Sunshine Photo Cart - en to ru translation catalogue (3675 entries)

en: Order Status Update
ru: Обновление статуса заказа

en: Transaction fees
ru: Операционные издержки

en: Layout
ru: Макет

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Accordion
ru: Аккордеон

en: See differences in layout options
ru: Посмотрите различия в вариантах компоновки

en: Private Key
ru: Приватный ключ

en: Merchant ID
ru: ID продавца

en: Access Token
ru: Токен доступа

en: Statement Descriptor
ru: Дескриптор заявления

en: What shows on your customer credit card statement
ru: Что отображается в выписке по кредитной карте клиента

en: No access token
ru: Нет токен доступа

en: This product does not need any images selected
ru: Для этого продукта не нужно выбирать изображения

en: Public Key
ru: Открытый ключ

en: Merchant Key
ru: Ключ Продавца

en: Passphrase
ru: Парольная фраза

en: Redirecting to %s
ru: Перенаправление на %s

en: No merchant ID in %s settings
ru: В настройках %s отсутствует идентификатор продавца

en: Continue to payment details
ru: Перейдите к деталям платежа

en: Test Public Key
ru: Тестовый Публичный Ключ

en: ERROR, something went really wrong
ru: ОШИБКА, что-то пошло не так

en: Unsupported currency
ru: Неподдерживаемая валюта

en: Search for "%s" in %s: %s results
ru: Искать "%s" в %s: %s результатов

en: File for print release information when a customer downloads an image
ru: Файл для получения информации о выходе в печать, когда клиент загружает изображение

en: Select a page to show print release content
ru: Выберите страницу, чтобы показать содержание выпуска для печати

en: Require print release approval
ru: Требуется одобрение выпуска печатной продукции

en: Require the user read the print release information before being allowed to download
ru: Требуйте, чтобы пользователь прочитал информацию о разрешении на печать, прежде чем ему будет разрешена загрузка

en: Explainer text to customers about the print release.
ru: Объяснительный текст для клиентов о выпуске печатной продукции.

en: Before downloading you must read and acknowledge the terms of our print release.
ru: Перед загрузкой вы должны прочитать и принять условия нашего релиза.

en: When users make a download via credit, which products should be included. If none selected, full size images will be given.
ru: Когда пользователи загружают товары через кредит, укажите, какие товары должны быть включены. Если ни один из них не выбран, будут предоставлены полноразмерные изображения.

en: Must acknowledge print release
ru: Должен подтвердить разрешение на печать

en: Click the links below to download your photo files
ru: Нажмите на ссылки ниже, чтобы загрузить свои фотофайлы

en: or
ru: или

en: I have read and acknowledge the print release terms
ru: Я прочитал и подтверждаю условия выпуска печати

en: Apply discounts after taxes applied
ru: Применяйте скидки после уплаты налогов

en: Upgrade to %s
ru: Обновить до %s

en: Send Email
ru: Отправить Email

en: Password/Access Code
ru: Пароль/код доступа

en: Generate password
ru: Создать пароль

en: All modes
ru: Все режимы

en: All payment methods
ru: Все способы оплаты

en: Run the initial install process which sets the default pages, settings and permissions. This will not reset your settings, but add things that may be missing.
ru: Запустите процесс начальной установки, который устанавливает страницы, настройки и разрешения по умолчанию. Это не сбросит ваши настройки, но добавит то, что может отсутствовать.

en: Edit %s
ru: Редактировать %s

en: Gallery access code is incorrect, please try again
ru: Код доступа к галерее неверен, попробуйте еще раз

en: Enter Gallery Access Code
ru: Введите код доступа к галерее

en: User has no favorites
ru: У пользователя нет избранных

en: View cart
ru: Просмотр корзины

en: Tax Collected
ru: Собранный налог

en: Fallback Featured Image
ru: Избранное изображение

en: Upload a custom thumbnail image to be used when no specific featured image is set
ru: Загрузите пользовательское изображение миниатюры, которое будет использоваться, если не задано конкретное главное изображение

en: Password Protected Featured Image
ru: Защищенное паролем изображение

en: Upload a custom thumbnail image to be used when a gallery is password protected
ru: Загрузите пользовательское изображение миниатюры, которое будет использоваться, когда галерея защищена паролем

en: Order Numbering
ru: Нумерация заказов

en: Next Order Number
ru: Номер следующего заказа

en: Leave blank to use default order numbering, otherwise set the next order number to be used
ru: Оставьте пустым, чтобы использовать нумерацию заказов по умолчанию, в противном случае установите следующий номер заказа, который будет использоваться

en: Required Other Fields
ru: Требуется Другие поля

en: Disable Shipping
ru: Отключить доставку

en: Do not require shipping for this item at checkout
ru: Не требуйте доставки для этого товара при оформлении заказа

en: Do not allow customer to add more than this amount to cart
ru: Не позволяйте покупателю добавлять в корзину больше этой суммы

en: Field contains invalid data
ru: Поле содержит недопустимые данные

en: Fees
ru: Сборы

en: Fees added to the order for using this payment method
ru: Комиссия, добавленная к заказу за использование данного метода оплаты

en: No added fees
ru: Никаких дополнительных сборов

en: Percentage of total order
ru: Процент от общего объема заказа

en: Fixed amount
ru: Фиксированная сумма

en: Fee Name
ru: Название комиссии

en: What description shown to customer at checkout
ru: Какое описание показывается покупателю при оформлении заказа

en: Fee Amount
ru: Размер Комиссии

en: %s fee
ru: %s  Добавить сбор

en: Gallery name unavailable
ru: Название галереи недоступно

en: Order Subtotal
ru: Промежуточный итог заказа

en: Building file...
ru: Создание файла...

en: View Invoice
ru: Посмотреть счет

en: Download PDF
ru: Скачать PDF

en: Hide others
ru: Скрывать других

en: If multiple flat rate options are available, only show this one if it is the highest priced
ru: Если доступно несколько вариантов фиксированной ставки, покажите только этот вариант, если он имеет самую высокую цену

en: Customer Views
ru: Мнения клиентов

en: Image Views
ru: Виды изображений

en: Guest
ru: Гость

en: No customer views
ru: Никаких мнений клиентов

en: Update Report Data
ru: Обновление данных отчета

en: User has no items in cart
ru: У пользователя нет товаров в корзине

en: All orders
ru: Все заказы

en: Automatically include in any purchased download
ru: Автоматическое включение в любую купленную загрузку

en: Child galleries of selected galleries will automatically be included
ru: Детские галереи выбранных галерей будут включены автоматически

en: Create user accounts
ru: Создание учетных записей пользователей

en: Activate this add-on
ru: Активировать это приложение

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Log file has been cleared
ru: Файл журнала был очищен

en: Edit user
ru: Изменить пользователя

en: Password Optional for Signup
ru: Пароль для регистрации необязателен

en: Make password optional when signing up (otherwise password will automatically be created for them)
ru: Сделать пароль необязательным при регистрации (в противном случае пароль будет создан автоматически)

en: Name Optional for Signup
ru: Имя необязательно для регистрации

en: Make name optional when signing up
ru: Сделать имя необязательным при регистрации

en: Require account to see products
ru: Требуется учетная запись для просмотра товаров

en: Clear log
ru: Очистить журнал

en: Hide promos
ru: Скрыть промо-акции

en: Disable promos throughout Sunshine Photo Cart
ru: Отключение промо-акций в фототележке Sunshine

en: Pages Theme
ru: Страницы Тема

en: What should be used for your general theme when viewing Sunshine pages
ru: Что должно использоваться для общей темы при просмотре страниц Sunshine

en: Gallery Theme
ru: Тема галереи

en: Allow galleries to use a different theme layout from the main pages
ru: Разрешить галереям использовать оформление темы, отличное от оформления основных страниц

en: Alternate integration
ru: Альтернативная интеграция

en: Sunshine tries to blend into your theme seamlessly. If you are seeing weird layout issues, try this as an alternate method if integrating.
ru: Sunshine старается органично вписаться в вашу тему. Если у вас наблюдаются странные проблемы с версткой, попробуйте использовать этот метод в качестве альтернативного при интеграции.

en: Invoices
ru: Счета

en: Will be shown on a white background
ru: Будет отображаться на белом фоне

en: Extra Content
ru: Дополнительный контент

en: Allow Tracking
ru: Разрешить отслеживание

en: Types of Photography
ru: Виды фотосъемки

en: Family
ru: Семейство

en: Newborn
ru: Новорожденный

en: Wedding
ru: Свадьба

en: School
ru: Школа

en: Sports
ru: Виды спорта

en: Portraits
ru: Портреты

en: Animals
ru: Животные

en: Events
ru: События

en: Real Estate
ru: Невидижмость

en: Data
ru: Данные

en: This data can help provide useful information to Sunshine Photo Cart and help guide new features and growth strategies. Your participation is extremely appreciated!
ru: Эти данные могут помочь предоставить полезную информацию для Sunshine Photo Cart и помочь в разработке новых функций и стратегий развития. Мы очень ценим ваше участие!

en: Update from folder
ru: Обновление из папки

en: New images are available in your FTP folder
ru: Новые изображения доступны в вашей FTP-папке

en: Private
ru: Частный

en: Sunshine Photo Cart Memory Availability
ru: Sunshine Photo Cart Доступность памяти

en: Sunshine Photo Cart Recommended Memory Limit
ru: Sunshine Photo Cart Рекомендуемый лимит памяти

en: Performance
ru: Производительность

en: Your current WordPress memory limit is set to %sM, but your web server allows up to %sM. It is recommended to increase the WordPress memory limit to match or exceed the PHP memory limit for optimal performance and speed to ensure your uploads and applying watermarks go as fast as possible.
ru: Ваш текущий лимит памяти WordPress установлен на %sM, но ваш веб-сервер позволяет использовать до %sM. Рекомендуется увеличить лимит памяти WordPress, чтобы он соответствовал или превышал лимит памяти PHP для оптимальной производительности и скорости, чтобы ваши загрузки и наложение водяных знаков проходили как можно быстрее.

en: Learn how to increase the WordPress memory limit
ru: Узнайте, как увеличить лимит памяти WordPress

en: Your current PHP memory limit is %sM. If you are seeing issues with slow uploading images or errors, it is recommended to ask your web host if your available memory can be increased. A minimum of 256M is recommended, but as high as possible is best.
ru: Ваш текущий лимит памяти PHP составляет %sM. Если вы наблюдаете проблемы с медленной загрузкой изображений или ошибки, рекомендуется спросить у вашего хостера, можно ли увеличить доступную память. Рекомендуется не менее 256 М, но лучше всего - как можно больше.

en: Return to tools
ru: Вернуться к инструментам

en: Friend
ru: Друг

en: Clear All Favorites
ru: Очистить все избранное

en: Passwords do not match
ru: Пароли не совпадают

en: Invalid user
ru: Недействительный пользователь

en: Password has been set
ru: Пароль установлен

en: PayPal payment has been cancelled
ru: Платеж PayPal был отменен

en: Could not connect to PayPal
ru: Не удалось подключиться к PayPal

en: Failed to capture PayPal payment
ru: Не удалось перехватить платеж PayPal

en: PayPal failed to refund
ru: PayPal не смог вернуть деньги

en: You have no galleries assigned to your user account
ru: Вы не имеете галерей, назначенных для вашей учетной записи пользователя

en: Optional
ru: Необязательно

en: or reply to this email
ru: или ответить на это письмо

en: Please click the button below to set a new password. If you did not make this request, you can safely ignore and delete this email
ru: Пожалуйста, нажмите на кнопку ниже, чтобы установить новый пароль. Если вы не делали этого запроса, то можете смело игнорировать и удалить это письмо

en: An account has been created for you at %s
ru: Для вас создана учетная запись на %s

en: Set your password
ru: Введите свой пароль

en: Access account
ru: Счет доступа

en: Test Order: This is not a real order and nothing will be processed
ru: Тестовый заказ: Это не настоящий заказ, и он не будет обработан

en: Store is not available for this gallery
ru: Магазин недоступен для этой галереи

en: Note: If your source gallery is password protected, a unique password is generated for each gallery that is created in this process.
ru: Примечание: Если исходная галерея защищена паролем, то для каждой галереи, создаваемой в этом процессе, генерируется уникальный пароль.

en: Parent Gallery
ru: Родительская Галерея

en: No parent gallery
ru: Отсутствие родительской галереи

en: FTP Images Folder
ru: Папка с изображениями FTP

en: A new gallery will be created from each individual image or folder of images within the selected folder.
ru: Новая галерея будет создана из каждого отдельного изображения или папки изображений в выбранной папке.

en: CSV Data File
ru: Файл данных CSV

en: Settings in this file will overwrite the any default settings from the above selected Source Gallery. <a href="%s" target="_blank">Checkout the template file</a> to make sure yours matches.
ru: Настройки в этом файле перезапишут все настройки по умолчанию из выбранной выше галереи Source. <a href="%s" target="_blank">Проверьте файл шаблона</a>, чтобы убедиться, что ваш совпадает.

en: Create Users
ru: Создать пользователей

en: Create user accounts for any that do not yet exist in your data file
ru: Создайте учетные записи пользователей для всех, кто еще не существует в файле данных

en: Notify User(s)
ru: Уведомить пользователя (пользователей)

en: Send message to email(s) from CSV file for each respective gallery. Uses the <a href="%s" target="_blank">Gallery Invite Message</a> template.
ru: Отправка сообщения на e-mail из CSV-файла для каждой соответствующей галереи. Используется шаблон <a href="%s" target="_blank">Gallery Invite Message</a>.

en: Review galleries to be created
ru: Обзор создаваемых галерей

en: Invalid file upload
ru: Недопустимая загрузка файла

en: Source Folder
ru: Папка-источник

en: Create galleries
ru: Создание галерей

en: Retry
ru: Повторить

en: Completed
ru: Завершено

en: Could not upload image %s: %s
ru: Не удалось загрузить изображение %s: %s

en: API Key
ru: Ключ API

en: Login to your Campaign Monitor account to get your API key
ru: Войдите в свою учетную запись Campaign Monitor, чтобы получить ключ API

en: Client ID
ru: ID клиента

en: Login to your Campaign Monitor account to get your client ID
ru: Войдите в свою учетную запись Campaign Monitor, чтобы получить идентификатор клиента

en: Select the list for subscribers to be placed
ru: Выберите список для размещения подписчиков

en: Refresh lists
ru: Обновление списков

en: Subscribe Method
ru: Метод подписки

en: Ask users if they want to subscribe
ru: Спросите пользователей, хотят ли они подписаться на рассылку

en: Automatically subscribe
ru: Автоматическая подписка

en: When to subscribe
ru: Когда подписываться

en: Access gallery with email
ru: Доступ к галерее с электронной почты

en: Campaign Monitor lists have been retrieved
ru: Списки Campaign Monitor были получены

en: No lists were found in your Campaign Monitor account
ru: В вашем аккаунте Campaign Monitor не было найдено списков

en: Could not connect to Campaign Monitor API
ru: Не удалось подключиться к API Campaign Monitor

en: Subscribe to email newsletter
ru: Подписаться на рассылку по электронной почте

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Allow free downloads
ru: Разрешить бесплатные загрузки

en: Allow free image downloads (no checkout required)
ru: Разрешить бесплатную загрузку изображений (проверка не требуется)

en:  Allow free gallery download (no checkout required)
ru:  Разрешить бесплатную загрузку галереи (без необходимости оформления заказа)

en: Free image download count
ru: Количество бесплатных загрузок изображений

en: Number of free image downloads allowed from this gallery (and child galleries) per customer. Leave empty to use global value (%s).
ru: Количество бесплатных загрузок изображений из этой галереи (и дочерних галерей), разрешенных для одного клиента. Оставьте пустым, чтобы использовать глобальное значение (%s).

en: unlimited
ru: неограниченный

en: Allowed Customers For Free Downloads
ru: Разрешенные клиенты для бесплатных загрузок

en: Only allow the selected customers to download for free
ru: Разрешить бесплатную загрузку только выбранным клиентам

en: Require email for free download
ru: Требуется электронная почта для бесплатной загрузки

en: A customer will need to enter an email address in order to get a free download
ru: Для получения бесплатной загрузки клиенту необходимо ввести адрес электронной почты

en: Passcode
ru: Пасскод

en: Optionally enter a unique passcode customers will be required to enter before downloading for free
ru: По желанию введите уникальный код доступа, который клиенты должны будут ввести перед бесплатной загрузкой

en: Order Files
ru: Добавить файлы

en: Optionally upload files to make them available to download with this order
ru: Опционально загрузите файлы, чтобы сделать их доступными для скачивания вместе с этим заказом

en: File could not be deleted
ru: Файл не удалось удалить

en: Invalid request
ru: Неверный запрос

en: Sorry, you do not have permission to download
ru: Извините, у вас нет разрешения на скачивание

en: Notify user of files added to order
ru: Уведомление пользователя о добавлении файлов в заказ

en: Customer was notified via email about new files available for download
ru: Клиент был уведомлен по электронной почте о новых файлах, доступных для загрузки

en: No files were attached to this order
ru: К данному приказу не было приложено никаких файлов

en: Entire gallery download
ru: Загрузка всей галереи

en: This product is for the entire gallery download option
ru: Данный продукт предназначен для загрузки всей галереи

en: Include sub galleries
ru: Включение вложенных галерей

en: Automatically include all sub-galleries when purchasing from a parent gallery
ru: Автоматическое включение всех подгалерей при покупке из родительской галереи

en: Dimensions
ru: Размеры

en: Leave blank for full resolution
ru: Оставить пустым для полного разрешения

en: Apply watermark to the download image
ru: Нанесение водяного знака на загружаемое изображение

en: Free Download
ru: Скачать бесплатно

en: Automatically include in any free downloads
ru: Автоматическое включение в любые бесплатные загрузки

en: Max free downloads
ru: Max бесплатные загрузки

en: Max number of free downloads allowed between all galleries
ru: Максимальное количество бесплатных загрузок, разрешенное для всех галерей

en: Include large image size in download
ru: Включить большой размер изображения в загрузку

en: Check this if you want to automatically include the large image in downloads
ru: Установите этот флажок, если вы хотите автоматически включать большое изображение в загружаемые файлы

en: Print Release file
ru: Файл Print Release

en: Include a print release file in every digital download, a PDF file is recommended
ru: В каждую цифровую загрузку включите файл релиза для печати, рекомендуется файл в формате PDF

en: Download your order items
ru: Загрузить пункты заказа

en: Digital Download
ru: Цифровая загрузка

en: Order Files Notification
ru: Уведомление о файлах заказов

en: Notification sent to customer about files added to an order for download
ru: Отправка клиенту уведомления о добавлении файлов в заказ для скачивания

en: Files for [order_name] are now available for download
ru: Файлы для [имя_заказа] теперь доступны для загрузки

en: Email required
ru: Требуется электронная почта

en: Passcode required
ru: Требуется ввод пароля

en: Invalid passcode
ru: Неверный код доступа

en: Download Gallery
ru: Скачать галерею

en: An <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> file has been created for your "wp-content/uploads/sunshine" directory to prevent any direct access to images, protecting your digital download files
ru: Для директории "wp-content/uploads/sunshine" был создан файл <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a>, который предотвращает прямой доступ к изображениям, защищая ваши цифровые файлы для скачивания

en: After free image download
ru: После бесплатно скачать изображение

en: After free gallery download
ru: После бесплатной загрузки галереи

en: Downloads: %s
ru: Загрузки: %s

en: Download unavailable until payment is complete
ru: Загрузка недоступна до завершения оплаты

en: Customer downloaded "%s" from order
ru: Клиент выгрузил "%s" из заказа

en: Download all order items
ru: Скачать все пункты заказа

en: Thank you for downloading!
ru: Спасибо за скачивание!

en: Your download should have started and may take some time to complete.
ru: Загрузка должна начаться и может занять некоторое время.

en: Click here if the download does not start immediately
ru: Нажмите здесь, если загрузка не начинается немедленно

en: Download files
ru: Скачать файлы

en: View order details
ru: Просмотр сведений о заказе

en: You have reached the maximum number of free downloads
ru: Вы достигли максимального количества бесплатных загрузок

en: Download additional files for this order
ru: Скачать дополнительные файлы для данного заказа

en: The following is required before your download begins:
ru: Перед началом загрузки необходимо выполнить следующие действия:

en: Get Download
ru: Получить Скачать

en: Discount Info
ru: Информация о скидках

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Apply this discount automatically with no coupon code
ru: Применить эту скидку автоматически без кода купона

en: Discount Code
ru: Код скидки

en: The code customers will type into at checkout to receive discount
ru: Код, который покупатель вводит при оформлении заказа для получения скидки

en: Generate coupon code
ru: Генерировать код партнера

en: Discount Type
ru: Тип скидки

en: Percentage off order
ru: Процентная скидка на заказ

en: Amount off order
ru: Сумма от заказа

en: Percentage off product(s)
ru: Процентная скидка на товар(ы)

en: Amount off product(s)
ru: Сумма скидки на товар(ы)

en: Discount Amount
ru: Сумма скидки

en: Apply to Shipping Cost
ru: Применить к стоимости доставки

en: Discount percentage will be applied to shipping cost as well
ru: Процент скидки будет применен и к стоимости доставки

en: Free Shipping
ru: Бесплатная доставка

en: Make free shipping available for the order. You must have a Free Shipping Method active with the option to be enabled via discount code.
ru: Сделать бесплатную доставку доступной для заказа. У вас должен быть активен метод бесплатной доставки с возможностью включения с помощью кода скидки.

en: Start Date
ru: Дата начала

en: End Date
ru: Дата окончания

en: Only This Discount
ru: Только эта скидка

en: Only allow customer to use this coupon, disallow all other coupons
ru: Разрешить клиенту использовать только этот купон, запретить все остальные купоны

en: Required Products
ru: Необходимые продукты

en: These products must be in cart before any discounts can be applied
ru: Эти товары должны быть в корзине до применения скидок

en: Allowed Products
ru: Разрешенные продукты

en: Disallowed Products
ru: Запрещенные продукты

en: Allowed Categories
ru: Разрешенные категории

en: Disallowed Categories
ru: Запрещенные категории

en: Allowed Galleries
ru: Разрешенные галереи

en: Disallowed Galleries
ru: Запрещенные галереи

en: Minimum purchase amount
ru: Минимальная сумма покупки

en: Total max uses
ru: Общее максимальное количество использований

en: Max uses per person
ru: Максимальное количество использований на одного человека

en: Max Quantity
ru: Макс. количество

en: The maximum number of any one item this can be applied towards
ru: Максимальное количество любых товаров, на которые может быть применена данная мера

en: Restrictions
ru: Ограничения

en: Limits
ru: Ограничения

en: Discount
ru: Скидка

en: Add New Discount
ru: Добавить новую скидку

en: Edit Discount
ru: Редактировать скидку

en: New Discount
ru: Новая скидка

en: All Discounts
ru: Все скидки

en: View Discounts
ru: Посмотреть скидки

en: Search Discounts
ru: Поиск Скидок

en: No discounts found
ru: Скидок не найдено

en: No discounts found in trash
ru: В мусоре не обнаружено скидок

en: Discount code is invalid
ru: Код скидки недействителен

en: Discount code could not be removed
ru: Не удалось удалить код скидки

en: %s has been automatically applied to your cart
ru: %s был автоматически применен к вашей корзине

en: You have not set up any discounts
ru: Вы не установили никаких скидок

en: Create your first discount
ru: Создание первой скидки

en: Creating discounts in Sunshine Photo Cart
ru: Создание скидок в Sunshine Photo Cart

en: Customer ID
ru: ID клиента

en: Shipping Address 1
ru: Адрес доставки 1

en: Shipping Address 2
ru: Адрес доставки 2

en: Shipping City
ru: Город доставки

en: Shipping State
ru: Область

en: Shipping Zip
ru: Почтовый индекс

en: Shipping Country
ru: Страна доставки

en: Billing Address 1
ru: Платёжный адрес 1

en: Billing Address 2
ru: Платежный адрес 2

en: Billing City
ru: Город

en: Billing State
ru: Область/штат для выставления счета

en: Billing Zip
ru: Почтовый индекс

en: Billing Country
ru: Страна

en: Registration Dates
ru: Сроки регистрации

en: to
ru: в

en: Export
ru: Экспорт

en: Order ID
ru: ID заказа

en: Order Date
ru: Дата заказа

en: Order Tax
ru: Налог за заказ

en: Shipping Cost
ru: Стоимость доставки

en: Product(s)
ru: Товар(ы)

en: Shipping First Name
ru: Имя доставки

en: Shipping Last Name
ru: Фамилия получателя

en: Billing First Name
ru: Имя плательщика

en: Billing Last Name
ru: Фамилия плательщика

en: Dates
ru: Даты

en: Any gallery
ru: Любая галерея

en: Will include all child galleries as well
ru: Также будут включены все детские галереи

en: Exports
ru: Экспорт

en: Past Exports
ru: Экспорт прошлых лет

en: Export %s
ru: Экспорт %s

en: No results for this export
ru: Нет результатов для данного экспорта

en: Abort Export
ru: Прервать экспорт

en: Download file
ru: Скачать файл

en: Login to your Lightblue account to get your API key
ru: Войдите в свою учетную запись Lightblue, чтобы получить ключ API

en: Send to Light Blue
ru: Отправить в Light Blue

en: Light Blue API key has not been set
ru: Ключ API Light Blue не был установлен

en: Contact sent to Light Blue!
ru: Контакт отправлен в компанию Light Blue!

