galeries

en: Cropping option not recommended for justified or masonry
fr: L'option de recadrage n'est pas recommandée pour les ouvrages justifiés ou de maçonnerie

en: Justified
fr: Justifié

en: Images Layout
fr: Grille d’images

en: Columns
fr: Colonnes

en: Per Page
fr: Par page

en: Pagination Style
fr: Style de la pagination

en: Numbered pagination
fr: Pagination numérotée

en: Load more button
fr: Bouton charger plus

en: Automatic infinite scrolling
fr: Défilement infini automatique

en: Image Theft Prevention
fr: Prévention du vol d'images

en: Enabling this option will disable the right click menu and also not allow images to be dragged/dropped to the desktop. NOT a 100% effective method, but should stop most people. Is NOT used for admin users.
fr: L'activation de cette option désactivera le menu du clic droit et ne permettra pas aux images d'être glissées/déposées sur le bureau. Il ne s'agit pas d'une méthode efficace à 100% e%, mais elle devrait arrêter la plupart des gens. N'est PAS utilisé pour les utilisateurs administrateurs.

en: Proofing Only
fr: Épreuve seulement

en: This will remove all aspects of purchasing abilities throughout the site, leaving just image viewing and adding to favorites
fr: Cela permettra d'éliminer tous les aspects de possibilités d'achat à travers le site, ne laissant que la visualisation d'image et l'ajout aux favoris

en: Allow product comments
fr: Autoriser les commentaires sur les produits

en: Allow users to enter comments when adding an item to cart
fr: Permettre aux utilisateurs de saisir des commentaires lorsqu'ils ajoutent un article au panier

en: Disable Store
fr: Désactiver le magasin

en: Galleries come with a Store where products are shown first and customers add images to cart. You can disable this if you do not want to make it available.
fr: Les galeries sont livrées avec un magasin où les produits sont affichés en premier et où les clients ajoutent les images au panier. Vous pouvez désactiver cette fonction si vous ne souhaitez pas la rendre disponible.

en: Show Image Data
fr: Afficher les données de l'image

en: What to show below image thumbnails
fr: Ce qu'il faut afficher sous les vignettes des images

en: Nothing
fr: Rien

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Title (Images MUST have EXIF field "Title")
fr: Titre (les images DOIVENT avoir le champ EXIF "Titre")

en: Disable Favorites
fr: Désactiver les favoris

en: Do not allow saving images to favorites across all galleries
fr: Ne pas autoriser l'enregistrement d'images dans les favoris dans toutes les galeries

en: Disable Gallery Sharing
fr: Désactiver le partage de la galerie

en: Do not allow sharing galleries
fr: Ne pas autoriser le partage des galeries

en: Disable Image Sharing
fr: Désactiver le partage d'images

en: Do not allow sharing images within a gallery
fr: Ne pas autoriser le partage d'images dans une galerie

en: Image Options
fr: Options des Images

en: Making changes to your image sizes does not immediately affect your galleries and you will need to regenerate all images. <a href="%s" target="_blank">Please see this help article</a>
fr: La modification de la taille des images n'affecte pas immédiatement vos galeries et vous devrez régénérer toutes les images. <a href="%s" target="_blank">Veuillez consulter cet article d'aide</a>

en: Thumbnail Size
fr: Taille de la miniature

en: Thumbnail Crop
fr: Recadrer la miniature

en: Crop image to this exact size. Note: Cropped images not recommended for Justified or Masonry layouts
fr: Recadrer l'image à cette taille exacte. Remarque : les images recadrées ne sont pas recommandées pour les mises en page justifiées ou en maçonnerie

en: Should images be cropped to the exact dimensions of your thumbnail width / height
fr: Doit-on recadrer les images aux dimensions exactes de votre miniature largeur / hauteur

en: Large Size
fr: Grande taille

en: Image Quality
fr: Qualité d'image

en: Quality that generated images are saved from 1-100. The higher the quality the larger the file size. If left empty, the default is 82.
fr: La qualité de l'enregistrement des images générées est comprise entre 1 et 100. Plus la qualité est élevée, plus la taille du fichier est importante. Si le champ est vide, la valeur par défaut est 82.

en: Watermark
fr: Filigrane

en: Watermark Image
fr: Image du filigranes

en: Must be a PNG image, ideally with transparency
fr: Il doit s'agir d'une image PNG, idéalement avec transparence

en: Max Size
fr: Surface Max

en: From 1-100, a max percent size of the image
fr: De 1 à 100, un pourcentage maximum de la taille de l'image

en: Center
fr: Centre

en: Repeat
fr: Répéter

en: Top Left
fr: En haut à gauche

en: Top Right
fr: En haut à droite

en: Bottom Left
fr: En bas à gauche

en: Bottom Right
fr: En bas à droite

en: Margin from edge
fr: Marge par rapport au bord

en: Watermark Thumbnails
fr: Vignettes en filigrane

en: Enable Taxes
fr: Activer les taxes

en: Tax Rates
fr: TVA

en: Be as specific as you need. Order for most priority. You can include multiple zip/postal codes with commas.
fr: Soyez aussi précis que vous le souhaitez. L'ordre de priorité doit être le plus élevé possible. Vous pouvez inclure plusieurs codes postaux avec des virgules.

en: Default customer location
fr: Adresse client par défaut

en: If customer does not have address entered yet, what location is used to determine the default location
fr: Si le client n'a pas encore saisi d'adresse, quel est l'emplacement utilisé pour déterminer l'emplacement par défaut ?