en: Failed to send contact to Light Blue
ru: Не удалось отправить контакт в Light Blue

en: Order sent to Light Blue!
ru: Заказ отправлен в компанию Light Blue!

en: Failed to send order to Light Blue
ru: Не удалось отправить заказ на Light Blue

en: Lightbox
ru: Лайтбокс

en: Allow fullscreen
ru: Разрешить полноэкранный режим

en: Allow slideshow
ru: Разрешить показ слайдов

en: Time for each slide
ru: Время на каждый слайд

en: in seconds
ru: в секундах

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Highlight color
ru: Цвет выделения

en: Navigation Method
ru: Метод навигации

en: Thumbnails
ru: Миниатюры

en: Pager
ru: Пейджер

en: Open Gallery
ru: Открытая галерея

en: Login to your <a href="%s" target="_blank">MailChimp account</a> to get your API key
ru: Войдите в свою <a href="%s" target="_blank">учетную запись MailChimp</a>, чтобы получить ключ API

en: No lists were found in your MailChimp account. You must create a list for subscribers to be placed.
ru: В вашем аккаунте MailChimp не найдено списков. Для размещения подписчиков необходимо создать список.

en: Could not connect to MailChimp API
ru: Не удалось подключиться к API MailChimp

en: MailChimp lists have been retrieved
ru: Списки MailChimp были получены

en: cURL support is required, but cannot be found.
ru: поддержка cURL требуется, но не может быть найдена.

en: Invalid MailChimp API key supplied.
ru: Введен неверный ключ API MailChimp.

en: Custom Message
ru: Пользовательское сообщение

en: General template for custom messages
ru: Общий шаблон для пользовательских сообщений

en: Message failed to send
ru: Сообщение не удалось отправить

en: Invite user to gallery
ru: Пригласить пользователя в галерею

en: Custom email template to invite a user to gallery
ru: Пользовательский шаблон письма для приглашения пользователя в галерею

en: You have been invited to [gallery_name]
ru: Вы приглашены в [название_галереи]

en: Invite to Gallery
ru: Приглашение в галерею

en: Invite user to register
ru: Предложить пользователю зарегистрироваться

en: Template when inviting user to register on your site
ru: Шаблон при приглашении пользователя зарегистрироваться на сайте

en: Please register on [site_name]
ru: Пожалуйста, зарегистрируйтесь на [название_сайта]

en: Invite User to Register
ru: Пригласить пользователя к регистрации

en: Messaging
ru: Сообщения

en: To
ru: Кому

en: Custom email address
ru: Пользовательский адрес email

en: Custom Email Addresses
ru: Пользовательские адреса электронной почты

en: Enter email addresses separated by comma
ru: Введите адреса электронной почты через запятую

en: Choose a gallery for gallery specific template tags to be available
ru: Выберите галерею, чтобы были доступны теги шаблонов, специфичные для галереи

en: Allowed template tags:
ru: Разрешенные теги шаблонов:

en: Send message
ru: Отправить сообщение

en: No To recipient was selected
ru: Не выбран получатель

en: No custom recipients were provided
ru: Пользовательские получатели не предусмотрены

en: Your subject contains gallery template tags but no gallery was selected
ru: Ваша тема содержит теги шаблона галереи, но ни одна галерея не была выбрана

en: Your message contains gallery template tags but no gallery was selected
ru: Ваше сообщение содержит теги шаблона галереи, но ни одна галерея не была выбрана

en: Message sent successfully
ru: Сообщение успешно отправлено

en: Minimum Order
ru: Минимальный заказ

en: Minimum amount a customer must have in cart before they can checkout
ru: Минимальная сумма, которую покупатель должен иметь в корзине перед оформлением заказа

en: You must have at least %s in your cart before you can checkout
ru: Перед оформлением заказа в корзине должно быть не менее %s

en: Pay with Mollie
ru: Платите вместе с Молли

en: Test Secret Key
ru: Тестовый секретный ключ

en: There was an error processing your payment (%s)
ru: Произошла ошибка при обработке вашего платежа (%s)

en: Refund payment in Mollie
ru: Выплата возмещения в системе "Молли

en: Reason for refund
ru: Причина возврата

en: Refund could not be processed
ru: Возврат средств не может быть обработан

en: Number of images
ru: Количество изображений

en: User will get to select up to this many images
ru: Пользователь может выбрать до такого количества изображений

en: Sources
ru: Источники

en: Which sources can the user select images from. Will be restricted to galleries the user has access.
ru: Из каких источников пользователь может выбирать изображения. Будет ограничено галереями, к которым у пользователя есть доступ.

en: Any gallery the user has access
ru: Любая галерея, к которой пользователь имеет доступ

en: Current gallery
ru: Текущая галерея

en: Sibling galleries of the current gallery
ru: Родственные галереи текущей галереи

en: Sub galleries of the current gallery
ru: Подгалереи текущей галереи

en: Cart item could not be found
ru: Не удалось найти элемент корзины

en: Cart item images could not be updated
ru: Не удалось обновить изображения элементов корзины

en: Multi-image
ru: Мультиизображение

en: Select Image(s)
ru: Выберите изображение (изображения)

en: Select images for %s
ru: Выбор изображений для %s

en: I'm done
ru: Я закончил

en: Products in package
ru: Продукция в упаковке

en: You do not have any products setup yet
ru: У вас еще нет ни одного настроенного продукта

en: Remove
ru: Удалить

en: Add
ru: Добавить

en: You must fill your package before checking out
ru: Перед оформлением заказа необходимо заполнить пакет документов

en: Item not filled
ru: Не заполненная позиция

en: Included in this package:
ru: В комплект поставки входят:

en: View Sunshine Galleries
ru: Смотреть галереи Саншайн

en: Accounts
ru: Аккаунты

en: Disable Signup
ru: Отключить регистрацию

en: Disable sign up throughout Sunshine
ru: Отключить регистрацию на сайте Sunshine

en: Rank Math SEO is blocking attachment URLs, please disable the "Redirect Attachments" setting
ru: Rank Math SEO блокирует URL-адреса вложений, пожалуйста, отключите настройку "Перенаправлять вложения"

en: Already have an account?
ru: Уже есть аккаунт?

en: Click here to login
ru: Нажмите здесь, чтобы войти

en: You are logged in as an administrator and have access to this gallery without password
ru: Вы вошли в систему как администратор и имеете доступ к этой галерее без пароля

en: All price levels
ru: Все уровни цен

en: See all prices
ru: Смотреть все цены

en: Base price off
ru: Базовая цена снижена

en: Optionally select an existing price level to generate prices for this new price level on all existing products.
ru: Опционально выберите существующий уровень цен, чтобы сгенерировать цены для этого нового уровня цен на все существующие продукты.

en: Percentage
ru: Процент

en: What percent of the selected price level to create prices for this new price level. To make higher prices, enter a value greater than 100. To make smaller prices, enter a value less than 100.
ru: Какой процент от выбранного ценового уровня для создания цен для этого нового ценового уровня. Чтобы создать более высокие цены, введите значение больше 100. Для создания меньших цен введите значение меньше 100.

en: Product Pricing
ru: Цены товара

en: If a price is left blank, the product will not be made available for this price level
ru: Если цена оставлена пустой, то продукт не будет доступен для данного уровня цен

en: Price level (%s) does not exist
ru: Уровень цен (%s) не существует

en: Add Option
ru: Добавить опцию

en: No price levels set
ru: Уровень цен не установлен

en: Product options allow you to add customizations to this product such as paper type, frames, image editing, etc
ru: Опции продукта позволяют добавлять к нему пользовательские настройки, такие как тип бумаги, рамки, редактирование изображений и т.д

en: Create your first product options
ru: Создание первых вариантов продукта

en: Required
ru: Обязательно

en: Set product option price failed
ru: Не удалось установить цену опции товара

en: Set product option price failed - no gallery found
ru: Установить цену опции продукта не удалось - галерея не найдена

en: Set product option price failed - no product found
ru: Установить цену опции продукта не удалось - продукт не найден

en: Product Options
ru: Опции товара

en: Product Option
ru: Вариант продукта

en: Search Product Options
ru: Поиск вариантов продукции

en: All Product Options
ru: Все варианты продукта

en: Parent Product Option
ru: Вариант родительского продукта

en: Parent Product Option:
ru: Вариант родительского продукта:

en: Edit Product Option
ru: Редактирование опции продукта

en: Update Product Option
ru: Обновление опции продукта

en: Add New Product Option
ru: Добавить новый продукт

en: New Product Option Name
ru: Название новой опции продукта

en: Separate options with commas
ru: Отдельные варианты с запятыми

en: Choose from the most used options
ru: Выберите один из наиболее часто используемых вариантов

en: No product options found
ru: Варианты продуктов не найдены

en: Go to product options
ru: Перейти к опциям продукта

en: Clear selection
ru: Очистить выбор

en: Quantity Discount
ru: Количество Скидкок

en: Calculate quantities per line item
ru: Расчет количества по каждой позиции

en: Min Qty
ru: Минимальное кол-во

en: Discount per item
ru: Скидка за единицу товара

en: %s: %u or more in cart
ru: %s: %u или более в корзине

en: %u total in your cart for %s each
ru: %u всего в вашей корзине по %s за штуку

en: Buy %u for %s each
ru: Купить %u за %s каждый

en: You have (%u) %s in cart already
ru: У вас уже есть (%u) %s в корзине

en: Price Type
ru: Тип цены

en: Entire cart
ru: Вся корзина

en: Per line item in cart
ru: За одну позицию в корзине

en: Each item in cart
ru: Каждый товар в корзине

en: Minimum Order Amount
ru: Минимальная сумма заказа

en: Maximum Order Amount
ru: Максимальная сумма заказа

en: Only make this shipping option available when cart contains only the selected products. Leave empty for all products.
ru: Этот вариант доставки доступен только в том случае, если в корзине находятся только выбранные товары. Для всех товаров оставить пустым.

en: Only make this shipping option available when cart contains items from the selected galleries. Leave empty for all galleries.
ru: Этот вариант доставки доступен только в том случае, если в корзине есть товары из выбранных галерей. Оставить пустым для всех галерей.

en: Allowed Countries, States/Provinces
ru: Разрешенные страны, штаты/провинции

en: Which countries will this option be shown. Leave empty for all countries.
ru: В каких странах будет отображаться данная опция. Оставить пустым для всех стран.

en: No data found
ru: Данные не найдены

en: Purchases
ru: Покупки

en: Quantity
ru: Количество

en: Image %s added to favorites
ru: Изображение %s добавлено в избранное

en: Image %s removed from favorites
ru: Изображение %s удалено из избранного

en: Comment added on %s
ru: Комментарий добавлен %s

en: %s added to cart
ru: %s добавлено в корзину

en: Shared %s
ru: Поделились%s

en: Viewed gallery %s
ru: Просмотр галереи %s

en: Viewed image %s
ru: Просмотрено изображений %s

en: Downloaded free image %s
ru: Загруженное бесплатное изображение %s

en: Downloaded free gallery %s
ru: Загруженные бесплатные галереи %s

en: Signup
ru: Регистрация

en: Analytics
ru: Аналитика

en: Total gallery views
ru: Всего просмотров галереи

en: Free gallery downloads
ru: Бесплатные загрузки галереи

en: Free Downloads
ru: Скачать бесплатно

en: Views
ru: Просмотры

en: Cost
ru: Стоимость

en: How much this product costs you to be produced, used to determine your profit every time you sell this item
ru: Сколько стоит производство данного продукта, используется для определения вашей прибыли при каждой продаже данного товара

en: Profit
ru: Прибыль

en: Current Image Count
ru: Текущее количество изображений

en: Customer Count
ru: Подсчет клиентов

en: Total Profit
ru: Общая прибыль

en: Average Profit Per Order
ru: Средняя прибыль на один заказ

en: Transaction Type
ru: Тип транзакции

en: Authorize and Capture
ru: Авторизация и захват

en: Authorize Only
ru: Только авторизация

en: Authorize and Capture is the recommended option as it will immediately place the money into your account
ru: Авторизация и зачисление - рекомендуемый вариант, так как в этом случае деньги будут немедленно зачислены на ваш счет

en: Live Transaction Key
ru: Живой ключ транзакции

en: Test Login ID
ru: Идентификатор входа в систему

en: Test Transaction Key
ru: Ключ тестовой транзакции

en: Card number
ru: Номер карты

en: Zipcode
ru: Индекс

en: Sunshine Photo Cart Order
ru: Заказ фототележки Sunshine

en: Error processing credit card: %s (%s)
ru: Ошибка при обработке кредитной карты: %s (%s)

en: No response from credit card processor
ru: Нет ответа от обработчика кредитных карт

en: Refund payment in Authorize.net
ru: Возврат платежа в Authorize.net

en: Not enough data on transaction to process refund
ru: Недостаточно данных о транзакции для оформления возврата

en: Not enough transaction data on %s to process refund
ru: Недостаточно данных о транзакциях на %s для обработки возврата

en: Could not refund payment in Authorize.net: %s
ru: Не удалось вернуть платеж в Authorize.net: %s

en: Automated Emails
ru: Автоматизированные электронные письма

en: Add email subject
ru: Добавить тему письма

en: Send Date
ru: Дата отправки

en: See email log
ru: См. журнал электронной почты

en: Process Queue
ru: Очередь процессов

en: Email Content
ru: Содержимое письма

en: Details
ru: Детали

en: Sent to
ru: Отправлен

en: Sent on
ru: Отправлено на

en: Source Email
ru: Источник Электронная почта

en: Template Tags
ru: Теги шаблона

en: Trigger
ru: Триггер

en: Time
ru: Время

en: User has favorites
ru: У пользователя есть избранное

en: User has items in cart
ru: Пользователь имеет элементы в корзине

en: User has ordered
ru: Пользователь заказал

en: User has no orders
ru: Пользователь не имеет заказов

en: User has not ordered item from gallery
ru: Пользователь не заказывал товар из галереи

en: Select user attributes to determine who should receive this email
ru: Выберите атрибуты пользователя, чтобы определить, кто должен получить это письмо

en: None
ru: Нет

en: Discount (optional)
ru: Скидка (необязательно)

en: A unique coupon code will be generated based on the settings of the selected coupon and assigned to the specific user being emailed
ru: Уникальный купон код будет создаваться на основании параметров выбранного купона и назначенные для конкретного пользователя и будет отправлен по e-mail

en: Discount Expiration (Optional)
ru: Срок действия купона (не обязательно)

en: How long should the coupon code be valid for after being created? This will override any expiration date settings of the selected discount code
ru: В течение какого времени код купона должен действовать после создания? Это отменяет все настройки срока действия выбранного кода скидки

en: Automated Email
ru: Автоматизированная Email

en: This is a general template for automated emails
ru: Это общий шаблон для автоматических писем

en: Add New Automated Email
ru: Добавить новое автоматическое письмо

en: Edit Automated Email
ru: Редактирование автоматической электронной почты

en: New Automated Email
ru: Новая автоматизированная электронная почта

en: All Automated Emails
ru: Все автоматизированные электронные письма

en: View Automated Emails
ru: Просмотр автоматических писем

en: Search Automated Emails
ru: Поиск автоматических писем

en: No automated emails found
ru: Автоматических писем не найдено

en: No automated emails found in trash
ru: В корзине не обнаружено автоматических писем

en: Email Log
ru: E-mail лог

en: Add New Email Log
ru: Добавить новый журнал электронной почты

en: Edit Email Log
ru: Редактировать Email лог

en: New Email Log
ru: Новый журнал электронной почты

en: All Email Log
ru: Журнал всех сообщений электронной почты

en: View Email Log
ru: Просмотр журнала электронной почты

en: Search Email Log
ru: Поиск журнала электронной почты

en: No Email Log found
ru: Журнал электронной почты не найден

en: No Email Log found in trash
ru: Журнал электронной почты не найден в корзине

en: After user registers
ru: После того как пользователь зарегистрируется

en: After user adds item to cart
ru: После того как пользователь добавляет товар в корзину

en: After user adds image to favorites
ru: После того как пользователь добавляет изображение в избранное

en: After user submits order
ru: После того как пользователь отправил заказ

en: After user views gallery for first time
ru: После первого просмотра галереи пользователем

en: Before gallery expires
ru: До истечения срока действия галереи

en: After gallery expires
ru: После окончания срока действия галереи

en: After providing email to access gallery
ru: После указания электронной почты для доступа к галерее

en: %s for %s
ru: %s для %s

en: Queue processed!
ru: Очередь обработана!

en: You have not set up any automated emails
ru: Вы не настроили никаких автоматических писем

en: Create your first automated email
ru: Создайте свое первое автоматическое письмо

en: Creating automated emails in Sunshine Photo Cart
ru: Создание автоматических электронных писем в Sunshine Photo Cart

en: Bulk add galleries
ru: Массовое добавление галерей

en: Bulk Add New
ru: Массовое добавление нового

en: Bulk Add Galleries
ru: Массовое добавление галерей

en: Source Gallery
ru: Галерея источников

en: The settings from this gallery will be used for all generated galleries unless explicity overridden in CSV data file
ru: Настройки из этой галереи будут использоваться для всех создаваемых галерей, если они не будут явно переопределены в файле данных CSV

en: Malaysian Ringgits
ru: Малайзийские ринггиты

en: Mexican Peso
ru: Мексиканский песо

en: Nigerian Naira
ru: Нигерийская найра

en: Norwegian Krone
ru: Норвежская крона

en: New Zealand Dollar
ru: Новозеландский доллар

en: Paraguayan Guaraní
ru: Парагвайский гуарани

en: Peruvian Sol
ru: Перуанский сол

en: Philippine Pesos
ru: Филиппинские песо

en: Polish Zloty
ru: Польский злотый

en: Pounds Sterling
ru: Фунтов стерлингов

en: Qatari Riyal
ru: Катарский риял

en: Romanian Leu
ru: Румынский лей

en: Russian Ruble
ru: Российский рубль

en: Seychelles Rupee
ru: Сейшельская рупия

en: Singapore Dollar
ru: Сингапурский доллар

en: South African rand
ru: Южноафриканский рэнд

en: Swedish Krona
ru: Шведская крона

en: Swiss Franc
ru: Швейцарский франк

en: Taiwan New Dollars
ru: Тайваньские новые доллары

en: Thai Baht
ru: Тайский бат

en: Turkish Lira
ru: Турецкая лира

en: Ukrainian Hryvnia
ru: Украинская гривна

en: US Dollars
ru: Доллары США

en: Venezuelan bol&iacute;var
ru: Венесуэльский боливар

en: Vietnamese Dong
ru: Вьетнамский Донг

en: Egyptian Pound
ru: Египетский фунт

en: Failed modal security check
ru: Неудачная модальная проверка безопасности

en: Failed security check
ru: Неудачная проверка безопасности

en: Select one of many
ru: Выберите один из многих

en: Single checkbox (Yes/No)
ru: Одиночный флажок (Да/Нет)

en: Print
ru: Печать

en: Yoast SEO is blocking attachment URLs, please enable this feature for Sunshine to work properly
ru: Yoast SEO блокирует URL-адреса вложений, пожалуйста, включите эту функцию для корректной работы Sunshine

en: Click here
ru: Нажмите здесь

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Next
ru: Следующий

en: Load more
ru: Загрузить больше

en: Menu
ru: Меню

en: Close
ru: Закрыть

en: This gallery is set to expire on <strong>%s</strong>
ru: Срок действия этой галереи истекает <strong>%s</strong>

en: Return to gallery "%s"
ru: Вернуться в галерею "%s"

en: * Required
ru: * Обязательно

en: Every %d Minutes
ru: Каждые %d Минуты

en: For processing free orders
ru: Для обработки бесплатных заказов

en: Offline
ru: Не в сети

en: Payments handled offline (like check or cash)
ru: Платежи, осуществляемые в автономном режиме (например, чеки или наличные)

en: Instructions
ru: Инструкции

en: Instructions included on order receipt page and email with how to complete payment
ru: Инструкции по завершению оплаты содержатся на странице получения заказа и в электронном письме

en: Submit order
ru: Оформить заказ

en: Pay with credit card or your PayPal account
ru: Оплатить кредитной картой или со своего счета PayPal

en: Mode
ru: Режим

en: Sandbox
ru: Песочница

en: Live Client ID
ru: Идентификатор клиента Live

en: Sandbox Live Secret
ru: Песочница Live Secret

en: Allow Venmo
ru: Разрешить Venmo

en: Venmo button will appear when available to the customer
ru: Кнопка Venmo появится, когда она будет доступна клиенту

en: Button Layout
ru: Макет кнопки

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: See details
ru: Подробности

en: Color
ru: Цвет

en: Gold
ru: Золотой

en: Blue
ru: Синий

en: Silver
ru: Серебро

en: White
ru: Белый

en: Black
ru: Черный

en: Button Shape
ru: Форма кнопки

en: Rectangle
ru: Прямоугольник

en: Pill
ru: Овальная

en: Label
ru: Метка

en: Buy Now
ru: Купить сейчас

en: Pay
ru: Оплатить

en: Installment
ru: Рассрочка

en: Tagline
ru: Подзаголовок

en: Show
ru: Показать

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide funding sources
ru: Скрыть источники финансирования

en: Credit or debit cards
ru: Кредитные или дебетовые карты

en: PayPal Credit (US, UK)
ru: PayPal Credit (США, Великобритания)

en: Pay Later (US, UK), Pay in 4 (AU), 4X PayPal (France), Später Bezahlen (Germany)
ru: Pay Later (США, Великобритания), Pay in 4 (AU), 4X PayPal (Франция), Später Bezahlen (Германия)

en: By default, all possible funding sources will be shown. This setting can disable funding sources such as Credit Cards, Pay Later, Venmo, or other <a href="%s" target="_blank">Alternative Payment Methods</a>
ru: По умолчанию будут показаны все возможные источники финансирования. Эта настройка может отключить такие источники финансирования, как кредитные карты, Pay Later, Venmo или другие <a href="%s" target="_blank">альтернативные способы оплаты</a>

en: This will be processed as a test payment and no real money will be exchanged
ru: Это будет обработано как тестовый платеж, и обмен реальными деньгами производиться не будет

en: Payment processed by %s
ru: Платеж обработан %s

en: Transaction ID
ru: ID транзакции

en: Net amount
ru: Чистая сумма

en: Payment Source
ru: Источник платежа

en: Capture ID
ru: Идентификатор захвата

en: Refund payment in PayPal
ru: Возврат платежа в PayPal

en: Notify customer via email
ru: Уведомление клиента по электронной почте

en: Full refund
ru: Полный возврат

en: Amount to refund
ru: Сумма к возмещению

en: Order %s failed refund in PayPal
ru: Заказ %s не смог вернуть деньги в PayPal

en: Square
ru: Квадрат

en: Pay with credit card
ru: Оплата кредитной картой

en: Note: You are using the free Square payment gateway integration. This includes an additional %s%% fee for payment processing on each order that goes to Sunshine Photo Cart in addition to Square processing fees. This added fee is removed by using the Square Pro add-on.
ru: Примечание: Вы используете бесплатную интеграцию платежного шлюза Square. Это включает в себя дополнительную %s%% fплату за обработку платежей по каждому заказу, который поступает в Sunshine Photo Cart, в дополнение к плате за обработку Square. Эта дополнительная плата снимается при использовании дополнения Square Pro.