en: No location by default
fr: Aucun emplacement par défaut

en: My business location
fr: Mon lieu d'activité

en: Calculate tax based on
fr: Calcul de TVA basé sur

en: Which address is used to determine if tax is calculated
fr: Quelle adresse est utilisée pour déterminer si la taxe est calculé

en: Display prices
fr: Affichage des prix

en: Prices entered with tax
fr: Tarifs saisis avec TVA

en: Price display suffix
fr: Suffixe d&rsquo;affichage du tarif

en: This shows after a price
fr: Cela se voit après un prix

en: Distraction Free Checkout
fr: Validation de la commande sans distraction

en: Remove site header/footer and let user focus only on the checkout experience
fr: Supprimer l'en-tête/le pied de page du site et permettre à l'utilisateur de se concentrer uniquement sur le passage en caisse

en: Allow Guest Checkout
fr: Autoriser le paiement par l'invité

en: Allow users to checkout as a guest (do not require a user account)
fr: Permettre aux utilisateurs de passer à la caisse en tant qu'invité (sans avoir besoin d'un compte utilisateur)

en: Always collect an address
fr: Toujours collecter une adresse

en: There could be instances where no address is needed at checkout, this option forces an address field even in those situations
fr: Dans certains cas, aucune adresse n'est nécessaire au moment de la validation de la commande ; cette option impose un champ d'adresse même dans ces situations

en: Allowed Countries
fr: Pays autorisés

en: Which countries users can select at checkout. If empty, all countries are allowed.
fr: Pays que les utilisateurs peuvent sélectionner lors du paiement. Si ce champ est vide, tous les pays sont autorisés.

en: Google Maps API Key
fr: Clé API Google Maps

en: Enter a Google API key to enable address autocomplete at checkout, <a href="%s" target="_blank">learn more here</a>
fr: Entrez une clé API Google pour activer la saisie automatique de l'adresse lors de la validation de la commande, en <a href="%s" target="_blank">savoir plus ici</a>

en: Display Fields
fr: Champs affichés

en: Other Fields
fr: Autres champs

en: Phone
fr: Téléphone

en: VAT Number
fr: Numéro de TVA

en: VAT Label
fr: Label TVA

en: Payments
fr: Paiements

en: Delivery & Shipping
fr: Livraison & Expédition

en: Design Elements
fr: Éléments de conception

en: My WordPress Theme
fr: Mon thème WordPress

en: Classic
fr: Classique

en: Cover
fr: Couverture

en: Classic Theme Options
fr: Options classiques du thème

en: Menu Background
fr: Arrière-plan du menu

en: Menu Links
fr: Liens du menu

en: Main Background
fr: Arrière-plan principal

en: Main Text
fr: Texte Principal

en: Main Links
fr: Liens principaux

en: Gallery Password Box
fr: Boîte de mot de passe de galerie.

en: Gallery Search Box
fr: Boîte de recherche de la galerie

en: Miscellaneous Elements
fr: Éléments divers

en: Auto-include Sunshine main menu
fr: Inclure automatiquement le menu principal de Sunshine

en: Automatically have the Sunshine Main Menu appear above the Sunshine content
fr: Faire apparaître automatiquement le menu principal de Sunshine au-dessus du contenu de Sunshine

en: Hide link to main galleries page
fr: Masquer le lien vers la page principale des galeries

en: Hide the link to your main galleries page in any Sunshine menus. Helpful if you want users to stick to just a single gallery.
fr: Cachez le lien vers votre page principale de galeries dans tous les menus Sunshine. Utile si vous souhaitez que les utilisateurs se limitent à une seule galerie.

en: Customizations
fr: Personnalisations

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisé

en: Before Sunshine
fr: Avant le soleil

en: Shown before every Sunshine associated page
fr: Affiché avant chaque page associée à un rayon de soleil

en: After Sunshine
fr: Après le soleil

en: Shown after every Sunshine associated page
fr: Affiché après chaque page associée à un rayon de soleil

en: Invoice
fr: Facture

en: Extra content to be shown on all invoices
fr: Contenu supplémentaire à faire figurer sur toutes les factures

en: Email Notifications
fr: Notifications par email

en: Email notifications sent from Sunshine Photo Cart are listed below. Click on an email to configure it.
fr: Les notifications par email envoyées par le panier photo Sunshine sont listées ci-dessous. Cliquez sur un courriel pour le configurer.

en: Email Sender
fr: Expéditeur Email

en: From Name
fr: Nom de l'expéditeur

en: When emails are sent to customers, what name should they come from
fr: Lorsque les e-mails sont envoyés aux clients, de quel nom devraient-ils provenir

en: From Email
fr: Email de l'expéditeur

en: When emails are sent to customers, what email address should they come from
fr: Lorsque les e-mails sont envoyés aux clients, de quelle adresse de messagerie devraient-ils provenir

en: Email Template
fr: Modèle de courriel

en: Email logo
fr: Logo de l’e-mail

en: Logo to use in header of email
fr: Logo à utiliser dans l'en-tête du courrier électronique

en: Included in footer of every email
fr: Inclus dans le pied de page de chaque e-mail

en: Integrations
fr: Intégrations

en: Please enter your license key in order to enable your add-ons
fr: Veuillez saisir votre clé de licence afin d'activer vos modules complémentaires

en: Licenses
fr: Licences

en: Gallery Options
fr: Options de la galerie

en: General Options
fr: Options générales

en: Gallery Type
fr: Type de galerie

en: Password Protected
fr: Protégé par mot de passe

en: Private (only specified users)
fr: Privé (seulement les utilisateurs spécifiés)

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password Hint
fr: Question secrète pour le mot de passe

en: Optionally include a hint for the password
fr: Il est possible d'inclure un indice pour le mot de passe

en: Allowed Customers
fr: Clients Autorisés

en: Access Type
fr: Type d'Accès

en: Registered and logged in
fr: Enregistré et connecté

en: Provide email address
fr: Fournir l'adresse électronique

en: Direct URL
fr: URL direct