en: Connect (Production)
ru: Connect (производство)

en: Sandbox Settings
ru: Настройки Sandbox

en: Sandbox details can be created at: %s
ru: Детали песочницы могут быть созданы по адресу: %s

en: Sandbox Application ID
ru: Идентификатор Sandbox

en: Sandbox Access Token
ru: Токен доступа к песочнице

en: Use default location
ru: Использовать расположение по умолчанию

en: Location (Production)
ru: Расположение (производство)

en: Refresh locations
ru: Обновление местоположений

en: Sandbox Location
ru: Расположение песочницы

en: Disconnect from Square
ru: Отключение от сети Square

en: Refresh connection
ru: Обновить соединение

en: Connect to Square
ru: Связь с площадью

en: Square could not be connected
ru: Не удалось подключить площадь

en: Square has successfully been connected
ru: Square успешно подключен

en: Failed to remove association from Sunshine Photo Cart: %s
ru: Не удалось удалить ассоциацию с Sunshine Photo Cart: %s

en: Square has successfully been disconnected
ru: Квадрат успешно отключен

en: Locations refreshed from Square
ru: Места, обновленные с площади

en: Could not get locations from Square
ru: Не удается получить местоположения от Square

en: Failed to refresh Square token: %s
ru: Не удалось обновить маркер Square: %s

en: Square token successfully refreshed
ru: Токен Square успешно обновлен

en: Failed to pass security
ru: Не удалось пройти защиту

en: No source ID
ru: Идентификатор источника отсутствует

en: Application Fee Amount (To Sunshine)
ru: Сумма заявочного взноса (до солнечного света)

en: Upgrade to remove this fee on future transactions
ru: Обновление для снятия этой платы при последующих операциях

en: Refund payment in Square
ru: Возврат платежа в Square

en: Sunshine contributed %s towards refund from processing fees
ru: Sunshine внесла %s в счет возмещения комиссии за обработку данных

en: Invalid payment
ru: Недействительный платеж

en: Note: You are using the free Stripe payment gateway integration. This includes an additional %s%% fee for payment processing on each order that goes to Sunshine Photo Cart in addition to Stripe processing fees. This added fee is removed by using the Stripe Pro add-on.
ru: Примечание: Вы используете бесплатную интеграцию платежного шлюза Stripe. Это включает в себя дополнительную %s%% fплату за обработку платежей по каждому заказу, который поступает в Sunshine Photo Cart, в дополнение к плате за обработку Stripe. Эта дополнительная плата снимается при использовании дополнения Stripe Pro.

en: Test
ru: Тест

en: Stripe Connection (Test)
ru: Подключение полос (тест)

en: Disconnect from
ru: Отключиться от

en: Connect to
ru: Подключить

en: Stripe could not be connected
ru: Не удалось подключить Stripe

en: Stripe has successfully been connected
ru: Stripe успешно подключена

en: Stripe has successfully been disconnected
ru: Stripe успешно отключена

en: No Stripe payment intent id
ru: Отсутствует идентификатор намерения платежа Stripe

en: Order not found in Stripe to process refund
ru: Заказ не найден в Stripe для обработки возврата

en: Order not found in Stripe to process refund (Order ID: %s)
ru: Заказ не найден в Stripe для обработки возврата (ID заказа: %s)

en: Refund amount is higher than allowed
ru: Сумма возврата превышает допустимую

en: Refund amount is higher than allowed (Total allowed: %1$s, Refund Requested: %2$s)
ru: Сумма возврата превышает допустимую (Всего разрешено: %1$s, Запрашивается возврат: %2$s)

en: For processing test orders
ru: Для обработки заказов на проведение испытаний

en: Admin Only
ru: Только администратор

en: Only allow for admin users
ru: Разрешить только для пользователей-администраторов

en: Flat Rate
ru: Единая ставка

en: A free shipping method
ru: Метод бесплатной доставки

en: Only allow this method via discount code that enables Free Shipping
ru: Данный способ разрешен только при использовании кода скидки, предусматривающего бесплатную доставку

en: Local Delivery
ru: Местная доставка

en: Allowed Zip / Post codes
ru: Разрешенные почтовые индексы

en: Allowed zipcode or postal codes that are allowed for this shipping option, separated by commas. Ex: 80525,80526,80527. Leave empty to allow all.
ru: Разрешенные почтовые индексы или почтовые индексы, допустимые для данного варианта доставки, разделенные запятыми. Например: 80525, 80526, 80527. Оставить пустым, чтобы разрешить все.

en: Sorry, no gallery with that ID
ru: К сожалению, галереи с таким идентификатором нет

en: The gallery you tried to access is private and requires you to login first
ru: Галерея, к которой вы пытались получить доступ, является закрытой и требует предварительного входа в систему

en: You must have proper permissions to view this gallery
ru: У вас должны быть соответствующие разрешения для просмотра этой галереи

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: You are already logged in
ru: Вы уже вошли в

en: Invalid reset password URL
ru: Неверный URL-адрес сброса пароля

en: Sorry, invalid search
ru: Извините, некорректный поиск

en: Sunshine Gallery Password Box
ru: Блок паролей галереи Sunshine

en: Display a gallery password box
ru: Отображение поля для ввода пароля галереи

en: Title (Optional):
ru: Заголовок (не обязательно)

en: Visibility (Optional):
ru: Видимость (опционально):

en: Only visible when on Sunshine pages
ru: Видно только на страницах Sunshine

en: Sunshine Main Menu
ru: Главное меню Sunshine

en: Display Sunshine's main menu links
ru: Отображение ссылок главного меню Sunshine

en: Sunshine Search
ru: Поиск солнечного света

en: Display a search box
ru: Отображение окна поиска

note: translators: 1: user display name 2: logout url
en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
ru: Здравствуйте, %1$s (не %1$s? <a href="%2$s">Выйти</a>)

en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">shipping address</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
ru: На панели управления учетной записью можно просмотреть <a href="%1$s">последние заказы</a>, управлять <a href="%2$s">адресом доставки</a>, <a href="%3$s">редактировать пароль и данные учетной записи</a>.

en: E-mail address
ru: Адрес электронной почты

en: Lost password?
ru: Забыли пароль?

en: An email will be sent to this address with instructions on how to reset your password
ru: На этот адрес будет отправлено письмо с инструкциями по восстановлению пароля

en: Get New Password
ru: Получить новый пароль

en: Back to login
ru: Вернуться на страницу входа

en: Order #
ru: Заказ #

en: You do not have any orders yet
ru: У вас еще нет заказов

en: New Password Confirmation
ru: Подтверждение нового пароля

en: Optionally set a password
ru: По желанию можно установить пароль

en: Create Account
ru: Создать аккаунт

en: Unlock more professional level features for Sunshine Photo Cart by upgrading
ru: Разблокируйте дополнительные возможности профессионального уровня для Sunshine Photo Cart путем обновления

en: You have not set up any galleries
ru: Вы не установили ни одной галереи

en: Create your first gallery
ru: Создайте свою первую галерею

en: Creating galleries in Sunshine Photo Cart
ru: Создание галерей в Sunshine Photo Cart

en: Watch training video
ru: Смотреть обучающее видео

en: See gallery help articles
ru: См. справочные статьи в галерее

en: You do not have any orders yet :(
ru: У вас пока нет заказов :(

en: You have not set up any products
ru: Вы не установили ни одного продукта

en: Create your first product
ru: Создайте свой первый товар

en: Creating products in Sunshine Photo Cart
ru: Создание продуктов в Sunshine Photo Cart

en: See product help articles
ru: См. справочные статьи по продуктам

en: Order item list
ru: Список позиций заказа

en: Update Cart
ru: Обновить корзину

en: Continue to checkout
ru: Продолжить оформление заказа

en: You do not have anything in your cart yet!
ru: У вас еще ничего нет в корзине!

en: %s item | %s items
ru[0]: %s объектов
ru[1]: %s штук
ru[2]: %s штук

en: Your cart is empty
ru: Ваша корзина пуста

en: %s more image available to select | %s more images available to select
ru[0]: %s доступно больше изображений для выбора

en: Edit images
ru: Редактирование изображений

en: includes %s tax
ru: включает в себя налог %s

en: Discount Code or Gift Card
ru: Дисконтный код или подарочная карта

en: Order Summary
ru: Итог заказа

en: A custom note from the sender:
ru: Индивидуальная записка от отправителя:

en: View all favorites
ru: Посмотреть все избранное

en: View order
ru: Посмотреть заказ

en: Files
ru: Файлы

en: Customer Information
ru: Информация о клиенте

en: A new customer has signed up in Sunshine Photo Cart
ru: Новый клиент зарегистрировался в фотокорзине Sunshine

en: View Customer
ru: Посмотреть клиента

en: Manage comments on this image
ru: Управление комментариями к этому изображению

en: Order status for %s has changed
ru: Статус заказа для %s изменился

en: Click to reset password
ru: Нажмите для сброса пароля

en: Your Sunshine Photo Cart Weekly Summary
ru: Фотокорзинка "Ваше солнышко" Сводка за неделю

en: New Customers
ru: Новые клиенты

en: New Galleries
ru: Новые галереи

en: New Images
ru: Новые изображения

en: View All Reports
ru: Посмотреть все отчеты

en: You do not have any favorites yet
ru: У вас еще нет избранных

en: Share Your Favorites
ru: Поделиться избранным

en: Recipients
ru: Получатели

en: Custom recipients
ru: Пользовательские получатели

en: Enter email addresses separated by commas
ru: Введите адреса электронной почты через запятую

en: Notice: A unique URL is generated and emailed to your recipients. Your selected favorite images will be accessible via this URL to anyone who has it.
ru: Уведомление: Генерируется уникальный URL-адрес, который отправляется по электронной почте вашим получателям. Выбранные вами любимые изображения будут доступны по этому URL всем, у кого он есть.

en: Custom Note
ru: Пользовательское примечание

en: Share Favorites
ru: Поделиться Избранное

en: Sorry, no galleries have been setup yet
ru: К сожалению, галереи еще не созданы

en: Password hint:
ru: Подсказка к паролю:

en: Submit
ru: Отправить

en: The gallery %1$s expired on %2$s and is no longer accessible
ru: Срок действия галереи %1$s истек %2$s, и она больше не доступна

en: This gallery expires on %s
ru: Срок действия данной галереи истекает %s

en: Sorry, no images have been added to this gallery yet
ru: К сожалению, в эту галерею еще не добавлено ни одного изображения

en: You do not have permission to view this gallery
ru: У вас нет разрешения на просмотр этой галереи

en: Submit Comment
ru: Отправить комментарий

en: Comment awaiting approval
ru: Комментарий ожидает одобрения

en: Return to products
ru: Вернуться к продукции

en: Increase quantity
ru: Количество товара

en: Decrease quantity
ru: Уменьшение количества

en: Add comments for this item
ru: Добавить комментарий к этому пункту

en: Add to cart
ru: Добавить в корзину

en: You have (%u) %s of this image already in cart
ru: У вас уже есть (%u) %s этого изображения в корзине

en: See options
ru: Посмотреть варианты

en: Copy
ru: Копировать

en: Copied!
ru: Скопировано!

en: Invoice for %s
ru: Счет-фактура за %s

en: Invoice #%s
ru: Счета %s

en: No images in this gallery
ru: Нет изображений в этой Галерее

en: Apply selected images
ru: Использовать выбранные изображения

en: Select photos
ru: Выберите фотографии

en: Show selected
ru: Показать выбранное

en: Delivery
ru: Доставка

en: Sorry, no images matched your search
ru: К сожалению, нет изображений, соответствующих вашему поиску

en: You searched for "%s"
ru: Вы искали "%s"

en: Search %s
ru: Поиск %s

en: Search galleries
ru: Поиск

en: Select Images
ru: Выберите изображения

en: Cover Theme Options
ru: Параметры темы обложки

en: View gallery
ru: Просмотреть галерею

en: Kumi
ru: Куми

en: Kwania
ru: Квания

en: Kween
ru: Квин

en: Kyankwanzi
ru: Кьянкванзи

en: Kyegegwa
ru: Кьегегва

en: Kyenjojo
ru: Кьендзёдзё

en: Kyotera
ru: Кётера

en: Lamwo
ru: Ламво

en: Lira
ru: Лира

en: Luuka
ru: Луука

en: Luwero
ru: Луверо

en: Lwengo
ru: Лвенго

en: Lyantonde
ru: Лиантонд

en: Manafwa
ru: Манафва

en: Maracha
ru: Марача

en: Masaka
ru: Масака

en: Masindi
ru: Масинди

en: Mayuge
ru: Маюге

en: Mbale
ru: Мбале

en: Mbarara
ru: Мбарара

en: Mitooma
ru: Митома

en: Mityana
ru: Митяна

en: Moroto
ru: Морото

en: Moyo
ru: Мойо

en: Mpigi
ru: Мпиги

en: Mubende
ru: Мубенде

en: Mukono
ru: Муконо

en: Nabilatuk
ru: Набилатук

en: Nakapiripirit
ru: Накапирипирит

en: Nakaseke
ru: Накасеке

en: Nakasongola
ru: Накасонгола

en: Namayingo
ru: Намайинго

en: Namisindwa
ru: Намисиндва

en: Namutumba
ru: Намутумба

en: Napak
ru: Напак

en: Nebbi
ru: Небби

en: Ngora
ru: Нгора

en: Ntoroko
ru: Нтороко

en: Ntungamo
ru: Нтунгамо

en: Nwoya
ru: Нвоя

en: Omoro
ru: Оморо

en: Otuke
ru: Отукэ

en: Oyam
ru: Оям

en: Pader
ru: Падер

en: Pakwach
ru: Паквач

en: Pallisa
ru: Паллиса

en: Rakai
ru: Ракай

en: Rubanda
ru: Рубанда

en: Rubirizi
ru: Рубиризи

en: Rukiga
ru: Рукига

en: Rukungiri
ru: Рукунгири

en: Sembabule
ru: Сембабуле

en: Serere
ru: Серере

en: Sheema
ru: Шима

en: Sironko
ru: Сиронко

en: Soroti
ru: Сороти

en: Tororo
ru: Тороро

en: Wakiso
ru: Вакисо

en: Yumbe
ru: Юмбе

en: Zombo
ru: Зомбо

en: Baker Island
ru: Бейкер остров

en: Howland Island
ru: Остров Хауленд

en: Jarvis Island
ru: Остров Джарвис

en: Johnston Atoll
ru: Атолл Джонстон

en: Kingman Reef
ru: Риф Кингман

en: Midway Atoll
ru: Атолл Мидуэй

en: Navassa Island
ru: Остров Навасса

en: Palmyra Atoll
ru: Пальмира Атолл

en: Wake Island
ru: Остров Уэйк

en: Alabama
ru: Алабама

en: Alaska
ru: Аляска

en: Arizona
ru: Аризона

en: Arkansas
ru: Арканзас

en: California
ru: Калифорния

en: Colorado
ru: Колорадо

en: Connecticut
ru: Коннектикут

en: Delaware
ru: Делавер

en: District Of Columbia
ru: Округ Колумбия

en: Florida
ru: Флорида

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
ru: Грузия

en: Hawaii
ru: Гавайи

en: Idaho
ru: Айдахо

en: Illinois
ru: Иллинойс

en: Indiana
ru: Индиана

en: Iowa
ru: Айова

en: Kansas
ru: Канзас

en: Kentucky
ru: Кентукки

en: Louisiana
ru: Луизиана

en: Maine
ru: Мэн

en: Massachusetts
ru: Массачусетс

en: Michigan
ru: Мичиган

en: Minnesota
ru: Миннесота

en: Mississippi
ru: Миссисипи

en: Missouri
ru: Миссури

en: Nebraska
ru: Небраска

en: Nevada
ru: Невада

en: New Hampshire
ru: Нью-Гемпшир

en: New Jersey
ru: Нью-Джерси

en: New Mexico
ru: Нью Мексико

en: New York
ru: Нью-Йорк

en: North Carolina
ru: Северная Каролина

en: North Dakota
ru: Северная Дакота

en: Ohio
ru: Огайо

en: Oklahoma
ru: Оклахома

en: Oregon
ru: Орегон

en: Pennsylvania
ru: Пенсильвания

en: Rhode Island
ru: Род-Айленд

en: South Carolina
ru: Южная Каролина

en: South Dakota
ru: Южная Дакота

en: Tennessee
ru: Теннесси

en: Texas
ru: Техас

en: Utah
ru: Юта

en: Vermont
ru: Вермонт

en: Virginia
ru: Виргиния

en: Washington
ru: Вашингтон

en: West Virginia
ru: Западная Виргиния

en: Wisconsin
ru: Висконсин

en: Wyoming
ru: Вайоминг

en: Armed Forces (AA)
ru: Вооружённые силы "AA"

en: Armed Forces (AE)
ru: Вооружённые силы "AE"

en: Armed Forces (AP)
ru: Вооружённые силы "AP"

en: Artigas
ru: Артигас

en: Canelones
ru: Канелонес

en: Cerro Largo
ru: Серро Ларго

en: Colonia
ru: Колония

en: Durazno
ru: Дуразно

en: Flores
ru: Флорес

en: Lavalleja
ru: Лавальеха

en: Maldonado
ru: Мальдонадо

en: Montevideo
ru: Монтевидео

en: Paysandú
ru: Пайсанду

en: Rivera
ru: Ривера

en: Rocha
ru: Роча

en: Salto
ru: Сальто

en: Soriano
ru: Сориано

en: Tacuarembó
ru: Такуарембо

en: Treinta y Tres
ru: Треинта-и-Трес

en: Capital
ru: Столица

en: Anzoátegui
ru: Ансоатеги

en: Apure
ru: Апуре

en: Aragua
ru: Арагуа

en: Barinas
ru: Баринас

en: Carabobo
ru: Карабобо

en: Cojedes
ru: Кохедес

en: Falcón
ru: Фалькон

en: Guárico
ru: Гуарико

en: Lara
ru: Лара

en: Mérida
ru: Мерида

en: Miranda
ru: Миранда

en: Monagas
ru: Монагас

en: Nueva Esparta
ru: Нуэва Эспарта

en: Portuguesa
ru: Португеза

en: Táchira
ru: Тачира

en: Trujillo
ru: Трухильо

en: Yaracuy
ru: Яракуй

en: Zulia
ru: Зулия

en: Federal Dependencies
ru: Федеральные зависимости

en: La Guaira (Vargas)
ru: Ла Гуайра (Варгас)

en: Delta Amacuro
ru: Дельта Амакуро

en: Eastern Cape
ru: Восточный Кейп

en: Free State
ru: Фри Стейт

en: Gauteng
ru: Гаутенг

en: KwaZulu-Natal
ru: Квазулу-Натал

en: Limpopo
ru: Лимпопо

en: Mpumalanga
ru: Мпумаланга

en: Northern Cape
ru: Северо-Капская провинция

en: North West
ru: Северо Западная провинция

en: Western Cape
ru: Западно Капская провинция

en: Luapula
ru: Луапула

en: North-Western
ru: Северо-Запад

en: Southern
ru: Южный

en: Copperbelt
ru: Коппербельт

en: Lusaka
ru: Лусака

en: Muchinga
ru: Мучинга

en: Select country
ru: Выберите страну

en: Select state
ru: Выбрать статус

en: County
ru: Округ

en: Province
ru: Провинция

en: Suburb
ru: Пригород

en: Postcode
ru: Индекс

en: State
ru: Область

en: Canton
ru: Кантон

en: District
ru: Район

en: Department
ru: Отдел

en: Postal code
ru: Почтовый индекс

en: Region
ru: Регион

en: Parish
ru: Приход

en: Town / District
ru: Город / Район

en: Eircode
ru: Индекс

en: PIN Code
ru: ПИН-КОД

en: Town / City / Post Office
ru: Населённый пункт/город/почтовое отделение

en: Postal Code
ru: Почтовый индекс

en: Prefecture
ru: Префектура

en: Municipality
ru: Муниципалитет

en: State / Zone
ru: Область / Зона

en: Municipality / District
ru: Район

en: Town / Village
ru: Нас. пункт

en: ZIP Code
ru: Почтовый Индекс

en: Address 2
ru: Адрес 2

en: Zip / Postal Code
ru: Почтовый индекс

en: Enable %s
ru: Включить %s

en: Available template tags: %s
ru: Доступные теги шаблона: %s

en: Enabled
ru: Включено

en: Recipient(s)
ru: Получатель(и)

en: Comma separated list of email addresses
ru: Список адресов электронной почты, разделенных запятыми

en: Subject
ru: Тема

en: Message
ru: Сообщение

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Sorry, you do not have permission to view this page
ru: Извините, у вас нет разрешения на просмотр этой страницы

en: Sign Up
ru: Зарегистрироваться

en: Return to gallery
ru: Вернуться в галерею

en: Favorite
ru: Избранное

en: Purchase options
ru: Варианты приобретения

en: Share
ru: Поделиться

en: Visit store
ru: Перейти в магазин

en: Return to %s
ru: Вернуться к %s

en: Share your favorites
ru: Поделитесь своими любимыми

en: A photo from the gallery %1$s by %2$s
ru: Фото из галереи %1$s by %2$s

en: Photo gallery %1$s by %2$s
ru: Фотогалерея %1$s по %2$s

en: Sorry, you are not allowed to view this image
ru: Извините, вам не разрешено просматривать это изображение

en: Access denied
ru: Доступ запрещен

en: Images in your cart have been removed because they are no longer available
ru: Изображения в вашей корзине были удалены, поскольку они больше не доступны

en: Password access granted for
ru: Доступ по паролю предоставлен для

en: No gallery found with that password
ru: Галерея с таким паролем не найдена

en: Invalid submission
ru: Неверное представление

en: Invalid gallery password submission
ru: Неверное введение пароля галереи

en: Invalid gallery
ru: Недопустимая галерея

en: Invalid gallery password submission: gallery not found
ru: Неверное отправление пароля галереи: галерея не найдена

en: Invalid gallery password submission for
ru: Неверное введение пароля галереи для

en: Email address provided for
ru: Адрес электронной почты, указанный для

en: Not a valid email address
ru: Недействительный адрес электронной почты

en: Invalid email address provided for
ru: Неверный адрес электронной почты, указанный для

en: You have been logged out
ru: Вы вышли из системы

en: Status change from %1$s to %2$s
ru: Изменение состояния с %1$s на %2$s

en: Status set to %s
ru: Состояние установлено на %s

en: Order #%s
ru: Заказ #%s

en: Refund has been processed for %s
ru: Возврат средств был оформлен для %s

en: Refund on %s has been processed for %s
ru: Возврат средств по %s был оформлен для %s

en: Name displayed on the checkout page to the customer
ru: Имя, отображаемое на странице оформления заказа покупателю

en: Description displayed on the checkout page to the customer
ru: Описание, отображаемое на странице оформления заказа покупателю

en: Shipping or delivery
ru: Отгрузка или доставка

en: Add New
ru: Добавить новый

en: Add New Gallery
ru: Добавить новую галерею

en: New Gallery
ru: Новая галерея

en: Edit Gallery
ru: Редактировать галерею

en: View Gallery
ru: Просмотр галереи

en: All Galleries
ru: Все галереи

en: Search Galleries
ru: Поиск галерей

en: Parent Gallery:
ru: Родительская галерея:

en: No galleries found.
ru: Галереи не найдены.

en: No galleries found in Trash
ru: Галереи не найдены в мусоре

en: Gallery Featured Image
ru: Галерея Изображение

en: Set featured image image
ru: Установить изображение основного изображения

en: Use as featured image
ru: Использовать как изображение

en: Gallery archives
ru: Архивы галереи

en: Insert into gallery
ru: Вставка в галерею

en: Uploaded to this gallery
ru: Загружено в эту галерею

en: Filter galleries list
ru: Фильтр списка галерей

en: Galleries list navigation
ru: Навигация по списку галерей

en: Galleries list
ru: Список галерей

en: Add Product
ru: Добавить продукт

en: Add New Product
ru: Добавить новый товар

en: Edit Product
ru: Редактировать товар

en: New Product
ru: Новый товар

en: All Products
ru: Все товары

en: View Products
ru: Просмотр товаров

en: Search Products
ru: Поиск товаров

en: No products found
ru: Товаров не найдено

en: No products found in trash
ru: В корзине товаров нет

en: Product Categories
ru: Категории товаров

en: Product Category
ru: Категория товара

en: Search Product Categories
ru: Поиск по категориям товаров

en: All Product Categories
ru: Все категории товаров

en: Parent Product Category
ru: Родительская категория продукта

en: Parent Product Category:
ru: Родительская категория продукта:

en: Edit Product Category
ru: Редактировать категорию продукта

en: Update Product Category
ru: Обновить категорию товаров

en: Add New Product Category
ru: Добавить новую категорию товаров

en: New Product Category Name
ru: Имя новой категории товаров

en: Separate categories with commas
ru: Разделите категории запятыми

en: Choose from the most used categories
ru: Выбрать из часто используемых рубрик

en: Price Levels
ru: Уровни цен

en: Search Price Levels
ru: Поиск уровней цен

en: All Price Levels
ru: Все ценовые уровни

en: Parent Price Level
ru: Родительский уровень цен

en: Parent Price Level:
ru: Родительский уровень цен:

en: Edit Price Level
ru: Редактировать уровень цен

en: Update Price Level
ru: Обновление уровня цен

en: Add New Price Level
ru: Добавить новый уровень цен

en: New Price Level
ru: Новый уровень цен

en: Add New Order
ru: Добавить новый заказ

en: Edit Order
ru: Редактировать заказ

en: New Order
ru: Новый заказ

en: All Orders
ru: Все заказы

en: View Orders
ru: Посмотреть заказы

en: Search Orders
ru: Поиск заказов

en: No orders found
ru: Заказы не найдены

en: No orders found in trash
ru: Нет удаленных заказов

en: Order Statuses
ru: Статусы заказа

en: Search Order Status
ru: Поиск статуса заказа

en: All Order Status
ru: Статус всех заказов

en: Parent Order Status
ru: Статус родительского приказа

en: Parent Order Status:
ru: Статус родительского приказа:

en: Edit Order Status
ru: Изменить статус заказа

en: Update Order Status
ru: Обновление статуса заказа

en: Add New Order Status
ru: Добавить новый Статус заказа

en: New Order Status
ru: Новый статус заказа

en: Pickup up your order items
ru: Забрать заказанные товары

en: Order items shipped or delivered to your provided address
ru: Заказ товаров, отправленных или доставленных на указанный вами адрес

en: Favorites (Admin)
ru: Избранное (администратор)

en: Favorites notification sent by customers to site admin
ru: Уведомление об избранном, отправленное клиентами администратору сайта

en: Favorites submitted by %s on %s
ru: Избранное, представленное %s на %s

en: Admin Order Receipt
ru: Квитанция на оплату административного заказа

en: Email receipt sent to admins after successful order
ru: Отправка квитанции по электронной почте администраторам после успешного оформления заказа

en: New order: %s from %s
ru: Новый порядок: %s от %s

en: Signup (Admin)
ru: Регистрация (администратор)

en: Signup notification with customer information
ru: Уведомление о регистрации с информацией о клиенте

en: Customer signup at %s
ru: Регистрация клиентов на %s

en: Favorites (Custom Recipient)
ru: Избранное (пользовательский получатель)

en: Favorites notification sent by customers to a custom recipient
ru: Уведомление об избранных событиях, отправляемое заказчиками пользовательскому адресату

en: %s %s has sent you favorited images on %s
ru: %s %s отправил вам понравившиеся изображения на %s

en: Customer Order Receipt
ru: Квитанция на оплату заказа клиента

en: Email receipt sent to customer after successful order
ru: Отправка квитанции по электронной почте покупателю после успешного оформления заказа

en: Receipt for %s from %s
ru: Квитанция за %s от %s

en: Image Comment (Admin)
ru: Комментарий к изображению (Admin)

en: Comment notification to admin
ru: Уведомление администратора о комментариях

en: A new comment by %s on %s
ru: Новый комментарий %s к %s

en: Order Comment
ru: Комментарий к заказу

en: Email sent to customer when comment added to order
ru: Email, отправляемый покупателю при добавлении комментария к заказу

en: A comment has been made on %s from %s
ru: К %s был сделан комментарий из %s

en: Email sent to customer when resetting password
ru: Email, отправляемый клиенту при сбросе пароля

en: Password reset request at %s
ru: Запрос на сброс пароля на %s

en: Email sent to customer after account sign up
ru: Email, отправленный клиенту после регистрации счета

en: Your new account on %s
ru: Ваш новый аккаунт на %s

en: Summary
ru: Резюме

en: Weekly email sent with summary of Sunshine sales and stats
ru: Еженедельная рассылка по электронной почте с кратким описанием продаж и статистики по Солнечному свету

en: %s summary
ru: %s резюме

en: Invalid login attempt
ru: Неверная попытка входа в систему

en: Invalid email or password, please try again
ru: Неверный e-mail или пароль, попробуйте еще раз

en: You have been logged in
ru: Вы вошли в систему

en: Invalid signup attempt
ru: Неверная попытка регистрации

en: Invalid email address
ru: Неверный адрес электронной почты

en: User account already exists with that email address
ru: Учетная запись пользователя с таким адресом электронной почты уже существует

note: translators: %s: User email address
en: A new user account for %s has been created and you have been automatically logged in
ru: Была создана новая учетная запись пользователя %s, и Вы автоматически вошли в систему

en: Invalid password reset attempt
ru: Неверная попытка сброса пароля

en: No user with that email address
ru: Нет пользователя с таким адресом электронной почты

note: translators: %s: User email address
en: An email has been sent to %s with information on resetting your password
ru: На адрес %s отправлено письмо с информацией о восстановлении пароля

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Current Password
ru: Текущий пароль

en: Leave empty to keep current password
ru: Оставить пустым, чтобы сохранить текущий пароль

en: New Password
ru: Новый пароль

en: Confirm New Password
ru: Подтвердите новый пароль

en: Missing required password reset fields
ru: Отсутствие обязательных полей для сброса пароля

en: New passwords do not match
ru: Пароли не совпадают

en: Password updated
ru: Пароль обновлен

en: Profile updated
ru: Профиль обновлен

en: Addresses updated
ru: Обновление адресов

en: No image ID provided
ru: Идентификатор изображения не указан

en: Not a valid image ID
ru: Недействительный идентификатор изображения

en: Show product options failed
ru: Не удалось показать параметры продукта

en: Show product details failed - no image found
ru: Показать подробности о продукте не удалось - изображение не найдено

en: No product provided
ru: Продукт не предоставляется

en: Item not added to cart
ru: Товар не добавлен в корзину

en: Cart updated
ru: Корзина обновлена

en: Item removed from cart
ru: Товар удален из корзины

en: Invalid comment submission - failed security check
ru: Неправильное отправление комментария - не пройдена проверка безопасности

en: Invalid comment submission - no image ID or content
ru: Неправильная отправка комментария - нет идентификатора изображения или содержимого

en: Invalid comment submission - no image found
ru: Некорректный комментарий - изображение не найдено

en: Invalid comment submission - comments not allowed
ru: Неправильное представление комментария - комментарии не разрешены

en: Invalid comment submission - invalid email address
ru: Неправильное отправление комментария - неверный адрес электронной почты

en: Invalid comment submission - unknown reason
ru: Неверное отправление комментария - причина неизвестна

en: You will need an account to remember your favorites the next time you visit
ru: Вам потребуется учетная запись, чтобы запомнить понравившиеся варианты при следующем посещении

en: Image added to favorites
ru: Изображение добавлено в избранное

en: Favorites cleared
ru: Избранное очищено

en: Customer Profile
ru: Профиль клиента

en: Image File List
ru: Список файлов изображений

en: Copy and paste the file names above into Lightroom's search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
ru: Скопируйте и вставьте приведенные выше имена файлов в функцию поиска Lightroom (фильтр Library), чтобы быстро найти и создать новую коллекцию для упрощения обработки этого заказа. Убедитесь, что вы используете параметр поиска "Contains" (а не "Contains All").

en: Images in your favorites have been removed because they are no longer available
ru: Изображения в избранном были удалены, поскольку они больше не доступны

en: Free
ru: Бесплатно

en: United Arab Emirates Dirham
ru: Объединённых Арабских Эмиратов дирхам

en: Argentine Peso
ru: Аргентинский песо

en: Australian Dollars
ru: Австралийский доллар

en: Bangladeshi Taka
ru: Бангладешская така

en: Brazilian Real
ru: Бразильский реал

en: Bulgarian Lev
ru: Болгарский лев

en: Canadian Dollars
ru: Канадские доллары

en: Chilean Peso
ru: Чилийское песо

en: Chinese Yuan
ru: Китайский юань

en: Colombian Peso
ru: Колумбийское песо

en: Czech Koruna
ru: Чешская крона

en: Danish Krone
ru: Датская крона

en: Dominican Peso
ru: Доминиканский песо

en: Euros
ru: Евро

en: Hong Kong Dollar
ru: Гонконгский доллар

en: Croatia kuna
ru: Хорватская куна

en: Hungarian Forint
ru: Венгерский форинт

en: Icelandic krona
ru: Исландская крона

en: Indonesia Rupiah
ru: Индонезийская рупия

en: Indian Rupee
ru: Индийская рупия

en: Nepali Rupee
ru: Непальская рупия

en: Israeli Shekel
ru: Израильский шекель

en: Japanese Yen
ru: Японская йена

en: Kenyan Shilling
ru: Кенийский шиллинг

en: Lao Kip
ru: Лаосский кип

en: South Korean Won
ru: Южнокорейская вона

en: Sarangani
ru: Сарангани

en: Siquijor
ru: Сикихор

en: Sorsogon
ru: Сорсогон

en: South Cotabato
ru: Южный Котабато

en: Southern Leyte
ru: Южный Лейте

en: Sultan Kudarat
ru: Султан-Кударат

en: Sulu
ru: Сулу

en: Surigao del Norte
ru: Северный Суригао

en: Surigao del Sur
ru: Суригао-дель-Сур

en: Tarlac
ru: Тарлак

en: Tawi-Tawi
ru: Тави Тави

en: Zambales
ru: Самбалес

en: Zamboanga del Norte
ru: Северная Замбоанга

en: Zamboanga del Sur
ru: Южная Замбоанга

en: Zamboanga Sibugay
ru: Замбоанга Сибугей

en: Metro Manila
ru: Столичный регион

en: Azad Kashmir
ru: Азад Кашмир

en: Balochistan
ru: Белуджистан

en: FATA
ru: ФАТА

en: Gilgit Baltistan
ru: Жильжит Балтистан

en: Islamabad Capital Territory
ru: Федеральная столичная территория

en: Khyber Pakhtunkhwa
ru: Хайбер-Пахтунхва

en: Sindh
ru: Синд

en: Asunción
ru: Асунсьон

en: Concepción
ru: Консепсьон

en: San Pedro
ru: Сан-Педро

en: Cordillera
ru: Кордильерский

en: Guairá
ru: Гуайра

en: Caaguazú
ru: Каагуасу

en: Caazapá
ru: Каасапа

en: Itapúa
ru: Итапуа

en: Paraguarí
ru: Парагуари

en: Alto Paraná
ru: Альто Парана

en: Ñeembucú
ru: Ньембуку

en: Amambay
ru: Амамбай

en: Canindeyú
ru: Канендию

en: Presidente Hayes
ru: Президент Хейс

en: Alto Paraguay
ru: Альто Парагвай

en: Boquerón
ru: Бокерон

en: Alba
ru: Альба

en: Arad
ru: Арад

en: Argeș
ru: Аргеш

en: Bacău
ru: Бакэу

en: Bihor
ru: Вихор

en: Bistrița-Năsăud
ru: Бистрица-Нэсэуд

en: Botoșani
ru: Ботошани

en: Brăila
ru: Брэила

en: Brașov
ru: Брашов

en: București
ru: Бухарест

en: Buzău
ru: Бузэу

en: Caraș-Severin
ru: Караш-Северин

en: Cluj
ru: Клюк

en: Constanța
ru: Констанца

en: Covasna
ru: Ковасна

en: Dâmbovița
ru: Дымбовица

en: Dolj
ru: Долж

en: Galați
ru: Галац

en: Giurgiu
ru: Джюрджю

en: Gorj
ru: Гордо

en: Harghita
ru: Харгита

en: Hunedoara
ru: Хундоара

en: Ialomița
ru: Яломица

en: Iași
ru: Яссы

en: Ilfov
ru: Львов

en: Maramureș
ru: Марамуреш

en: Mehedinți
ru: Мехединцы

en: Mureș
ru: Муреш

en: Neamț
ru: Нямц

en: Olt
ru: Ольт

en: Prahova
ru: Прага

en: Sălaj
ru: Сэлай

en: Satu Mare
ru: Сату-Маре

en: Sibiu
ru: Сию

en: Suceava
ru: Сазава

en: Teleorman
ru: Телеорман

en: Timiș
ru: Тимиш

en: Tulcea
ru: Тулча

en: Vâlcea
ru: Вылча

en: Vaslui
ru: Васлуй

en: Vrancea
ru: Вранча

en: Dakar
ru: Дакар

en: Fatick
ru: Фатик

en: Kaffrine
ru: Кафрин

en: Kaolack
ru: Каолак

en: Louga
ru: Луга

en: Matam
ru: Матам

en: Saint-Louis
ru: Сен-Луи

en: Tambacounda
ru: Тамбакунда

en: Ahuachapán
ru: Ауачапан

en: Cabañas
ru: Кабаньяс

en: Chalatenango
ru: Чалатенанго

en: Cuscatlán
ru: Кускатлан

en: Morazán
ru: Морасан

en: Santa Ana
ru: Санта-Ана

en: San Miguel
ru: Сан-Мигель

en: Sonsonate
ru: Сонсонате

en: San Salvador
ru: Сан-Сальвадор

en: San Vicente
ru: Сан-Висенте

en: La Unión
ru: Ла Унион

en: Usulután
ru: Усулутан

en: Amnat Charoen
ru: Амнат Чароен

en: Ang Thong
ru: Анг Тхонг

en: Ayutthaya
ru: Аюттхая

en: Bangkok
ru: Бангкок

en: Bueng Kan
ru: Буенг Кан

en: Buri Ram
ru: Бури Рам

en: Chachoengsao
ru: Чаченгсао

en: Chai Nat
ru: Чай Нат

en: Chaiyaphum
ru: Чайяпхум

en: Chanthaburi
ru: Чантабури

en: Chiang Mai
ru: Чиангмай

en: Chiang Rai
ru: Чианграй

en: Chonburi
ru: Чонбури

en: Chumphon
ru: Чумпхон

en: Kalasin
ru: Каласин

en: Kamphaeng Phet
ru: Кампхэнг Пхет

en: Kanchanaburi
ru: Канчанабури

en: Khon Kaen
ru: Кхонкэн

en: Krabi
ru: Краби

en: Lampang
ru: Лампанг

en: Lamphun
ru: Лампхун

en: Loei
ru: Лоэй

en: Lopburi
ru: Лопбури

en: Mae Hong Son
ru: Мэй Хонг Сон

en: Maha Sarakham
ru: Маха Саракхам

en: Mukdahan
ru: Мукдахан

en: Nakhon Nayok
ru: Накхон Найок

en: Nakhon Pathom
ru: Накхон Патхом

en: Nakhon Phanom
ru: Накхон Пханом

en: Nakhon Ratchasima
ru: Накхонратчасима

en: Nakhon Sawan
ru: Накхонсаван

en: Nakhon Si Thammarat
ru: Накхонситхаммарат

en: Nan
ru: Нан

en: Narathiwat
ru: Наратхиват

en: Nong Bua Lam Phu
ru: Нонг Буа Лам Фу

en: Nong Khai
ru: Нонг Кхай

en: Nonthaburi
ru: Нонтхабури

en: Pathum Thani
ru: Патхум Тхани

en: Pattani
ru: Паттани

en: Phang Nga
ru: Пханг Нга

en: Phatthalung
ru: Пхаттхалунг

en: Phayao
ru: Пхаяо

en: Phetchabun
ru: Пхетчабун

en: Phetchaburi
ru: Пхетчабури

en: Phichit
ru: Фичит

en: Phitsanulok
ru: Пхитсанулок

en: Phrae
ru: Пхраэ

en: Phuket
ru: Пхукет

en: Prachin Buri
ru: Прачин Бури

en: Prachuap Khiri Khan
ru: Прачуапкхири Хан

en: Ranong
ru: Ранонг

en: Ratchaburi
ru: Ратчабури

en: Rayong
ru: Районг

en: Roi Et
ru: Рой и т.д

en: Sa Kaeo
ru: Са Каео

en: Sakon Nakhon
ru: Сакон Накхон

en: Samut Prakan
ru: Самут Пракан

en: Samut Sakhon
ru: Самут Сакхон

en: Samut Songkhram
ru: Самут Сонгкрам

en: Saraburi
ru: Сарабури

en: Satun
ru: Сатун

en: Sing Buri
ru: Синг Бури

en: Sisaket
ru: Сисакет

en: Songkhla
ru: Сонгкхла

en: Sukhothai
ru: Сукхотай

en: Suphan Buri
ru: Супхан Бури

en: Surat Thani
ru: Сураттани

en: Surin
ru: Сурин

en: Tak
ru: Да

en: Trang
ru: Транг

en: Trat
ru: Трат

en: Ubon Ratchathani
ru: Убонратчатхани

en: Udon Thani
ru: Удонтхани

en: Uthai Thani
ru: Утхай Тхани

en: Uttaradit
ru: Уттарадит

en: Yala
ru: Яла

en: Yasothon
ru: Ясотон

en: Adana
ru: Адана

en: Adıyaman
ru: Адыяман

en: Afyon
ru: Афьон

en: Ağrı
ru: Агры

en: Ankara
ru: Анкара

en: Antalya
ru: Анталья

en: Artvin
ru: Артвин

en: Aydın
ru: Айдын

en: Balıkesir
ru: Балыкесир

en: Bilecik
ru: Биледжик

en: Bingöl
ru: Бингёль

en: Bitlis
ru: Битлис

en: Bolu
ru: Болу

en: Burdur
ru: Бурдур

en: Bursa
ru: Бурса

en: Çanakkale
ru: Чанаккале

en: Çankırı
ru: Чанкыры

en: Çorum
ru: Чорум

en: Denizli
ru: Денизли

en: Diyarbakır
ru: Диярбакыр

en: Edirne
ru: Эдирне

en: Elazığ
ru: Элязыг

en: Erzincan
ru: Эрзинджан

en: Erzurum
ru: Эрзурум

en: Eskişehir
ru: Эскишехир

en: Gaziantep
ru: Газиантеп

en: Giresun
ru: Гиресун

en: Gümüşhane
ru: Гюмюшхане

en: Hakkari
ru: Хаккяри

en: Hatay
ru: Хатай

en: Isparta
ru: Ыспарта

en: İstanbul
ru: Istanbul

en: İzmir
ru: Измир

en: Kars
ru: Карс

en: Kastamonu
ru: Кастамону

en: Kayseri
ru: Кайсери

en: Kırklareli
ru: Кыркларели

en: Kırşehir
ru: Кыршехир

en: Kocaeli
ru: Коджаэли

en: Konya
ru: Конья

en: Kütahya
ru: Кютахья

en: Malatya
ru: Малатья

en: Manisa
ru: Маниса

en: Kahramanmaraş
ru: Кахраманмараш

en: Mardin
ru: Мардин

en: Muğla
ru: Мугла

en: Muş
ru: Муш

en: Nevşehir
ru: Невшехир

en: Niğde
ru: Нигде

en: Ordu
ru: Орду

en: Rize
ru: Ризе

en: Sakarya
ru: Сакарья

en: Samsun
ru: Самсун

en: Siirt
ru: Сиирт

en: Sinop
ru: Синоп

en: Sivas
ru: Сивас

en: Tekirdağ
ru: Текирдаг

en: Tokat
ru: Токат

en: Trabzon
ru: Трабзон

en: Tunceli
ru: Тунджели

en: Şanlıurfa
ru: Шанлыурфа

en: Uşak
ru: Ушак

en: Van
ru: Фургон

en: Yozgat
ru: Йозгат

en: Zonguldak
ru: Зонгулдак

en: Aksaray
ru: Аксарай

en: Bayburt
ru: Байбурт

en: Karaman
ru: Караман

en: Kırıkkale
ru: Кырыккале

en: Batman
ru: Батман

en: Şırnak
ru: Сирнак

en: Bartın
ru: Бартын

en: Ardahan
ru: Ардахан

en: Iğdır
ru: Ыгдыр

en: Yalova
ru: Ялова

en: Karabük
ru: Карабюк

en: Kilis
ru: Кили

en: Osmaniye
ru: Османие

en: Düzce
ru: Дюздже

en: Arusha
ru: Аруша

en: Dar es Salaam
ru: Дар-эс-Салам

en: Dodoma
ru: Додома

en: Iringa
ru: Иринга

en: Kagera
ru: Кагера

en: Pemba North
ru: Пемба Норт

en: Zanzibar North
ru: Занзибар Норт

en: Kigoma
ru: Кигома

en: Kilimanjaro
ru: Килиманджаро

en: Pemba South
ru: Пемба Юг

en: Zanzibar South
ru: Занзибар Юг

en: Lindi
ru: Линди

en: Mara
ru: Мара

en: Mbeya
ru: Мбея

en: Zanzibar West
ru: Занзибар Запад

en: Morogoro
ru: Морогоро

en: Mtwara
ru: Мтвара

en: Mwanza
ru: Мванза

en: Coast
ru: Побережье

en: Rukwa
ru: Руква

en: Ruvuma
ru: Рувума

en: Shinyanga
ru: Синьянга

en: Singida
ru: Сингида

en: Tabora
ru: Табора

en: Tanga
ru: Танга

en: Manyara
ru: Маньяра

en: Geita
ru: Компания

en: Katavi
ru: Катави

en: Njombe
ru: Нйкомб

en: Simiyu
ru: Вновь

[ctx: district]
en: Belgrade
ru: Белград

[ctx: district]
en: Bor
ru: Бор

[ctx: district]
en: Braničevo
ru: Браничево

[ctx: district]
en: Central Banat
ru: Центральный Банат

[ctx: district]
en: Danube
ru: Дунай

[ctx: district]
en: Jablanica
ru: Ябланица

[ctx: district]
en: Kolubara
ru: Колубара

[ctx: district]
en: Mačva
ru: Мачва

[ctx: district]
en: Morava
ru: Морава

[ctx: district]
en: Nišava
ru: Нишава

[ctx: district]
en: North Bačka
ru: Северная Бачка

[ctx: district]
en: North Banat
ru: Северный Банат

[ctx: district]
en: Pčinja
ru: Пчиня

[ctx: district]
en: Pirot
ru: Пирот

[ctx: district]
en: Pomoravlje
ru: Поморавлье

[ctx: district]
en: Rasina
ru: Расина

[ctx: district]
en: Raška
ru: Рашка

[ctx: district]
en: South Bačka
ru: Южная Бачка

[ctx: district]
en: South Banat
ru: Южный Банат

[ctx: district]
en: Srem
ru: Скрем

[ctx: district]
en: Šumadija
ru: Шумадия

[ctx: district]
en: Toplica
ru: Топлица

[ctx: district]
en: West Bačka
ru: Западная Бачка

[ctx: district]
en: Zaječar
ru: Заечар

[ctx: district]
en: Zlatibor
ru: Златибор

[ctx: district]
en: Kosovo
ru: Косово

[ctx: district]
en: Peć
ru: Печ

[ctx: district]
en: Prizren
ru: Призрен

[ctx: district]
en: Kosovska Mitrovica
ru: Косовска Митровица

[ctx: district]
en: Kosovo-Pomoravlje
ru: Косово-Поморавлье

[ctx: district]
en: Kosovo-Metohija
ru: Косово-Метохия

[ctx: district]
en: Vojvodina
ru: Воеводина

en: Vinnychchyna
ru: Винниччина

en: Volyn
ru: Волынь

en: Luhanshchyna
ru: Луганщина

en: Dnipropetrovshchyna
ru: Днепропетровщина

en: Donechchyna
ru: Донеччина

en: Zhytomyrshchyna
ru: Житомирщина

en: Zakarpattia
ru: Закарпатье

en: Zaporizhzhya
ru: Запорожье

en: Prykarpattia
ru: Прикарпатье

en: Kyiv
ru: Киев

en: Kyivshchyna
ru: Киевщина

en: Kirovohradschyna
ru: Кировоградщина

en: Sevastopol
ru: Севастополь

en: Crimea
ru: Крым

en: Lvivshchyna
ru: Львовщина

en: Mykolayivschyna
ru: Николаевщина

en: Odeshchyna
ru: Одещина

en: Poltavshchyna
ru: Полтавщина

en: Rivnenshchyna
ru: Ровненщина

en: Sumshchyna
ru: Сумщина

en: Ternopilshchyna
ru: Тернопольщина

en: Kharkivshchyna
ru: Харьковщина

en: Khersonshchyna
ru: Херсонщина

en: Khmelnychchyna
ru: Хмельниччина

en: Cherkashchyna
ru: Черкащина

en: Chernihivshchyna
ru: Черниговщина

en: Chernivtsi Oblast
ru: Черновицкая область

en: Abim
ru: Абим

en: Adjumani
ru: Аджумани

en: Agago
ru: Агаго

en: Alebtong
ru: Алебтонг

en: Amolatar
ru: Амолатар

en: Amudat
ru: Амудат

en: Amuria
ru: Амурия

en: Amuru
ru: Амуру

en: Apac
ru: Азиатско-Тихоокеанский регион

en: Arua
ru: Аруа

en: Budaka
ru: Будака

en: Bududa
ru: Будуда

en: Bugiri
ru: Бугири

en: Bugweri
ru: Багвери

en: Buhweju
ru: Бухведжу

en: Buikwe
ru: Буйкве

en: Bukedea
ru: Букедеа

en: Bukomansimbi
ru: Букомансимби

en: Bukwa
ru: Буква

en: Bulambuli
ru: Буламбули

en: Buliisa
ru: Булииса

en: Bundibugyo
ru: Бундибуджё

en: Bunyangabu
ru: Буньянгабу

en: Bushenyi
ru: Бушеньи

en: Butaleja
ru: Буталея

en: Butambala
ru: Бутамбала

en: Butebo
ru: Бутебо

en: Buvuma
ru: Бувума

en: Buyende
ru: Буйенде

en: Dokolo
ru: Доколо

en: Gomba
ru: Гомба

en: Gulu
ru: Гулу

en: Hoima
ru: Хойма

en: Ibanda
ru: Ибанда

en: Iganga
ru: Иганга

en: Isingiro
ru: Изингиро

en: Jinja
ru: Джинджа

en: Kaabong
ru: Каабонг

en: Kabale
ru: Кабале

en: Kabarole
ru: Кабароле

en: Kaberamaido
ru: Каберамайдо

en: Kagadi
ru: Кагади

en: Kakumiro
ru: Какумиро

en: Kalangala
ru: Калангала

en: Kaliro
ru: Калиро

en: Kalungu
ru: Калунгу

en: Kampala
ru: Кампала

en: Kamuli
ru: Камули

en: Kamwenge
ru: Камвенге

en: Kanungu
ru: Канунгу

en: Kapchorwa
ru: Капчорва

en: Kapelebyong
ru: Капелебёнг

en: Kasanda
ru: Касанда

en: Kasese
ru: Касесе

en: Katakwi
ru: Катакви

en: Kayunga
ru: Каюнга

en: Kibaale
ru: Кибале

en: Kiboga
ru: Кибога

en: Kibuku
ru: Кибуку

en: Kikuube
ru: Кикуубе

en: Kiruhura
ru: Кирухура

en: Kiryandongo
ru: Кирьяндонго

en: Kisoro
ru: Кисоро

en: Kitgum
ru: Китгум

en: Koboko
ru: Кобоко

en: Kole
ru: Коле

en: Kotido
ru: Котидо

en: Kunene
ru: Кунене

en: Ohangwena
ru: Охангвена

en: Omaheke
ru: Омахеке

en: Omusati
ru: Омусати

en: Oshana
ru: Ошана

en: Oshikoto
ru: Осикото

en: Otjozondjupa
ru: Отйозонджупа

en: Zambezi
ru: Замбези

en: Abia
ru: Абия

en: Adamawa
ru: Адамава

en: Akwa Ibom
ru: Аква-Ибом

en: Anambra
ru: Анамбра

en: Bauchi
ru: Баучи

en: Bayelsa
ru: Баелса

en: Benue
ru: Бенуэ

en: Borno
ru: Борно

en: Cross River
ru: Кросс-Ривер

en: Delta
ru: Дельта

en: Ebonyi
ru: Эбоньи

en: Edo
ru: Эдо

en: Ekiti
ru: Экити

en: Enugu
ru: Энугу

en: Gombe
ru: Бомбе

en: Imo
ru: Имо

en: Jigawa
ru: Джигава

en: Kaduna
ru: Кадуна

en: Kano
ru: Кано

en: Katsina
ru: Кацина

en: Kebbi
ru: Кебби

en: Kogi
ru: Коги

en: Kwara
ru: Квара

en: Lagos
ru: Лагос

en: Nasarawa
ru: Насарава

en: Ogun
ru: Огун

en: Ondo
ru: Ондо

en: Osun
ru: Осун

en: Oyo
ru: Ойо

en: Rivers
ru: Риверс

en: Sokoto
ru: Сокото

en: Taraba
ru: Тараба

en: Yobe
ru: Йобе

en: Zamfara
ru: Замфара

en: Bagmati
ru: Багмати

en: Bheri
ru: Бхери

en: Dhaulagiri
ru: Дхаулагири

en: Gandaki
ru: Гандак

en: Janakpur
ru: Джанакпур

en: Karnali
ru: Карнали

en: Koshi
ru: Коши

en: Lumbini
ru: Лумбини

en: Mahakali
ru: Махакали

en: Mechi
ru: Мечи

en: Narayani
ru: Нараяни

en: Rapti
ru: Рапти

en: Sagarmatha
ru: Сагарматха

en: Seti
ru: Сетхи

en: Atlántico Norte
ru: Атлантико Норте

en: Atlántico Sur
ru: Атлантико Сур

en: Boaco
ru: Боако

en: Carazo
ru: Карасо

en: Chinandega
ru: Чинандега

en: Chontales
ru: Чонталес

en: Estelí
ru: Эстели

en: Jinotega
ru: Джинотега

en: Madriz
ru: Мадриз

en: Managua
ru: Манагуа

en: Masaya
ru: Масая

en: Matagalpa
ru: Матагальпа

en: Nueva Segovia
ru: Нуэва Сеговия

en: Rivas
ru: Ривас

en: Río San Juan
ru: Рио-Сан-Хуан

en: Northland
ru: Скандинавия

en: Auckland
ru: Окленд

en: Waikato
ru: Вайкато

en: Bay of Plenty
ru: Бей-оф-Пленти

en: Taranaki
ru: Таранаки

en: Gisborne
ru: Гисборн

en: Hawke’s Bay
ru: Хокс-Бей

en: Manawatu-Wanganui
ru: Манавату-Уангануи

en: Wellington
ru: Веллингтон

en: Nelson
ru: Нельсон

en: Marlborough
ru: Мальборо

en: Tasman
ru: Тасмания

en: West Coast
ru: Западное побережье

en: Canterbury
ru: Кентербери

en: Otago
ru: Отаго

en: Southland
ru: Саутленд

en: Bocas del Toro
ru: Бокас-дель-Торо

en: Coclé
ru: Кокле

en: Chiriquí
ru: Чирики

en: Darién
ru: Дарьен

en: Herrera
ru: Эррера

en: Los Santos
ru: Лос Сантос

en: Panamá
ru: Панама

en: Veraguas
ru: Верагуас

en: West Panamá
ru: Западная Панама

en: Emberá
ru: Эмбера

en: Guna Yala
ru: Гуна Яла

en: Ngöbe-Buglé
ru: Нёбе-Бугле

en: El Callao
ru: Кальяо

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
ru: Municipalidad Столица де Лима

en: Ancash
ru: Анкаш

en: Apurímac
ru: Апуримак

en: Arequipa
ru: Арекипа

en: Ayacucho
ru: Аякучо

en: Cajamarca
ru: Кахамарка

en: Cusco
ru: Куско

en: Huancavelica
ru: Уанкавелика

en: Huánuco
ru: Уануко

en: Ica
ru: Ика

en: Junín
ru: Хунин

en: La Libertad
ru: Ла Либертад

en: Lambayeque
ru: Ламбаеке

en: Lima
ru: Лима

en: Loreto
ru: Лорето

en: Madre de Dios
ru: Мадре-де-Дьос

en: Moquegua
ru: Мокегуа

en: Pasco
ru: Паско

en: Piura
ru: Пьюра

en: Puno
ru: Пуно

en: San Martín
ru: Сан-Мартин

en: Tacna
ru: Такна

en: Tumbes
ru: Тумбес

en: Ucayali
ru: Укаяли

en: Abra
ru: Абра

en: Agusan del Norte
ru: Северный Агусан

en: Agusan del Sur
ru: Южный Агусан

en: Aklan
ru: Аклан

en: Albay
ru: Албай

en: Antique
ru: Античный

en: Apayao
ru: Апаяо

en: Aurora
ru: Аурора

en: Basilan
ru: Басилан

en: Bataan
ru: Батаан

en: Batanes
ru: Батанес

en: Batangas
ru: Батангас

en: Benguet
ru: Бенгет

en: Biliran
ru: Билиран

en: Bohol
ru: Бохоль

en: Bukidnon
ru: Букиднон

en: Bulacan
ru: Булакан

en: Cagayan
ru: Кагаян

en: Camarines Norte
ru: Северный Камаринес

en: Camarines Sur
ru: Южный Камаринес

en: Camiguin
ru: Камигин

en: Capiz
ru: Капис

en: Catanduanes
ru: Катандуанес

en: Cavite
ru: Кавите

en: Cebu
ru: Себу

en: Compostela Valley
ru: Долина Компостела

en: Cotabato
ru: Котабато

en: Davao del Norte
ru: Северный Давао

en: Davao del Sur
ru: Южный Давао

en: Davao Occidental
ru: Западный Давао

en: Davao Oriental
ru: Восточный Давао

en: Dinagat Islands
ru: Острова Динагат

en: Eastern Samar
ru: Восточный Самар

en: Guimaras
ru: Гимарас

en: Ifugao
ru: Ифугао

en: Ilocos Norte
ru: Северный Илокос

en: Ilocos Sur
ru: Южный Илокос

en: Iloilo
ru: Илоило

en: Isabela
ru: Исабела

en: Kalinga
ru: Калинга

en: La Union
ru: Ла Унион

en: Laguna
ru: Лагуна

en: Lanao del Norte
ru: Северный Ланао

en: Lanao del Sur
ru: Южный Ланао

en: Leyte
ru: Лейте

en: Maguindanao
ru: Магинданао

en: Marinduque
ru: Мариндуке

en: Masbate
ru: Масбате

en: Misamis Occidental
ru: Западный Мисамис

en: Misamis Oriental
ru: Восточный Мисамис

en: Mountain Province
ru: Горная провинция

en: Negros Occidental
ru: Западный Негрос

en: Negros Oriental
ru: Восточный Негрос

en: Northern Samar
ru: Северный Самар

en: Nueva Ecija
ru: Нуэва-Эсиха

en: Nueva Vizcaya
ru: Нуэва Бискайя

en: Occidental Mindoro
ru: Западный Миндоро

en: Oriental Mindoro
ru: Восточный Миндоро

en: Palawan
ru: Палаван

en: Pampanga
ru: Пампанга

en: Pangasinan
ru: Пангасинан

en: Quezon
ru: Кесон

en: Quirino
ru: Кирино

en: Rizal
ru: Рисаль

en: Romblon
ru: Ромблон

en: Samar
ru: Самар

en: Clarendon
ru: Полужирный шрифт

en: Saint Catherine
ru: Святая Екатерина

en: Hokkaido
ru: Хоккайдо

en: Aomori
ru: Аомори

en: Iwate
ru: Иватэ

en: Miyagi
ru: Мияги

en: Akita
ru: Акита

en: Yamagata
ru: Ямагата

en: Fukushima
ru: Фукусима

en: Ibaraki
ru: Ибараки

en: Tochigi
ru: Тотиги

en: Gunma
ru: Гумма

en: Saitama
ru: Сайтама

en: Chiba
ru: Тиба

en: Tokyo
ru: Токио

en: Kanagawa
ru: Канагава

en: Niigata
ru: Ниигата

en: Toyama
ru: Тояма

en: Ishikawa
ru: Исикава

en: Fukui
ru: Фукуи

en: Yamanashi
ru: Яманаси

en: Nagano
ru: Нагано

en: Gifu
ru: Гифу

en: Shizuoka
ru: Сидзуока

en: Aichi
ru: Айти

en: Mie
ru: Миэ

en: Shiga
ru: Сига

en: Kyoto
ru: Киото

en: Osaka
ru: Осака

en: Hyogo
ru: Хиого

en: Nara
ru: Нара

en: Wakayama
ru: Вакаяма

en: Tottori
ru: Тоттори

en: Shimane
ru: Симанэ

en: Okayama
ru: Окаяма

en: Hiroshima
ru: Хиросима

en: Yamaguchi
ru: Ямагути

en: Tokushima
ru: Токусима

en: Kagawa
ru: Кагава

en: Ehime
ru: Эхиме

en: Kochi
ru: Коччи

en: Fukuoka
ru: Фукуока

en: Saga
ru: Сага

en: Nagasaki
ru: Нагасаки

en: Kumamoto
ru: Кумамото

en: Oita
ru: Оита

en: Miyazaki
ru: Миядзаки

en: Kagoshima
ru: Кагосима

en: Okinawa
ru: Окинава

en: Baringo
ru: Баринго

en: Bomet
ru: Бомет

en: Bungoma
ru: Бунгома

en: Busia
ru: Бусия

en: Elgeyo-Marakwet
ru: Эльгейо-Мараквет

en: Embu
ru: Эмбу

en: Garissa
ru: Гарисса

en: Homa Bay
ru: Хома Бэй

en: Isiolo
ru: Исиоло

en: Kajiado
ru: Кадзиадо

en: Kakamega
ru: Какамега

en: Kericho
ru: Керичо

en: Kiambu
ru: Киамбу

en: Kilifi
ru: Килифи

en: Kirinyaga
ru: Кириняга

en: Kisii
ru: Кисий

en: Kisumu
ru: Кисуму

en: Kitui
ru: Китуи

en: Kwale
ru: Квале

en: Laikipia
ru: Лайкипия

en: Lamu
ru: Ламу

en: Machakos
ru: Мачакос

en: Makueni
ru: Макуэни

en: Mandera
ru: Мандера

en: Marsabit
ru: Марсабит

en: Meru
ru: Меру

en: Migori
ru: Мигори

en: Mombasa
ru: Момбаса

en: Murang’a
ru: Муранга

en: Nairobi County
ru: Округ Найроби

en: Nakuru
ru: Накуру

en: Nandi
ru: Нанди

en: Narok
ru: Нарок

en: Nyamira
ru: Ньямира

en: Nyandarua
ru: Няндаруа

en: Nyeri
ru: Ньери

en: Samburu
ru: Самбуру

en: Siaya
ru: Сиая

en: Taita-Taveta
ru: Тайта-Тавета

en: Tana River
ru: Река Тана

en: Tharaka-Nithi
ru: Тарака-Нити

en: Trans Nzoia
ru: Транс Нзойя

en: Turkana
ru: Туркана

en: Uasin Gishu
ru: Уасин Гишу

en: Vihiga
ru: Вихига

en: Wajir
ru: Ваджир

en: West Pokot
ru: Западный Покот

en: Attapeu
ru: Аттапеу

en: Bokeo
ru: Бокео

en: Bolikhamsai
ru: Боликхамсай

en: Champasak
ru: Чампасак

en: Houaphanh
ru: Хуафань

en: Khammouane
ru: Хаммуан

en: Luang Namtha
ru: Луанг-Намтха

en: Luang Prabang
ru: Луангпрабанг

en: Oudomxay
ru: Удомксай

en: Phongsaly
ru: Пхонгсали

en: Salavan
ru: Салаван

en: Savannakhet
ru: Саваннакхет

en: Vientiane Province
ru: Провинция Вьентьян

en: Vientiane
ru: Вьетнам

en: Sainyabuli
ru: Сайнябули

en: Sekong
ru: Секонг

en: Xiangkhouang
ru: Сиангкхуанг

en: Xaisomboun
ru: Сайсомбуне

en: Bomi
ru: Боми

en: Bong
ru: Бонг

en: Gbarpolu
ru: Гбарполу

en: Grand Bassa
ru: Гранд Басса

en: Grand Cape Mount
ru: Гора Гранд-Кейп

en: Grand Gedeh
ru: Гранд Геде

en: Grand Kru
ru: Гранд Кру

en: Lofa
ru: Лоффа

en: Margibi
ru: Маргиби

en: Maryland
ru: Мэриленд

en: Montserrado
ru: Монтсеррадо

en: Nimba
ru: Нимба

en: Rivercess
ru: Риверцесс

en: River Gee
ru: Река Джи

en: Sinoe
ru: Синоэ

en: Chișinău
ru: Кишинев

en: Bălți
ru: Бельцы

en: Anenii Noi
ru: Новые Анены

en: Basarabeasca
ru: Бессарабка

en: Briceni
ru: Бричаны

en: Cahul
ru: Кагул

en: Cantemir
ru: Кантемир

en: Călărași
ru: Калараш

en: Căușeni
ru: Каушаны

en: Cimișlia
ru: Чимишлия

en: Criuleni
ru: Криуляны

en: Dondușeni
ru: Дондюшаны

en: Drochia
ru: Дрокия

en: Dubăsari
ru: Дубоссары

en: Edineț
ru: Единцы

en: Fălești
ru: Фалешты

en: Florești
ru: Флорешты

en: UTA Găgăuzia
ru: ЮТА Гагаузия

en: Glodeni
ru: Глодяны

en: Hîncești
ru: Хынчешты

en: Ialoveni
ru: Яловены

en: Leova
ru: Леова

en: Nisporeni
ru: Ниспорены

en: Ocnița
ru: Окница

en: Orhei
ru: Оргеев

en: Rezina
ru: Резина

en: Rîșcani
ru: Рышканы

en: Sîngerei
ru: Сынжерей

en: Soroca
ru: Сороки

en: Strășeni
ru: Страшены

en: Șoldănești
ru: Шолданешты

en: Ștefan Vodă
ru: Штефан Водэ

en: Taraclia
ru: Тараклия

en: Telenești
ru: Теленешты

en: Ungheni
ru: Унгены

en: Ciudad de México
ru: Сьюдад-де-Мехико

en: Jalisco
ru: Халиско

en: Nuevo León
ru: Нуэво Леон

en: Aguascalientes
ru: Агуаскальентес

en: Baja California
ru: Нижняя Калифорния

en: Baja California Sur
ru: Южная Нижняя Калифорния

en: Campeche
ru: Кампече

en: Chiapas
ru: Чьяпас

en: Chihuahua
ru: Чихуахуа

en: Coahuila
ru: Коауила

en: Colima
ru: Колима

en: Durango
ru: Дуранго

en: Guanajuato
ru: Гуанахуато

en: Guerrero
ru: Герреро

en: Hidalgo
ru: Идальго

en: Estado de México
ru: Мексиканский стадион

en: Michoacán
ru: Мичоакан

en: Morelos
ru: Морелос

en: Nayarit
ru: Наярит

en: Oaxaca
ru: Оахака

en: Puebla
ru: Пуэбла

en: Querétaro
ru: Керетаро

en: Quintana Roo
ru: Кинтана Роо

en: San Luis Potosí
ru: Сан-Луис-Потоси

en: Sinaloa
ru: Синалоа

en: Sonora
ru: Сонора

en: Tabasco
ru: Табаско

en: Tamaulipas
ru: Тамаулипас

en: Tlaxcala
ru: Тласкала

en: Veracruz
ru: Веракрус

en: Yucatán
ru: Юкатан

en: Zacatecas
ru: Сакатекас

en: Johor
ru: Джохор

en: Kedah
ru: Кедах

en: Kelantan
ru: Келантан

en: Labuan
ru: Лабуан

en: Malacca (Melaka)
ru: Малакка (Melaka)

en: Negeri Sembilan
ru: Негри Сембилан

en: Pahang
ru: Паханг

en: Penang (Pulau Pinang)
ru: Пинанг "Пулау Пинанг"

en: Perak
ru: Перак

en: Perlis
ru: Перлис

en: Sabah
ru: Сабах

en: Sarawak
ru: Саравак

en: Selangor
ru: Селангор

en: Terengganu
ru: Тренгану

en: Putrajaya
ru: Путраджая

en: Kuala Lumpur
ru: Куала Лумпур

en: Cabo Delgado
ru: Кабо Дельгадо

en: Gaza
ru: Газа

en: Inhambane
ru: Иньямбане

en: Manica
ru: Маника

en: Maputo Province
ru: Провинция Мапуту

en: Maputo
ru: Мапуту

en: Nampula
ru: Нампула

en: Niassa
ru: Ниасса

en: Sofala
ru: Софала

en: Tete
ru: Тете

en: Zambézia
ru: Замбезия

en: Erongo
ru: Эронго

en: Hardap
ru: Хардап

en: Karas
ru: Карас

en: Kavango East
ru: Каванго Восток

en: Kavango West
ru: Каванго Вест

en: Khomas
ru: Хомас

en: Manabí
ru: Манаби

en: Morona-Santiago
ru: Морона-Сантьяго

en: Napo
ru: Напо

en: Orellana
ru: Орельяна

en: Pastaza
ru: Пастаза

en: Pichincha
ru: Пичинча

en: Santa Elena
ru: Санта Елена

en: Santo Domingo de los Tsáchilas
ru: Санто-Доминго-де-лос-Цачилас

en: Sucumbíos
ru: Сукумбиос

en: Tungurahua
ru: Тунгурауа

en: Zamora-Chinchipe
ru: Самора-Чинчипе

en: Alexandria
ru: Александрия

en: Aswan
ru: Асуан

en: Asyut
ru: Асьют

en: Red Sea
ru: Красное море

en: Beheira
ru: Бехейра

en: Beni Suef
ru: Бени Суэф

en: Cairo
ru: Каир

en: Dakahlia
ru: Дакахлия

en: Damietta
ru: Думьят

en: Faiyum
ru: Файюм

en: Gharbia
ru: Гарбия

en: Giza
ru: Гиза

en: Ismailia
ru: Исмаилия

en: South Sinai
ru: Южный Синай

en: Qalyubia
ru: Калюбия

en: Kafr el-Sheikh
ru: Кафр-эль-Шейх

en: Qena
ru: Кена

en: Luxor
ru: Луксор

en: Minya
ru: Минья

en: Monufia
ru: Монуфия

en: Matrouh
ru: Матрух

en: Port Said
ru: Порт-Саид

en: Sohag
ru: Сохаг

en: Al Sharqia
ru: Аль-Шаркия

en: North Sinai
ru: Северный Синай

en: Suez
ru: Суэц

en: New Valley
ru: Новая долина

en: A Coruña
ru: Корунья

en: Araba/Álava
ru: Араба/Алава

en: Albacete
ru: Альбасете

en: Alicante
ru: Аликанте

en: Almería
ru: Альмерия

en: Asturias
ru: Астурия

en: Ávila
ru: Авила

en: Badajoz
ru: Бадахос

en: Baleares
ru: Балеарские острова

en: Barcelona
ru: Барселона

en: Burgos
ru: Бургос

en: Cáceres
ru: Касерес

en: Cádiz
ru: Кадис

en: Cantabria
ru: Кантабрия

en: Castellón
ru: Кастельон

en: Ceuta
ru: Сеута

en: Ciudad Real
ru: Сьюдад Реаль

en: Cuenca
ru: Куэнка

en: Girona
ru: Жирона

en: Granada
ru: Гранада

en: Guadalajara
ru: Гвадалахара

en: Gipuzkoa
ru: Гипускоа

en: Huelva
ru: Уэльва

en: Huesca
ru: Уэска

en: Jaén
ru: Хаэ́н

en: Las Palmas
ru: Лас-Пальмас

en: León
ru: Леон

en: Lleida
ru: Льейда

en: Lugo
ru: Луго

en: Madrid
ru: Мадрид

en: Málaga
ru: Малага

en: Melilla
ru: Мелилья

en: Murcia
ru: Мурсия

en: Navarra
ru: Наварра

en: Ourense
ru: Оренсе

en: Palencia
ru: Паленсия

en: Pontevedra
ru: Понтеведра

en: Salamanca
ru: Саламанка

en: Santa Cruz de Tenerife
ru: Санта Крус де Тенерифе

en: Segovia
ru: Сеговия

en: Sevilla
ru: Севилья

en: Soria
ru: Сория

en: Tarragona
ru: Таррагона

en: Teruel
ru: Теруэль

en: Toledo
ru: Толедо

en: Valencia
ru: Валенсия

en: Valladolid
ru: Вальядолид

en: Biscay
ru: Бискайский залив

en: Zamora
ru: Самора

en: Zaragoza
ru: Сарагоса

en: Ahafo
ru: Ахафо

en: Ashanti
ru: Ашанти

en: Brong-Ahafo
ru: Бронг-Ахафо

en: Bono
ru: Боно

en: Bono East
ru: Боно Восток

en: Central
ru: Центральный

en: Eastern
ru: Восточный

en: Greater Accra
ru: Большая Аккра

en: North East
ru: Северо-восток

en: Northern
ru: Северный

en: Oti
ru: Оти

en: Savannah
ru: Саванна

en: Upper East
ru: Верхний Восток

en: Upper West
ru: Верхний Запад

en: Volta
ru: Вольта

en: Western
ru: Вестерн

en: Western North
ru: Западный Север

en: Attica
ru: Аттика

en: East Macedonia and Thrace
ru: Восточная Македония и Фракия

en: Central Macedonia
ru: Македония

en: West Macedonia
ru: Западная Македония

en: Epirus
ru: Эпир

en: Thessaly
ru: Фессалия

en: Ionian Islands
ru: Ионические острова

en: West Greece
ru: Западная Греция

en: Central Greece
ru: Центральная Греция

en: Peloponnese
ru: Пелопоннес

en: North Aegean
ru: Северное Эгейское море

en: South Aegean
ru: Юг Эгейского моря

en: Crete
ru: Крит

en: Alta Verapaz
ru: Альта Верапас

en: Baja Verapaz
ru: Баха Верапас

en: Chimaltenango
ru: Чимальтенанго

en: Chiquimula
ru: Чикимула

en: El Progreso
ru: Эль Прогресо

en: Escuintla
ru: Эскуинтла

en: Huehuetenango
ru: Уэуэтенанго

en: Izabal
ru: Изабаль

en: Jalapa
ru: Халапа

en: Jutiapa
ru: Ютиапа

en: Petén
ru: Петен

en: Quetzaltenango
ru: Кесальтенанго

en: Quiché
ru: Киче

en: Retalhuleu
ru: Реталулеу

en: Sacatepéquez
ru: Сакатепекес

en: San Marcos
ru: Сан-Маркос

en: Santa Rosa
ru: Санта-Роза

en: Sololá
ru: Солола

en: Suchitepéquez
ru: Сучитепекес

en: Totonicapán
ru: Тотоникапан

en: Zacapa
ru: Закапа

en: Hong Kong Island
ru: Остров Гонконг

en: Kowloon
ru: Коулун

en: New Territories
ru: Новые территории

en: Atlántida
ru: Атлантида

en: Bay Islands
ru: Острова залива

en: Choluteca
ru: Чолутека

en: Colón
ru: Колон

en: Comayagua
ru: Комаягуа

en: Copán
ru: Копан

en: Cortés
ru: Кортес

en: El Paraíso
ru: Эль-Параисо

en: Francisco Morazán
ru: Франсиско Морасан

en: Gracias a Dios
ru: Грасиас-а-Диос

en: Lempira
ru: Лемпира

en: Ocotepeque
ru: Окотепека

en: Olancho
ru: Оланчо

en: Santa Bárbara
ru: Санта-Барбара

en: Valle
ru: Валье

en: Yoro
ru: Ёро

en: Bács-Kiskun
ru: Бач-Кишкун

en: Békés
ru: Бекеш

en: Baranya
ru: Баранья

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ru: Борсод-Абауй-Земплен

en: Budapest
ru: Будапешт

en: Csongrád-Csanád
ru: Чонград-Чанад

en: Fejér
ru: Фейер

en: Győr-Moson-Sopron
ru: Дьёр-Мошон-Шопрон

en: Hajdú-Bihar
ru: Хайду Бихар

en: Heves
ru: Хевеш

en: Jász-Nagykun-Szolnok
ru: Яс-Надькун-Сольнок

en: Komárom-Esztergom
ru: Комаром Эстергом

en: Nógrád
ru: Ноград

en: Pest
ru: Пест

en: Somogy
ru: Шомодь

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ru: Сабольч-Сатмар-Берег

en: Tolna
ru: Тольна

en: Vas
ru: Вас

en: Veszprém
ru: Веспрем

en: Zala
ru: Зала

en: Daerah Istimewa Aceh
ru: Ачех

en: Sumatera Utara
ru: Северная Суматра

en: Sumatera Barat
ru: Западная Суматра

en: Riau
ru: Риау

en: Kepulauan Riau
ru: Риал

en: Jambi
ru: Джамби

en: Sumatera Selatan
ru: Южная Суматра

en: Bangka Belitung
ru: Банка-Белитунг

en: Bengkulu
ru: Бенкулу

en: Lampung
ru: Лампунг

en: DKI Jakarta
ru: Джакарта

en: Jawa Barat
ru: Западная Ява

en: Banten
ru: Бантен

en: Jawa Tengah
ru: Центральная Ява

en: Jawa Timur
ru: Восточная Ява

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
ru: Джокьякарта

en: Bali
ru: Бали

en: Nusa Tenggara Barat
ru: Западные Малые Зондские острова

en: Nusa Tenggara Timur
ru: Восточные Малые Зондские острова

en: Kalimantan Barat
ru: Западный Калимантан

en: Kalimantan Tengah
ru: Центральный Калимантан

en: Kalimantan Timur
ru: Восточный Калимантан

en: Kalimantan Selatan
ru: Южный Калимантан

en: Kalimantan Utara
ru: Северный Калимантан

en: Sulawesi Utara
ru: Северный Сулавеси

en: Sulawesi Tengah
ru: Центральный Сулавеси

en: Sulawesi Tenggara
ru: Юго Восточный Сулавеси

en: Sulawesi Barat
ru: Западный Сулавеси

en: Sulawesi Selatan
ru: Южный Сулавеси

en: Gorontalo
ru: Горонтало

en: Maluku
ru: Малуку

en: Maluku Utara
ru: Северное Малуку

en: Papua
ru: Папуа

en: Papua Barat
ru: Западное Папуа

en: Carlow
ru: Карлоу

en: Cavan
ru: Каван

en: Clare
ru: Клэр

en: Cork
ru: Корк

en: Donegal
ru: Донегол

en: Dublin
ru: Дублин

en: Galway
ru: Голуэй

en: Kerry
ru: Керри

en: Kildare
ru: Килдер

en: Kilkenny
ru: Килкенни

en: Laois
ru: Лиишь

en: Leitrim
ru: Литрим

en: Limerick
ru: Лимерик

en: Longford
ru: Лонгфорд

en: Louth
ru: Лаут

en: Mayo
ru: Мэйо

en: Meath
ru: Мит

en: Monaghan
ru: Монахан

en: Offaly
ru: Оффали

en: Roscommon
ru: Роскоммон

en: Sligo
ru: Слайго

en: Tipperary
ru: Типперери

en: Waterford
ru: Уотерфорд

en: Westmeath
ru: Уэстмит

en: Wexford
ru: Уэксфорд

en: Wicklow
ru: Виклов

en: Andhra Pradesh
ru: Андхра-Прадеш

en: Arunachal Pradesh
ru: Аруначал Прадеш

en: Assam
ru: Ассам

en: Bihar
ru: Бихар

en: Chhattisgarh
ru: Чхаттисгарх

en: Goa
ru: Гоа

en: Gujarat
ru: Гуджарат

en: Haryana
ru: Гайана

en: Himachal Pradesh
ru: Химачал Прадеш

en: Jammu and Kashmir
ru: Джамму и Кашмир

en: Jharkhand
ru: Джарханд

en: Karnataka
ru: Карнатака

en: Kerala
ru: Керала

en: Ladakh
ru: Ладакх

en: Madhya Pradesh
ru: Мадхья Прадеш

en: Maharashtra
ru: Махараштра

en: Manipur
ru: Манипур

en: Meghalaya
ru: Мегхалая

en: Mizoram
ru: Мизорам

en: Nagaland
ru: Нагаленд

en: Odisha
ru: Одиша

en: Punjab
ru: Пенджаб

en: Rajasthan
ru: Раджастхан

en: Sikkim
ru: Сикким

en: Tamil Nadu
ru: Тамилнад

en: Telangana
ru: Телангана

en: Tripura
ru: Трипура

en: Uttarakhand
ru: Уттаракханд

en: Uttar Pradesh
ru: Уттар-Прадеш

en: West Bengal
ru: Западная Бенгалия

en: Andaman and Nicobar Islands
ru: Андаманские и Никобарские острова

en: Chandigarh
ru: Чандигарх

en: Dadra and Nagar Haveli
ru: Дадра и Нагар-Хавели

en: Daman and Diu
ru: Даман и Диу

en: Delhi
ru: Дели

en: Lakshadeep
ru: Лакшадвип

en: Pondicherry (Puducherry)
ru: Пудучерри (Puducherry)

en: Khuzestan (خوزستان)
ru: Хузестан (خوزستان)

en: Tehran (تهران)
ru: Тегеран (تهران)

en: Ilaam (ایلام)
ru: Илаам (ایلام)

en: Bushehr (بوشهر)
ru: Бушир "بوشهر"

en: Ardabil (اردبیل)
ru: Ардебиль "اردبیل"

en: Isfahan (اصفهان)
ru: Исфахан (اصفهان)

en: Yazd (یزد)
ru: Йезд "یزد"

en: Kermanshah (کرمانشاه)
ru: Керманшах "کرمانشاه"

en: Kerman (کرمان)
ru: Керман (کرمان)

en: Hamadan (همدان)
ru: Хамадан "همدان"

en: Ghazvin (قزوین)
ru: Казвин "قزوین"

en: Zanjan (زنجان)
ru: Зенджан "زنجان"

en: Luristan (لرستان)
ru: Лурестан "لرستان"

en: Alborz (البرز)
ru: Эльбурс (البرز)

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
ru: Восточный Азербайджан "آذربایجان شرقی"

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
ru: Западный Азербайджан (آذربایجان غربی)

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
ru: Чехармехаль и Бахтиария "چهارمحال و بختیاری"

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
ru: Южный Хорасан "خراسان جنوبی"

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
ru: Хорасан Резави "خراسان رضوی"

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
ru: Северный Хорасан (خراسان شمالی)

en: Semnan (سمنان)
ru: Семнан "سمنان"

en: Fars (فارس)
ru: Фарс "فارس"

en: Qom (قم)
ru: Кум (قم)

en: Kurdistan / کردستان)
ru: Курдистан / "کردستان"

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
ru: Кохгилуйе и Бойерахмед "کهگیلوییه و بویراحمد"

en: Golestan (گلستان)
ru: Голестан (گلستان)

en: Gilan (گیلان)
ru: Гилян "گیلان"

en: Mazandaran (مازندران)
ru: Мазендеран "مازندران"

en: Markazi (مرکزی)
ru: Меркези "مرکزی"

en: Hormozgan (هرمزگان)
ru: Хормозга́н (هرمزگان)

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
ru: Систан и Белуджистан "سیستان و بلوچستان"

en: Agrigento
ru: Агридженто

en: Alessandria
ru: Алессандрия

en: Ancona
ru: Анкона

en: Aosta
ru: Аоста

en: Arezzo
ru: Ареццо

en: Ascoli Piceno
ru: Асколи Пичено

en: Asti
ru: Асти

en: Avellino
ru: Авеллино

en: Bari
ru: Бари

en: Barletta-Andria-Trani
ru: Барлетта Андрия Трани

en: Belluno
ru: Беллуно

en: Benevento
ru: Беневенто

en: Bergamo
ru: Бергамо

en: Biella
ru: Бьелла

en: Bologna
ru: Болонья

en: Bolzano
ru: Больцано

en: Brescia
ru: Брешиа

en: Brindisi
ru: Бриндизи

en: Cagliari
ru: Кальяри

en: Caltanissetta
ru: Кальтаниссетта

en: Campobasso
ru: Кампобассо

en: Caserta
ru: Казерта

en: Catania
ru: Катания

en: Catanzaro
ru: Катандзаро

en: Chieti
ru: Кьети

en: Como
ru: Комо

en: Cosenza
ru: Козенца

en: Cremona
ru: Кремона

en: Crotone
ru: Кротоне

en: Cuneo
ru: Кунео

en: Enna
ru: Энна

en: Fermo
ru: Фермо

en: Ferrara
ru: Феррара

en: Firenze
ru: Флоренция

en: Foggia
ru: Фоджа

en: Forlì-Cesena
ru: Форли Чезена

en: Frosinone
ru: Фрозиноне

en: Genova
ru: Генуя

en: Gorizia
ru: Гориция

en: Grosseto
ru: Гроссето

en: Imperia
ru: Империя

en: Isernia
ru: Изерния

en: La Spezia
ru: Специя

en: L'Aquila
ru: Л’Аквила

en: Latina
ru: Латина

en: Lecce
ru: Лечче

en: Lecco
ru: Лекко

en: Livorno
ru: Ливорно

en: Lodi
ru: Лоди

en: Lucca
ru: Лукка

en: Macerata
ru: Мачерата

en: Mantova
ru: Мантуя

en: Massa-Carrara
ru: Масса Каррара

en: Matera
ru: Матера

en: Messina
ru: Мессина

en: Milano
ru: Милан

en: Modena
ru: Модена

en: Monza e della Brianza
ru: Монца и Брианца

en: Napoli
ru: Наполи

en: Novara
ru: Новара

en: Nuoro
ru: Нуоро

en: Oristano
ru: Ористано

en: Padova
ru: Падова

en: Palermo
ru: Палермо

en: Parma
ru: Парма

en: Pavia
ru: Павия

en: Perugia
ru: Перуджа

en: Pesaro e Urbino
ru: Пезаро-э-Урбино

en: Pescara
ru: Пескара

en: Piacenza
ru: Пьяченца

en: Pisa
ru: Пиза

en: Pistoia
ru: Пистоя

en: Pordenone
ru: Порденоне

en: Potenza
ru: Потенца

en: Prato
ru: Прато

en: Ragusa
ru: Рагуза

en: Ravenna
ru: Равенна

en: Reggio Calabria
ru: Реджо-Калабрия

en: Reggio Emilia
ru: Реджо нель Эмилия

en: Rieti
ru: Риети

en: Rimini
ru: Римини

en: Roma
ru: Рим

en: Rovigo
ru: Ровиго

en: Salerno
ru: Салерно

en: Sassari
ru: Сассари

en: Savona
ru: Савона

en: Siena
ru: Сиена

en: Siracusa
ru: Сиракуза

en: Sondrio
ru: Сондрио

en: Sud Sardegna
ru: Суд Сарденья

en: Taranto
ru: Таранто

en: Teramo
ru: Терамо

en: Terni
ru: Терни

en: Torino
ru: Турин

en: Trapani
ru: Трапани

en: Trento
ru: Тренто

en: Treviso
ru: Тревизо

en: Trieste
ru: Триест

en: Udine
ru: Удине

en: Varese
ru: Варесе

en: Venezia
ru: Венеция

en: Verbano-Cusio-Ossola
ru: Вербано Кузьо Оссола

en: Vercelli
ru: Верчелли

en: Verona
ru: Верона

en: Vibo Valentia
ru: Вибо Валентия

en: Vicenza
ru: Виченца

en: Viterbo
ru: Витербо

en: Kingston
ru: Кингстон

en: Saint Andrew
ru: Святой Андрей

en: Saint Thomas
ru: Сент-Томас

en: Portland
ru: Портленд

en: Saint Mary
ru: Святая Мария

en: Saint Ann
ru: Сэйнт Энн

en: Trelawny
ru: Трелони

en: Saint James
ru: Сент-Джеймс

en: Hanover
ru: Ганновер

en: Westmoreland
ru: Уэстморленд

en: Saint Elizabeth
ru: Сэйнт Элизабет

en: Manchester
ru: Манчестер

en: Lunda-Norte
ru: Луанда-Норте

en: Lunda-Sul
ru: Южная Лунда

en: Malanje
ru: Малави

en: Moxico
ru: Мошико

en: Namibe
ru: Намибия

en: Uíge
ru: Уиже

en: Zaire
ru: Заир

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
ru: Сьюдад-Аутонома-де-Буэнос-Айрес

en: Buenos Aires
ru: Буэнос-Айрес

en: Catamarca
ru: Катамарка

en: Chaco
ru: Чако

en: Chubut
ru: Чубут

en: Córdoba
ru: Кордова

en: Corrientes
ru: Корриентес

en: Entre Ríos
ru: Энтре Риос

en: Formosa
ru: Тайвань

en: Jujuy
ru: Жужуй

en: La Pampa
ru: Ла Пампа

en: La Rioja
ru: Риоха

en: Mendoza
ru: Мендоса

en: Misiones
ru: Мисьонес

en: Neuquén
ru: Неукен

en: Río Negro
ru: Рио-Негро

en: Salta
ru: Сальта

en: San Juan
ru: Сан Хуан

en: San Luis
ru: Сан-луис

en: Santa Cruz
ru: Санта Крус

en: Santa Fe
ru: Санта Фе

en: Santiago del Estero
ru: Сантьяго-дель-Эстеро

en: Tierra del Fuego
ru: Огненная Земля

en: Tucumán
ru: Тукуман

en: Australian Capital Territory
ru: Австралийская столичная территория

en: New South Wales
ru: Новый Южный Уэльс

en: Northern Territory
ru: Северная Территория

en: Queensland
ru: Квинсленд

en: South Australia
ru: Южная Австралия

en: Tasmania
ru: Тасмания

en: Victoria
ru: Виктория

en: Western Australia
ru: Западная Австралия

en: Bagerhat
ru: Багерхат

en: Bandarban
ru: Бандарбан

en: Barguna
ru: Баргуна

en: Barishal
ru: Барисал

en: Bhola
ru: Бхола

en: Bogura
ru: Богура

en: Brahmanbaria
ru: Брахманбария

en: Chandpur
ru: Чандпур

en: Chattogram
ru: Чаттограмма

en: Chuadanga
ru: Чуаданга

en: Cox's Bazar
ru: Кокс Базар

en: Cumilla
ru: Кумилла

en: Dhaka
ru: Дакка

en: Dinajpur
ru: Динаджпур

en: Faridpur
ru: Фаридпур

en: Feni
ru: Фени

en: Gaibandha
ru: Гайбандха

en: Gazipur
ru: Газипур

en: Gopalganj
ru: Гопалгандж

en: Habiganj
ru: Хабигандж

en: Jamalpur
ru: Джамалпур

en: Jashore
ru: Джашор

en: Jhalokati
ru: Джалокати

en: Jhenaidah
ru: Дженайда

en: Joypurhat
ru: Джайпурхат

en: Khagrachhari
ru: Кхаграчхари

en: Khulna
ru: Кхулна

en: Kishoreganj
ru: Кишоргандж

en: Kurigram
ru: Куриграм

en: Kushtia
ru: Куштия

en: Lakshmipur
ru: Лакшмипур

en: Lalmonirhat
ru: Лалмонирхат

en: Madaripur
ru: Мадарипур

en: Magura
ru: Мазура

en: Manikganj
ru: Маникгандж

en: Meherpur
ru: Мехерпур

en: Moulvibazar
ru: Маулвибазар

en: Munshiganj
ru: Муншигандж

en: Mymensingh
ru: Мименсингх

en: Naogaon
ru: Наогаон

en: Narail
ru: Нарали

en: Narayanganj
ru: Нараянгандж

en: Narsingdi
ru: Нарсингди

en: Natore
ru: Натор

en: Nawabganj
ru: Навабгандж

en: Netrakona
ru: Нетрокона

en: Nilphamari
ru: Нилпхамари

en: Noakhali
ru: Ноакхали

en: Pabna
ru: Пабна

en: Panchagarh
ru: Панчагарх

en: Patuakhali
ru: Патуакхали

en: Pirojpur
ru: Пироджпур

en: Rajbari
ru: Раджбари

en: Rajshahi
ru: Раджшахи

en: Rangamati
ru: Рангамати

en: Rangpur
ru: Рангпур

en: Satkhira
ru: Саткхира

en: Shariatpur
ru: Шариатпур

en: Sherpur
ru: Шерпур

en: Sirajganj
ru: Сираджгандж

en: Sunamganj
ru: Сунамгандж

en: Sylhet
ru: Силхет

en: Tangail
ru: Тангайл

en: Thakurgaon
ru: Тхакургаон

en: Blagoevgrad
ru: Благоевград

en: Burgas
ru: Бургас

en: Dobrich
ru: Добрич

en: Gabrovo
ru: Габрово

en: Haskovo
ru: Хасково

en: Kardzhali
ru: Кырджали

en: Kyustendil
ru: Кюстендил

en: Lovech
ru: Ловеч

en: Montana
ru: Монтана

en: Pazardzhik
ru: Пазарджик

en: Pernik
ru: Перник

en: Pleven
ru: Плевен

en: Plovdiv
ru: Пловдив

en: Razgrad
ru: Разград

en: Ruse
ru: Русе

en: Shumen
ru: Шумен

en: Silistra
ru: Силистра

en: Sliven
ru: Сливен

en: Smolyan
ru: Смолян

en: Sofia District
ru: Софийский округ

en: Sofia
ru: София

en: Stara Zagora
ru: Стара Загора

en: Targovishte
ru: Тырговиште

en: Varna
ru: Варна

en: Veliko Tarnovo
ru: Велико Тырново

en: Vidin
ru: Видин

en: Vratsa
ru: Враца

en: Yambol
ru: Ямбол

en: Alibori
ru: Алибори

en: Atakora
ru: Атакора

en: Atlantique
ru: Атлантик

en: Borgou
ru: Боргу

en: Collines
ru: Коллины

en: Kouffo
ru: Куффо

en: Donga
ru: Донга

en: Littoral
ru: Прибрежный

en: Mono
ru: Моно

en: Ouémé
ru: Уэме

en: Plateau
ru: Плато

en: Zou
ru: Цзоу

en: Beni
ru: Бени

en: Chuquisaca
ru: Чукисака

en: Cochabamba
ru: Кочабамба

en: La Paz
ru: Ла-Пас

en: Oruro
ru: Оруро

en: Pando
ru: Пандо

en: Potosí
ru: Потоси

en: Tarija
ru: Тариха

en: Acre
ru: Акр

en: Alagoas
ru: Алагоас

en: Amapá
ru: Амапа

en: Amazonas
ru: Амазонас

en: Bahia
ru: Багия

en: Ceará
ru: Сеара

en: Distrito Federal
ru: Федеральный округ

en: Espírito Santo
ru: Эспириту-Санту

en: Goiás
ru: Гояс

en: Maranhão
ru: Мараньян

en: Mato Grosso
ru: Мату Гросу

en: Mato Grosso do Sul
ru: Мату Гросу ду Сул

en: Minas Gerais
ru: Минас-Жерайс

en: Pará
ru: Пара

en: Paraíba
ru: Параиба

en: Paraná
ru: Парана

en: Pernambuco
ru: Пернамбуку

en: Piauí
ru: Пиауи

en: Rio de Janeiro
ru: Рио де Жанейро

en: Rio Grande do Norte
ru: Риу-Гранди-ду-Норти

en: Rio Grande do Sul
ru: Рио Гранде ду Сул

en: Rondônia
ru: Рондония

en: Roraima
ru: Рорайма

en: Santa Catarina
ru: Санта-Катарина

en: São Paulo
ru: Сан-Паулу

en: Sergipe
ru: Сержипи

en: Tocantins
ru: Токантинс

en: Alberta
ru: Альберта

en: British Columbia
ru: Британская Колумбия

en: Manitoba
ru: Манитоба

en: New Brunswick
ru: Нью Брансуик

en: Newfoundland and Labrador
ru: Ньюфаундленд и Лабрадор

en: Northwest Territories
ru: Северо западные Территории

en: Nova Scotia
ru: Новая Шотландия

en: Nunavut
ru: Нунавут

en: Ontario
ru: Онтарио

en: Prince Edward Island
ru: Остров Принца Эдуарда

en: Quebec
ru: Квебек

en: Saskatchewan
ru: Саскачеван

en: Yukon Territory
ru: Юкон

en: Aargau
ru: Аргау

en: Appenzell Ausserrhoden
ru: Аппенцелль — Ауссерроден

en: Appenzell Innerrhoden
ru: Аппенцелль — Иннерроден

en: Basel-Landschaft
ru: Базель-Ланд

en: Basel-Stadt
ru: Базель-Штадт

en: Bern
ru: Берн

en: Fribourg
ru: Фрибур

en: Geneva
ru: Женева

en: Glarus
ru: Гларус

en: Graubünden
ru: Граубюнден

en: Jura
ru: Юра

en: Luzern
ru: Люцерн

en: Neuchâtel
ru: Невшатель

en: Nidwalden
ru: Нидвальден

en: Obwalden
ru: Обвальден

en: Schaffhausen
ru: Шаффхаузен

en: Schwyz
ru: Швиц

en: Solothurn
ru: Золотурн

en: St. Gallen
ru: Санкт-Галлен

en: Thurgau
ru: Тургау

en: Ticino
ru: Тичино

en: Uri
ru: Ури

en: Valais
ru: Вале

en: Vaud
ru: Во

en: Zug
ru: Цуг

en: Zürich
ru: Цюрих

en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
ru: Айсен дель Генерал Карлос Ибаньес дель Кампо

en: Antofagasta
ru: Антофагаста

en: Arica y Parinacota
ru: Арика-и-Паринакота

en: La Araucanía
ru: Ла Араукания

en: Atacama
ru: Атакама

en: Biobío
ru: Биобио

en: Coquimbo
ru: Кокимбо

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
ru: Генерал Либертадор Бернардо О'Хиггинс

en: Los Lagos
ru: Лос-Лагос

en: Los Ríos
ru: Лос Риос

en: Magallanes
ru: Магальянес

en: Maule
ru: Мауле

en: Ñuble
ru: Нюбле

en: Región Metropolitana de Santiago
ru: Регион Метрополитана де Сантьяго

en: Tarapacá
ru: Тарапака

en: Valparaíso
ru: Вальпараисо

en: Yunnan / 云南
ru: Юньнань / 云南

en: Beijing / 北京
ru: Пекин / 北京

en: Tianjin / 天津
ru: Тяньцзинь / 天津

en: Hebei / 河北
ru: Хэбэй / 河北

en: Shanxi / 山西
ru: Шаньси / 山西

en: Inner Mongolia / 內蒙古
ru: Внутренняя Монголия / 內蒙古

en: Liaoning / 辽宁
ru: Ляонин / 辽宁

en: Jilin / 吉林
ru: Цзилинь / 吉林

en: Heilongjiang / 黑龙江
ru: Хэйлунцзян / 黑龙江

en: Shanghai / 上海
ru: Шанхай / 上海

en: Jiangsu / 江苏
ru: Цзянсу / 江苏

en: Zhejiang / 浙江
ru: Чжэцзян / 浙江

en: Anhui / 安徽
ru: Аньхой / 安徽

en: Fujian / 福建
ru: Фуцзянь / 福建

en: Jiangxi / 江西
ru: Цзянси / 江西

en: Shandong / 山东
ru: Шаньдун / 山东

en: Henan / 河南
ru: Хэнань / 河南

en: Hubei / 湖北
ru: Хубэй / 湖北

en: Hunan / 湖南
ru: Хунань / 湖南

en: Guangdong / 广东
ru: Гуандун / 广东

en: Guangxi Zhuang / 广西壮族
ru: Гуанси Чжуан / 广西壮族

en: Hainan / 海南
ru: Хайнань / 海南

en: Chongqing / 重庆
ru: Чунцин / 重庆

en: Sichuan / 四川
ru: Сычуань / 四川

en: Guizhou / 贵州
ru: Гуйчжоу / 贵州

en: Shaanxi / 陕西
ru: Шэньси / 陕西

en: Gansu / 甘肃
ru: Ганьсу / 甘肃

en: Qinghai / 青海
ru: Цинхай / 青海

en: Ningxia Hui / 宁夏
ru: Нинся Хуэй / 宁夏

en: Macao / 澳门
ru: Макао / 澳门

en: Tibet / 西藏
ru: Тибет / 西藏

en: Xinjiang / 新疆
ru: Синьцзян / 新疆

en: Antioquia
ru: Антиокия

en: Arauca
ru: Араука

en: Atlántico
ru: Атлантико

en: Bolívar
ru: Боливар

en: Boyacá
ru: Бояка

en: Caldas
ru: Калдас

en: Caquetá
ru: Какета

en: Casanare
ru: Касанаре

en: Cauca
ru: Каука

en: Cesar
ru: Сезар

en: Chocó
ru: Чоко

en: Cundinamarca
ru: Кундинамарка

en: Capital District
ru: Столичный округ

en: Guainía
ru: Гуайния

en: Guaviare
ru: Гуавьяре

en: Huila
ru: Уила

en: La Guajira
ru: Ла Гуахира

en: Magdalena
ru: Магдалена

en: Meta
ru: Мета

en: Nariño
ru: Нариньо

en: Norte de Santander
ru: Северный Сантандер

en: Putumayo
ru: Путумайо

en: Quindío
ru: Киндио

en: Risaralda
ru: Рисаральда

en: Santander
ru: Сантандер

en: San Andrés & Providencia
ru: Сан-Андрес и Провиденсия

en: Sucre
ru: Сукре

en: Tolima
ru: Толима

en: Valle del Cauca
ru: Валье-дель-Каука

en: Vaupés
ru: Ваупес

en: Vichada
ru: Вичада

en: Alajuela
ru: Алахуэла

en: Cartago
ru: Картаго

en: Guanacaste
ru: Гуанакасте

en: Heredia
ru: Эредиа

en: Limón
ru: Лимон

en: Puntarenas
ru: Пунтаренас

en: San José
ru: Сан-Хосе

en: Baden-Württemberg
ru: Баден-Вюртемберг

en: Bavaria
ru: Бавария

en: Berlin
ru: Берлин

en: Brandenburg
ru: Бранденбург

en: Bremen
ru: Бремен

en: Hamburg
ru: Гамбург

en: Hesse
ru: Гессе

en: Mecklenburg-Vorpommern
ru: Мекленбург-Передняя Померания

en: Lower Saxony
ru: Нижняя Саксония

en: North Rhine-Westphalia
ru: Северный Рейн-Вестфалия

en: Rhineland-Palatinate
ru: Рейнланд-Пфальц

en: Saarland
ru: Саар

en: Saxony
ru: Саксония

en: Saxony-Anhalt
ru: Саксония-Анхальт

en: Schleswig-Holstein
ru: Шлезвиг-Гольштейн

en: Thuringia
ru: Тюрингия

en: Distrito Nacional
ru: Национальный дистрито

en: Azua
ru: Азуа

en: Baoruco
ru: Баоруко

en: Barahona
ru: Барахона

en: Cibao Nordeste
ru: Сибао Нордесте

en: Cibao Noroeste
ru: Сибао Нороэсте

en: Cibao Norte
ru: Сибао Норте

en: Cibao Sur
ru: Сибао Сур

en: Dajabón
ru: Дахабон

en: Duarte
ru: Дуарте

en: El Seibo
ru: Эль-Сейбо

en: El Valle
ru: Эль-Валье

en: Elías Piña
ru: Элиас Пинья

en: Enriquillo
ru: Энрикильо

en: Espaillat
ru: Эспайя

en: Hato Mayor
ru: Мэр Хато

en: Hermanas Mirabal
ru: Германас Мирабаль

en: Higüamo
ru: Хигуамо

en: Independencia
ru: Независимость

en: La Altagracia
ru: Ла Альтаграсия

en: La Romana
ru: Ла Романа

en: La Vega
ru: Ла Вега

en: María Trinidad Sánchez
ru: Мария Тринидад Санчес

en: Monseñor Nouel
ru: Монсеньор Нуэль

en: Monte Cristi
ru: Монте-Кристи

en: Monte Plata
ru: Монте-Плата

en: Ozama
ru: Одзама

en: Pedernales
ru: Педерналес

en: Peravia
ru: Перавия

en: Puerto Plata
ru: Пуэрто-Плата

en: Samaná
ru: Самана

en: San Cristóbal
ru: Сан-Кристобаль

en: San José de Ocoa
ru: Сан-Хосе-де-Окоа

en: San Pedro de Macorís
ru: Сан-Педро-де-Макорис

en: Sánchez Ramírez
ru: Санчес Рамирес

en: Santiago
ru: Сантьяго

en: Santiago Rodríguez
ru: Сантьяго Родригес

en: Santo Domingo
ru: Санто-Доминго

en: Valdesia
ru: Вальдесия

en: Valverde
ru: Вальверде

en: Yuma
ru: Юма

en: Adrar
ru: Адрар

en: Chlef
ru: Хлеф

en: Laghouat
ru: Лагуат

en: Oum El Bouaghi
ru: Ум Эль Буаги

en: Batna
ru: Батна

en: Béjaïa
ru: Бехайя

en: Biskra
ru: Бискра

en: Béchar
ru: Бешар

en: Blida
ru: Блида

en: Bouira
ru: Буира

en: Tamanghasset
ru: Тамангассет

en: Tébessa
ru: Тебесса

en: Tlemcen
ru: Тлемсен

en: Tiaret
ru: Тиарет

en: Tizi Ouzou
ru: Тизи Узу

en: Algiers
ru: Алгиерс

en: Djelfa
ru: Джелфа

en: Jijel
ru: Джиджел

en: Sétif
ru: Сетиф

en: Saïda
ru: Саида

en: Skikda
ru: Скикда

en: Sidi Bel Abbès
ru: Сиди Бель Аббес

en: Annaba
ru: Аннаба

en: Guelma
ru: Гуэльма

en: Constantine
ru: Константин

en: Médéa
ru: Медеа

en: Mostaganem
ru: Мостаганем

en: M’Sila
ru: М'Сила

en: Mascara
ru: Тушь

en: Ouargla
ru: Уаргла

en: Oran
ru: Оран

en: El Bayadh
ru: Эль-Баяд

en: Illizi
ru: Иллизи

en: Bordj Bou Arréridj
ru: Бордж Бу Арреридж

en: Boumerdès
ru: Бумердес

en: El Tarf
ru: Эль Тарф

en: Tindouf
ru: Тиндуф

en: Tissemsilt
ru: Тиссемсилт

en: El Oued
ru: Эль-Уэд

en: Khenchela
ru: Хенчела

en: Souk Ahras
ru: Сук Ахрас

en: Tipasa
ru: Типаса

en: Mila
ru: Мила

en: Aïn Defla
ru: Айн Дефла

en: Naama
ru: Наама

en: Aïn Témouchent
ru: Айн Темушент

en: Ghardaïa
ru: Гардайя

en: Relizane
ru: Релизане

en: Azuay
ru: Азуай

en: Cañar
ru: Каньяр

en: Carchi
ru: Карчи

en: Chimborazo
ru: Чимборасо

en: Cotopaxi
ru: Котопакси

en: El Oro
ru: Эль Оро

en: Esmeraldas
ru: Эсмеральдас

en: Galápagos
ru: Галапагосские острова

en: Guayas
ru: Гуаяс

en: Imbabura
ru: Имбабура

en: Loja
ru: Лоха

en: When will this gallery expire and no longer be accessible
ru: Когда закончится срок действия этой галереи и она перестанет быть доступной

en: Comments
ru: Комментарии

en: Allow comments on images in this gallery
ru: Разрешить комментарии к изображениям в этой галерее

en: Comments require approval
ru: Комментарии требуют согласования

en: Should comments require approval before being shown
ru: Должны ли комментарии требовать одобрения перед показом

en: Disable favorites for this gallery
ru: Отключение избранного для этой галереи

en: Gallery Sharing
ru: Совместное использование галереи

en: Disable gallery sharing
ru: Отключить общий доступ к галереям

en: Image Sharing
ru: Совместное использование изображений

en: Disable individual image sharing for this gallery
ru: Отключить совместное использование отдельных изображений для этой галереи

en: Disable Products
ru: Отключить продукты

en: Users will not be able to purchase any products for this gallery
ru: Пользователи не смогут приобрести какие-либо продукты для этой галереи

en: Price Level
ru: Уровень цен

en: Provided Emails
ru: Предоставленные электронные письма

en: Title
ru: Заголовок

en: Expires
ru: Истекает

en: Date
ru: Дата

en: Expired
ru: Истекший

en: Drop files here
ru: Перетащите файлы сюда

en: Select Files from Computer
ru: Выбрать файлы с компьютера

en: Recommend image size larger than %s
ru: Рекомендуемый размер изображения больше %s

en: FTP Folders
ru: FTP-папки

en: Select folder
ru: Выберите папку

en: Import
ru: Импорт

en: Choose from Media Library
ru: Выбрать из библиотеки мультимедиа

en: Select all images
ru: Выбрать все изображения

en: Delete selected images
ru: Удалить выбранные изображения

en: Showing %1$s of %2$s images
ru: Показано %1$s из %2$s изображений

en: Load %s more images
ru: Загрузить %s больше изображений

en: GO
ru: ВПЕРЕД

en: Loading
ru: Загрузка

en: Saving image order...
ru: Сохранение порядка изображений...

en: Sorry, the image could not be deleted for some reason
ru: Извините, изображение по какой-то причине не удалось удалить

en: Sorry, the image could not be set as featured
ru: Извините, изображение не удалось установить в качестве основного

en: Select no images
ru: Выберите нет изображений

en: Allowed Files
ru: Разрешенные файлы

en: An image did not fully upload because it is too large for your server to handle. Thumbnails and watermarks may not have been applied.
ru: Изображение загрузилось не полностью, так как его размер слишком велик для вашего сервера. Возможно, не были применены миниатюры и водяные знаки.

en: Invalid file type
ru: Неверный тип файла

en: images
ru: изображения

en: Already uploaded to gallery
ru: Уже загружено в галерею

en: The selected file could not be copied to %s.
ru: Выбранный файл не может быть скопирован в %s.

en: No emails collected yet
ru: Электронные письма пока не собраны

en: Add gallery name
ru: Добавить название галереи

en: All
ru: Все

en: Trash
ru: Корзина

en: Filter by customer
ru: Фильтр по клиенту

en: View ordered products
ru: Просмотр заказанных товаров

en: Change status to: %s
ru: Изменить статус на: %s

en: Select All
ru: Выбрать все

en: Order
ru: Заказ

en: Customer
ru: Клиент

en: Status
ru: Статус

en: Order Total
ru: Весь заказ

en: View invoice
ru: Просмотр счета

en: Order Actions
ru: Действия по заказу

en: Order Data
ru: По дате

en: Delete permanently
ru: Удалить навсегда

en: Move to Trash
ru: Переместить в корзину

en: Choose an action...
ru: Выберите действие ...

en: Apply
ru: Применить

en: Resend order email to customer
ru: Повторная отправка письма с заказом клиенту

en: Test Order
ru: Тестовый заказ

en: Payment Method
ru: Способ оплаты

en: Delivery/Shipping Method
ru: Способ доставки/отгрузки

en: Order Status
ru: Статус заказа

en: Notify customer of status change
ru: Уведомление клиента об изменении статуса

en: Shipping
ru: Доставка

en: No shipping address collected for this order
ru: Для данного заказа не собран адрес доставки

en: Billing
ru: Биллинг

en: No billing address collected for this order
ru: Для данного заказа не собран адрес для выставления счета

en: EU VAT Number
ru: Номер НДС ЕС

en: Items
ru: Элементы

en: Log
ru: Лог

en: Refunds
ru: Возвраты

en: Image
ru: Изображение

en: Image Data
ru: Данные изображения

en: Product
ru: Товар

en: Qty
ru: Количество

en: Item Price
ru: Цена товара

en: Item Total
ru: Итого позиций

en: Price
ru: Цена

en: Subtotal
ru: Промежуточный итог

en: Shipping via %s
ru: Доставка через %s

en: Discounts
ru: Скидки

en: Tax
ru: Налог

en: Credits Applied
ru: Применяемые кредиты

en: Copy and paste the file names above into Lightroom search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
ru: Скопируйте и вставьте приведенные выше имена файлов в функцию поиска Lightroom (фильтр Library), чтобы быстро найти и создать новую коллекцию для упрощения обработки этого заказа. Убедитесь, что вы используете параметр поиска "Contains" (а не "Contains All").

en: Notify customer?
ru: Уведомить клиента?

en: Add comment
ru: Добавить комментарий

en: This is for internal use only and is not visible to your customer
ru: Эта информация предназначена только для внутреннего использования и не видна вашим клиентам

en: Save notes
ru: Сохранить примечания

en: No log entries yet
ru: Записи в журнале пока отсутствуют

en: Order status notification email sent to %s
ru: Уведомление о статусе заказа отправлено по электронной почте %s

en: Order email successfully resent
ru: Электронное письмо с заказом успешно отправлено

en: Invalid order ID
ru: Неправильный ID заказа

en: Upload Image
ru: Загрузить изображение

en: Select image to upload
ru: Выберите изображение для загрузки

en: Use this image
ru: Используйте это изображение

en: Product Info
ru: Информация о продукте

en: Type
ru: Тип

en: Manage more price levels to offer different pricing in across galleries for the same product
ru: Управление большим количеством ценовых уровней для предложения различных цен в разных галереях на один и тот же товар

en: Taxable
ru: Налогооблагаемый

en: Extra Shipping Cost
ru: Дополнительная стоимость доставки

en: Additional shipping cost, intended for larger items such as canvases
ru: Дополнительная стоимость доставки, предназначенная для крупногабаритных предметов, таких как холсты

en: Category
ru: Категория

en: All categories
ru: Все категории

en: Add product name
ru: Добавить название продукта

en: Copy system info to clipboard
ru: Копирование системной информации в буфер обмена

en: Invalid tool
ru: Недопустимый инструмент

en: Orphaned Images
ru: Осиротевшие изображения

en: Sometimes when deleting galleries the associated images are not fully deleted. This tool will remove those orphaned images to help reduce file storage.
ru: Иногда при удалении галерей связанные с ними изображения удаляются не полностью. Этот инструмент удалит такие "бесхозные" изображения, что поможет сократить объем хранимых файлов.

en: Delete orphaned images
ru: Удаление бесхозных изображений

en: Sunshine found %s orphaned folders of images.
ru: Sunshine обнаружил %s бесхозных папок с изображениями.

en: <strong style="color: red;">It is recommended to make a backup before running this tool. Images will be completely deleted from your server.</strong></p>
ru: <strong style="color: red;">Перед запуском этого инструмента рекомендуется сделать резервную копию. Изображения будут полностью удалены с вашего сервера.</strong></p>

en: No orphans found!
ru: Сироты не найдены!

en: Abort
ru: Отменить

en: Cannot process image, likely out of memory
ru: Невозможно обработать изображение, вероятно, закончилась память

en: Regenerate Images
ru: Регенерировать изображения

en: If you have changed thumbnail size, digital download size or watermark settings, you need to regenerate images.
ru: Если размер миниатюры, размер цифрового загружаемого файла или настройки водяного знака были изменены, необходимо регенерировать изображения.

en: Regenerating images for "%s"
ru: Регенерация изображений для "%s"

en: Regenerating images
ru: Регенерация изображений

en: Image did not fully upload because it is too large for your server to handle. Thumbnails and watermarks may not have been applied. Recommend increasing available memory.
ru: Изображение загрузилось не полностью, так как его размер слишком велик для вашего сервера. Возможно, не были применены миниатюры и водяные знаки. Рекомендуется увеличить объем доступной памяти.

en: Done!
ru: Готово!

en: Could not find original file to regenerate from
ru: Не удалось найти исходный файл для регенерации

en: Clear Sesssions
ru: Понятные сессии

en: Sunshine stores information about user carts in sessions which are saved to the database. If your database is too big, you can clear all the session data here.
ru: Sunshine хранит информацию о пользовательских корзинах в сессиях, которые сохраняются в базе данных. Если ваша база данных слишком велика, вы можете очистить все данные сессии здесь.

en: Clear sessions
ru: Четкие сессии

en: session | sessions
ru[0]: сессии

en: No sessions found!
ru: Не найдено ни одной сессии!

en: Sessions cleared
ru: Очистка сессий

en: Unused Image Sizes
ru: Неиспользуемые размеры изображений

en: Sunshine only needs to generate two image sizes for each: thumbnail and large. Some sites, because of their theme or plugins, have a lot of image sizes generated. This tool will clean them up.
ru: Sunshine необходимо генерировать только два размера изображений: миниатюру и большое. На некоторых сайтах из-за темы или плагинов генерируется большое количество размеров изображений. Этот инструмент поможет их очистить.

en: Delete Unused Image Sizes
ru: Удаление неиспользуемых размеров изображений

en: An item has been removed from your cart because it no longer exists
ru: Товар был удален из корзины, так как его больше не существует

en: Discount "%s" removed because it is no longer valid
ru: Скидка "%s" удалена, так как она больше не действует

en: Contact Information
ru: Контактная информация

en: First Name
ru: Имя

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Delivery Method
ru: Метод доставки

en: Shipping Method
ru: Способ доставки

en: Payment
ru: Оплата

en: Same as shipping address
ru: Тот же, что адрес доставки

en: Use a different billing address
ru: Использовать другой адрес для выставления счетов

en: Use my credits (%s available)
ru: Использовать мои кредиты (%s доступно)

en: Submit Order & Pay %s
ru: Оформить заказ и оплатить %s

en: Submit Order for Free
ru: Отправить заказ бесплатно

en: By submitting this order, you agree to our <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
ru: Отправляя этот заказ, вы соглашаетесь с тем, что мы <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>

en: Edit
ru: Редактировать

en: Next Step
ru: Следующий шаг

en: Invalid checkout section
ru: Неверный раздел оформления заказа

en: Field is required
ru: Обязательное поле

en: Invalid email
ru: Неверный E-mail

en: No payment method
ru: Нет способа оплаты

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: &#197;land Islands
ru: Аландские острова

en: Albania
ru: Албания

en: Algeria
ru: Алжир

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Armenia
ru: Армения

en: Aruba
ru: Аруба

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Bahamas
ru: Багамские острова

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермудские острова

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Brazil
ru: Бразилия

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория Индийского океана

en: British Virgin Islands
ru: Британские Виргинские острова

en: Brunei
ru: Бруней

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Canada
ru: Канада

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Central African Republic
ru: Центрально-Африканская Республика

en: Chad
ru: Чад

en: Chile
ru: Чили

en: China
ru: Китай

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые (Килинг) острова

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Congo (Brazzaville)
ru: Конго (Браззавиль)

en: Congo (Kinshasa)
ru: Конго (Киншаса)

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Cuba
ru: Куба

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чехия

en: Denmark
ru: Дания

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская Республика

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Egypt
ru: Египет

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Falkland Islands
ru: Фолклендские острова

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Finland
ru: Финляндия

en: France
ru: Франция

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: French Southern Territories
ru: Южные Французские Территории

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Georgia
ru: Грузия

en: Germany
ru: Германия

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guernsey
ru: Гернси

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru: Гайана

en: Haiti
ru: Гаити

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Iceland
ru: Исландия

en: India
ru: Индия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Iran
ru: Иран

en: Iraq
ru: Ирак

en: Republic of Ireland
ru: Ирландия

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: Israel
ru: Израиль

en: Italy
ru: Италия

en: Ivory Coast
ru: Кот-д'Ивуар

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

en: Jersey
ru: Джерси

en: Jordan
ru: Иордания

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kenya
ru: Кения

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизтан

en: Laos
ru: Лаос

en: Latvia
ru: Латвия

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Liberia
ru: Либерия

en: Libya
ru: Ливия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Lithuania
ru: Литва

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Macao S.A.R., China
ru: Макао особый административный район, Китай

en: Macedonia
ru: Македония

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Malawi
ru: Малави

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Mexico
ru: Мексика

en: Micronesia
ru: Микронезия

en: Moldova
ru: Молдова

en: Monaco
ru: Монако

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Montserrat
ru: Монсеррат

en: Morocco
ru: Марокко

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Namibia
ru: Намибия

en: Nauru
ru: Науру

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Netherlands Antilles
ru: Нидерландские Антильские острова

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Niue
ru: Ниуэ

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: North Korea
ru: Северная Корея

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские Острова

en: Norway
ru: Норвегия

en: Oman
ru: Оман

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palau
ru: Палау

en: Palestinian Territory
ru: Палестинская территория

en: Panama
ru: Панама

en: Papua New Guinea
ru: Папуа Новая Гвинея

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Pitcairn
ru: Острова Питкэрн

en: Poland
ru: Польша

en: Portugal
ru: Португалия

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Qatar
ru: Катар

en: Reunion
ru: Реюньон

en: Romania
ru: Румыния

en: Russia
ru: Россия

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Saint Barth&eacute;lemy
ru: Сен-Бартелеми

en: Saint Helena
ru: Остров Святой Елены

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint Martin (French part)
ru: Сен-Мартен (Французская часть)

en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Святой Винсент и Гренадины

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Marino
ru: Сан - Марино

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Serbia
ru: Сербия

en: Seychelles
ru: Сейшельские острова

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы острова

en: Somalia
ru: Сомали

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: South Georgia/Sandwich Islands
ru: Южная Георгия/Сандвичевы острова

en: South Korea
ru: Южная Корея

en: Spain
ru: Испания

en: Sri Lanka
ru: Шри Ланка

en: Sudan
ru: Судан

en: Suriname
ru: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
ru: Шпицберген и Ян-Майен

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Syria
ru: Сирия

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Thailand
ru: Тайланд

en: Timor-Leste
ru: Восточный Тимор

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Tonga
ru: Тонга

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turkey
ru: Турция

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Turks and Caicos Islands
ru: Острова Теркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: U.S. Virgin Islands
ru: Виргинские острова США

en: US Armed Forces
ru: Вооруженные силы США

en: US Minor Outlying Islands
ru: Внешние малые острова США

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: США

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Vatican
ru: Ватикан

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Vietnam
ru: Вьетнам

en: Wallis and Futuna
ru: Уоллис и Футуна

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: Yemen
ru: Йемен

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Berat
ru: Берат

en: Dibër
ru: Дибер

en: Durrës
ru: Дуррес

en: Elbasan
ru: Эльбасан

en: Fier
ru: Фиер

en: Gjirokastër
ru: Гирокастра

en: Korçë
ru: Корча

en: Kukës
ru: Кукес

en: Lezhë
ru: Лежа

en: Shkodër
ru: Шкодер

en: Tirana
ru: Тирана

en: Vlorë
ru: Влёра

en: Bengo
ru: Бенгет

en: Benguela
ru: Бенгет

en: Bié
ru: Бие

en: Cunene
ru: Кунене

en: Huambo
ru: Ямбол

en: Huíla
ru: Уила

en: Kuando Kubango
ru: Куандо Кубанго

en: Kwanza-Norte
ru: Кванза

en: Kwanza-Sul
ru: Кванза-Сул

en: Luanda
ru: Уганда

en: Could not automatically retrieve the license key for %s
ru: Не удалось автоматически получить лицензионный ключ для %s

en: Your licenses could not be activated because your server failed to connect to SunshinePhotoCart.com: %s
ru: Ваши лицензии не могут быть активированы, поскольку вашему серверу не удалось подключиться к SunshinePhotoCart.com: %s

en: Unknown error occured
ru: Неизвестная ошибка!

en: License for %s failed to be activated: %s
ru: Лицензия для %s не была активирована: %s

en: An error occurred, please try again.
ru: Произошла ошибка. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Could not get download file
ru: Не удалось получить файл загрузки

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
ru: Доступна новая версия %1$s.

en: Contact your network administrator to install the update.
ru: Для установки обновления обратитесь к администратору сети.

note: translators: 1. opening anchor tag, do not translate 2. the new plugin version 3. closing anchor tag, do not translate.
en: %1$sView version %2$s details%3$s.
ru: %1$s Посмотреть версию %2$s подробности%3$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
ru: %1$sПросмотреть версию %2$s подробности%3$s или %4$sобновить сейчас%5$s.

en: Update now.
ru: Обновить сейчас.

en: You do not have permission to install plugin updates
ru: У Вас нет прав на установку обновлений плагина

en: Error
ru: Ошибка

en: Meta Box
ru: Мета-бокс

en: Documentation
ru: Документация

en: Learn more
ru: Узнать больше

en: View page
ru: Просмотр страницы

en: Please select a page
ru: Пожалуйста, выберите страницу

en: Upload an image
ru: Загрузить изображение

en: Use image
ru: Использовать изображение

en: Upload new image
ru: Загрузить новое изображение

en: Remove image
ru: Удалить изображение

en: See upgrade options
ru: См. варианты модернизации

en: Month(s)
ru: Месяц(ев)

en: Day(s)
ru: Дней

en: Hour(s)
ru: Час(ов)

en: Write a Review
ru: Написать отзыв

en: Upgrade
ru: Обновить

en: Submit Support Ticket
ru: Отправить запрос на поддержку

en: Sunshine Main Page
ru: Главная страница

en: Sunshine Account
ru: Счет "Солнечный свет

en: Sunshine Cart
ru: Тележка "Солнышко

en: Sunshine Checkout
ru: Солнечная касса

en: Sunshine Favorites
ru: Избранное

en: Sunshine Terms & Conditions
ru: Условия и положения компании Sunshine

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
ru: Спасибо, что воспользовались услугами <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Пожалуйста, <a href="%2$s" target="_blank">оцените нас</a> на <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>

en: The slug for core order statuses is not editable as it could break Sunshine functionality
ru: Заглушка для основных статусов заказов не редактируется, так как это может нарушить функциональность Sunshine

en: Order Updated
ru: Заказ обновлен

en: <strong>Gallery updated</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
ru: <strong>Галерея обновлена</strong>, <a href="%s">просмотр галереи</a>

en: <strong>Gallery created</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
ru: <strong>Создана галерея</strong>, <a href="%s">просмотр галереи</a>

en: Sunshine logging is enabled. <a href="%s">Please disable when no longer in use.</a>
ru: Запись в журнал включена. <a href="%s">Пожалуйста, отключите его, если он больше не используется.</a>

en: Sunshine installation process was skipped. <a href="%s">Please complete the installation process.</a>
ru: Процесс установки Sunshine был пропущен. <a href="%s">Пожалуйста, завершите процесс установки.</a>

en: %s order | %s orders
ru[0]: %s заказ

en: Customers
ru: Клиенты

en: Reports
ru: Отчеты

en: Tools
ru: Инструменты

en: Add-ons
ru: Дополнения

en: Setup Guide
ru: Руководство по настройке

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Name
ru: Имя

en: Favorites
ru: Избранное

en: Orders
ru: Заказы

en: Order Totals
ru: Итоговые суммы по заказам

en: Latest Activity
ru: Последняя Активность

en: No customers found
ru: Клиентов не найдено

note: translators: the license key expiration date
en: Your license key expired on %s.
ru: Срок действия вашего лицензионного ключа истечет %s.

en: Your license key has been disabled
ru: Ваш лицензионный ключ был отключен

en: Invalid license
ru: Недействительная лицензия

en: Invalid license key
ru: Неверный лицензионный ключ

en: Your license is not active for this URL
ru: Ваша лицензия не активна для этого URL

en: This appears to be an invalid license key
ru: По-видимому, это недействительный лицензионный ключ

en: Your license key has reached its activation limit
ru: Ваш лицензионный ключ достиг предела активации

en: You have a special lifetime license that never expires!
ru: У вас есть специальная пожизненная лицензия, срок действия которой никогда не истекает!

en: Expires on %s
ru: Истекает %s

en: You do not have an active license for %s, please enter and activate your current license on the <a href="%s">Licenses page</a>
ru: У вас нет активной лицензии на %s, пожалуйста, введите и активируйте текущую лицензию на <a href="%s">странице Лицензии</a>

en: License for %s has been activated
ru: Лицензия на %s активирована

en: License for %s has been deactivated
ru: Лицензия на %s была деактивирована

en: License for %s could not be deactivated, please <a href="%s" target="_blank">contact support</a>
ru: Лицензию для %s не удалось деактивировать, <a href="%s" target="_blank">обратитесь в службу поддержки</a>

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%1$s">Licenses</a> page. You can get your license key from <a href="%2$s" target="_blank">your account on SunshinePhotoCart.com</a>.
ru: Чтобы включить обновления, введите свой лицензионный ключ на странице <a href="%1$s">Лицензии</a>. Лицензионный ключ можно получить из <a href="%2$s" target="_blank">своей учетной записи на сайте SunshinePhotoCart.com</a>.

en: License for %s failed to be updated: %s
ru: Не удалось обновить лицензию для %s: %s

en: License for %s has been updated
ru: Лицензия для %s обновлена

en: Settings
ru: Настройки

en: Upload a file
ru: Загрузить файл

en: Select file
ru: Выбрать файл

en: Upload new file
ru: Загрузить новый файл

en: Remove file
ru: Удалить файл

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Refresh license
ru: Обновить лицензию

en: Activate
ru: Активировать

en: Save Settings
ru: Сохранить настройки

en: Update
ru: Обновить

en: Terms & Conditions
ru: Правила и условия

en: Pickup
ru: Самовывоз

en: Ship
ru: Корабль

en: Search Customers
ru: Поиск клиентов

en: Customer has been updated
ru: Клиент обновлен

en: Profile
ru: Профиль

en: Shipping Address
ru: Адрес доставки

en: No shipping address collected for this customer
ru: Для данного клиента не собран адрес доставки

en: Billing Address
ru: Платежный адрес

en: No billing address collected for this customer
ru: Для данного клиента не собран адрес для выставления счетов

en: Credits
ru: Кредиты

en: Save credits
ru: Экономия кредитов

en: Total
ru: Всего

en: Avg Order
ru: Средний заказ

en: Filter by gallery
ru: Фильтр по галереям

en: Copy to clipboard
ru: Копировать в буфер

en: No favorites
ru: Нет избранного

en: Timeline
ru: Временная шкала

en: No activity
ru: Нет активности

en: Logged in
ru: Войти

en: Logged out
ru: Выйти из

en: %s credits used
ru: %s использованные кредиты

en: Sunshine Photo Cart Sales Summary
ru: Итоги продаж фототележки Sunshine

en: Sunshine Photo Cart Setup
ru: Настройка фототележки Sunshine

en: Current month sales
ru: Продажи за текущий месяц

en: Last month sales
ru: Продажи в прошлом месяце

en: Lifetime sales
ru: Пожизненные продажи

en: New Orders
ru: Новые заказы

en: Recent Orders
ru: Недавние заказы

en: Client Galleries
ru: Галереи клиентов

en: Account
ru: Аккаунт

en: Checkout
ru: Оформить заказ

en: Pending
ru: В ожидании

en: We have received your order but payment is still pending
ru: Мы получили ваш заказ, но оплата еще не произведена

en: New
ru: Новый

en: We have received your order and payment
ru: Мы получили ваш заказ и оплату

en: Processing
ru: Обработка

en: The images in your order are being processed and/or printed
ru: Изображения из вашего заказа в настоящее время обрабатываются и/или уже отправлены в печать

en: Shipped/Completed
ru: Заказ готов

en: Your items have shipped (or are available for download)!
ru: Ваши заказ готов к получению (или доступнен для загрузки)!

en: Cancelled
ru: Отменен

en: Your order was cancelled
ru: Ваш заказ был отменен

en: Refunded
ru: Возвращено

en: Your order was refunded
ru: Ваш заказ был возвращен

en: Ready for pickup
ru: Готов к получению

en: Your order is ready to be picked up
ru: Ваш заказ готов к получению/

en: Default
ru: По умолчанию

en: Prints
ru: Печать

en: Welcome to Sunshine Photo Cart %s
ru: Добро пожаловать в фотокорзину Sunshine %s

en: <strong>Thank you for updating to the latest version!</strong> Sunshine %1$s is the most comprehensive client proofing and photo cart plugin for WordPress. We hope you enjoy greater selling success!
ru: <strong>Спасибо за обновление до последней версии!</strong> Sunshine %1$s является наиболее полным плагином для WordPress для проверки клиентов и фотокорзины. Мы надеемся, что вы добьетесь больших успехов в продажах!

en: Recent Improvements
ru: Последние усовершенствования

en: See the full Changelog
ru: Посмотреть полный список изменений

en: Configure
ru: Настройка

en: Sorry, there was an error with your request
ru: Извините, в вашем запросе произошла ошибка

en: Select shipping method
ru: Выберите способ доставки

en: Add shipping method
ru: Добавить способ доставки

en: Delete
ru: Удалить

en: Add tax rate
ru: Добавить ставку налога

en: Country
ru: Страна

en: State/Province
ru: Область

en: Zip/Postal Code(s)
ru: Почтовый индекс/почтовый код (ы)

en: Tax Rate
ru: Налоговая ставка

en: All countries
ru: Все страны

en: Any state/province
ru: Любой штат/провинция

en: Options
ru: Опции

en: Download
ru: Скачать

en: Package
ru: Пакет

en: Products
ru: Товары

en: Galleries
ru: Галереи

en: Images
ru: Изображения

en: Profits
ru: Прибыль

en: Day
ru: День

en: Week
ru: Неделя

en: Month
ru: Месяц

en: Year
ru: Год

en: All time
ru: Все время

en: Filter
ru: Фильтр

en: Refresh data
ru: Обновить таблицы

en: Total Received
ru: Итого получено

en: Completed Orders
ru: Выполненные заказы

en: Average Order
ru: Средний чек

en: Total Unpaid Orders
ru: Итого неоплаченных заказов

en: Address
ru: Адрес

en: Your Address Line 1
ru: Ваш адресс

en: Address Line 2
ru: Адресная строка 2

en: City
ru: Город

en: State / Province
ru: Область/Край

en: Zip / Postcode
ru: Почтовый индекс

en: Currency Formatting
ru: Форматирование валюты

en: Currency
ru: Валюта

en: Currency symbol position
ru: Позиция символа валюты

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Left space
ru: Левое пространство

en: Right space
ru: Пространство справа

en: Thousands separator
ru: Разделитель тысяч

en: Decimal separator
ru: Десятичный разделитель

en: Number of decimals
ru: Количество знаков десятичной дроби

en: Data & Logging
ru: Данные и протоколирование

en: Delete data on uninstall
ru: Удалить данные при удалении

en: Delete all Galleries, Products, Orders, and settings data will be removed when Sunshine is uninstalled. WARNING! This will delete all images uploaded to your galleries as well!
ru: Удаление всех галерей, товаров, заказов и данных настроек будет удалено при деинсталляции Sunshine. ВНИМАНИЕ! При этом также будут удалены все изображения, загруженные в галереи!

en: Enable logging
ru: Включить ведение журнала

en: Enable logging of all events within Sunshine to help with debugging. Disable when not needed.
ru: Включите регистрацию всех событий в Sunshine для помощи в отладке. Отключите, если это не требуется.

en: View log
ru: Посмотреть Лог

en: General
ru: Общие

en: Page Options
ru: Параметры страницы

en: The following pages need selecting so that Sunshine knows where they are. These pages should have been created upon installation, if not you will need to create them.
ru: Следующие страницы необходимо выделить, чтобы Sunshine знал, где они находятся. Эти страницы должны были быть созданы при установке, если это не так, то вам придется их создать.

en: Main Galleries Page
ru: Главная страница галерей

en: URLs
ru: Ссылки

en: Gallery
ru: Галерея

en: Order Received
ru: Заказ принят

en: Store
ru: Магазин

en: Account Endpoints
ru: Конечные точки счета

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the account page.
ru: Конечные точки добавляются к URL-адресам ваших страниц для выполнения определенных действий на странице счета.

en: View Order
ru: Посмотреть заказ

en: Addresses
ru: Адреса

en: Account Details
ru: Детали учетной записи

en: Login
ru: Войти

en: Reset Password
ru: Сбросить пароль

en: Logout
ru: Выйти

en: Pages & URLs
ru: Страницы и URL-адреса

en: Administration Options
ru: Опции администрирования

en: Remove images
ru: Удалить изображение

en: When a gallery is permanently deleted, remove all associated attachments and image files from the servers
ru: При окончательном удалении галереи необходимо удалить с серверов все связанные с ней вложения и файлы изображений

en: Delete FTP folder
ru: Удалить папку FTP

en: This will remove the folder and images added via FTP, if this was used to create the gallery
ru: При этом будет удалена папка и изображения, добавленные по FTP, если они использовались для создания галереи

en: Show images in Media Library
ru: Показать изображения в медиатеке

en: By default Sunshine hides images uploaded to Sunshine galleries in the Media Library, enabling this option will show them instead. Use at your own risk.
ru: По умолчанию Sunshine скрывает изображения, загруженные в галереи Sunshine, в медиатеке, включение этой опции позволит показать их. Используйте на свой страх и риск.

en: Display Options
ru: Показать варианты

en: Hide galleries from search engines
ru: Скрытие галерей от поисковых систем

en: Enabling this option will attempt to block search engine bots from crawling and indexing galleries and images
ru: При включении этой опции будет предпринята попытка заблокировать боты поисковых систем от просмотра и индексации галерей и изображений

en: Gallery Order
ru: Заказ галереи

en: Custom ordering
ru: Произвольный порядок

en: Gallery Creation Date (New to Old)
ru: Дата создания галереи (от новой к старой)

en: Gallery Creation Date (Old to New)
ru: Дата создания галереи (от старой к новой)

en: Alphabetical
ru: По алфавиту

en: Image Order
ru: Порядок изображения

en: Order images shot (Images MUST have EXIF field "DateTimeDigitized")
ru: Заказать съемку (снимки ДОЛЖНЫ иметь поле EXIF "DateTimeDigitized")

en: Image Upload Date (New to Old)
ru: Дата загрузки изображения (от нового к старому)

en: Image Upload Date (Old to New)
ru: Дата загрузки изображения (от старого к новому)

en: Galleries Layout
ru: Макет галереи

en: Cropping option not recommended for justified or masonry
ru: Вариант обрезки не рекомендуется для обоснованной или каменной кладки

en: Standard
ru: Стандарт

en: Justified
ru: Оправдано

en: Masonry
ru: Кирпичная кладка

en: Images Layout
ru: Макет изображений

en: Columns
ru: Колонки

en: Per Page
ru: На страницу

en: Pagination Style
ru: Стиль нумерации

en: Numbered pagination
ru: Числовая пагинация

en: Load more button
ru: Кнопка загрузить еще

en: Automatic infinite scrolling
ru: Автоматическая бесконечная прокрутка

en: Image Theft Prevention
ru: Предотвращение кражи изображений

en: Enabling this option will disable the right click menu and also not allow images to be dragged/dropped to the desktop. NOT a 100% effective method, but should stop most people. Is NOT used for admin users.
ru: Включение этой опции отключит меню правой кнопки мыши, а также не позволит перетаскивать изображения на рабочий стол. Это не 100% eэффективный метод, но он должен остановить большинство людей. НЕ используется для пользователей-администраторов.

en: Proofing Only
ru: Только пробное нанесение

en: This will remove all aspects of purchasing abilities throughout the site, leaving just image viewing and adding to favorites
ru: В результате будут удалены все возможности покупки на сайте, останется только просмотр изображений и добавление в избранное

en: Allow product comments
ru: Разрешить комментарии к товарам

en: Allow users to enter comments when adding an item to cart
ru: Разрешить пользователям вводить комментарии при добавлении товара в корзину

en: Disable Store
ru: Отключить магазин

en: Galleries come with a Store where products are shown first and customers add images to cart. You can disable this if you do not want to make it available.
ru: Галереи поставляются с магазином, в котором товары показываются первыми, а покупатели добавляют изображения в корзину. Вы можете отключить эту функцию, если не хотите, чтобы она была доступна.

en: Show Image Data
ru: Показать данные изображения

en: What to show below image thumbnails
ru: Что показывать под миниатюрами изображений

en: Nothing
ru: Ничего

en: Filename
ru: Название файла

en: Title (Images MUST have EXIF field "Title")
ru: Название (изображения ДОЛЖНЫ иметь поле EXIF "Название")

en: Disable Favorites
ru: Отключить избранное

en: Do not allow saving images to favorites across all galleries
ru: Не разрешать сохранять изображения в избранном во всех галереях

en: Disable Gallery Sharing
ru: Отключить общий доступ к галерее

en: Do not allow sharing galleries
ru: Не разрешать совместное использование галерей

en: Disable Image Sharing
ru: Отключить общий доступ к изображениям

en: Do not allow sharing images within a gallery
ru: Не разрешать совместное использование изображений в галерее

en: Image Options
ru: Опции изображения

en: Making changes to your image sizes does not immediately affect your galleries and you will need to regenerate all images. <a href="%s" target="_blank">Please see this help article</a>
ru: Изменение размеров изображений не сразу отразится на галереях, и вам придется перегенерировать все изображения. <a href="%s" target="_blank">Пожалуйста, ознакомьтесь с этой статьей справки</a>

en: Thumbnail Size
ru: Размер миниатюры

en: Thumbnail Crop
ru: Обрезка миниатюры

en: Crop image to this exact size. Note: Cropped images not recommended for Justified or Masonry layouts
ru: Обрежьте изображение до этого точного размера. Примечание: Обрезанные изображения не рекомендуется использовать в макетах Justified или Masonry

en: Should images be cropped to the exact dimensions of your thumbnail width / height
ru: Должны ли изображения быть обрезаны до точных размеров ширины / высоты миниатюры

en: Large Size
ru: Большой размер

en: Image Quality
ru: Качество изображения

en: Quality that generated images are saved from 1-100. The higher the quality the larger the file size. If left empty, the default is 82.
ru: Качество, с которым сохраняются сгенерированные изображения, в диапазоне 1-100. Чем выше качество, тем больше размер файла. Если оставить это значение пустым, то по умолчанию будет установлено значение 82.

en: Watermark
ru: Водяной знак

en: Watermark Image
ru: Изображение водяного знака

en: Must be a PNG image, ideally with transparency
ru: Должно быть изображение в формате PNG, в идеале с прозрачностью

en: Max Size
ru: Макс. размер

en: From 1-100, a max percent size of the image
ru: От 1-100 - максимальный процентный размер изображения

en: Position
ru: Позиция

en: Center
ru: Центр

en: Repeat
ru: Повторять

en: Top Left
ru: Верхний левый

en: Top Right
ru: Вверху справа

en: Bottom Left
ru: Внизу слева

en: Bottom Right
ru: Внизу справа

en: Margin from edge
ru: Отступ от края

en: Watermark Thumbnails
ru: Эскизы водяных знаков

en: Enable Taxes
ru: Включить налоги

en: Tax Rates
ru: Налоговые ставки

en: Be as specific as you need. Order for most priority. You can include multiple zip/postal codes with commas.
ru: Будьте максимально конкретны. Заказывайте по принципу наибольшего приоритета. Вы можете указать несколько почтовых индексов через запятую.

en: Default customer location
ru: Местонахождение клиента по умолчанию

en: If customer does not have address entered yet, what location is used to determine the default location
ru: Если у клиента еще не введен адрес, то какое местоположение используется для определения местоположения по умолчанию

en: No location by default
ru: Другое местоположение

en: My business location
ru: Местонахождение моего предприятия

en: Calculate tax based on
ru: Рассчитать налоги

en: Which address is used to determine if tax is calculated
ru: Какой адрес используется для определения исчисления налога

en: Display prices
ru: Показать цены

en: Prices entered with tax
ru: Цены указаны с учетом налога

en: Price display suffix
ru: Суффикс отображения цен

en: This shows after a price
ru: Это видно после того, как цена

en: Taxes
ru: Налоги

en: Distraction Free Checkout
ru: Заказ без отвлечений

en: Remove site header/footer and let user focus only on the checkout experience
ru: Уберите заголовок/футер сайта и дайте пользователю возможность сосредоточиться только на оформлении заказа

en: Allow Guest Checkout
ru: Разрешить гостевую регистрацию

en: Allow users to checkout as a guest (do not require a user account)
ru: Разрешить пользователям регистрироваться в качестве гостя (не требуя учетной записи пользователя)

en: Always collect an address
ru: Всегда собирайте адрес

en: There could be instances where no address is needed at checkout, this option forces an address field even in those situations
ru: Возможны случаи, когда при оформлении заказа адрес не требуется, поэтому данная опция заставляет заполнять поле адреса даже в таких ситуациях

en: Allowed Countries
ru: Разрешенные страны

en: Which countries users can select at checkout. If empty, all countries are allowed.
ru: Какие страны могут выбирать пользователи при оформлении заказа. Если пусто, то разрешены все страны.

en: Enter a Google API key to enable address autocomplete at checkout, <a href="%s" target="_blank">learn more here</a>
ru: Введите ключ Google API, чтобы включить автозаполнение адресов при оформлении заказа, <a href="%s" target="_blank">подробнее здесь</a>

en: Display Fields
ru: Поля отображения

en: Other Fields
ru: Другие поля

en: Phone
ru: Телефон

en: Notes
ru: Заметки

en: VAT Number
ru: Номер НДС

en: VAT Label
ru: Маркировка НДС

en: Payments
ru: Платежи

en: Delivery & Shipping
ru: Выполнение & Доставки

en: Design Elements
ru: Элементы конструкции

en: My WordPress Theme
ru: Моя тема WordPress

en: Classic
ru: Классический

en: Cover
ru: Обложка

en: Logo
ru: Логотип

en: Classic Theme Options
ru: Классические параметры темы

en: Menu Background
ru: Фон меню

en: Menu Links
ru: Ссылки меню

en: Main Background
ru: Основной Фон

en: Main Text
ru: Основной текст

en: Main Links
ru: Основные ссылки

en: Gallery Password Box
ru: Блок паролей галереи

en: Gallery Search Box
ru: Окно поиска в галерее

en: Miscellaneous Elements
ru: Различные элементы

en: Auto-include Sunshine main menu
ru: Автоматическое включение главного меню Sunshine

en: Automatically have the Sunshine Main Menu appear above the Sunshine content
ru: Автоматическое появление главного меню Sunshine над содержимым Sunshine

en: Hide link to main galleries page
ru: Скрыть ссылку на главную страницу галерей

en: Hide the link to your main galleries page in any Sunshine menus. Helpful if you want users to stick to just a single gallery.
ru: Скрыть ссылку на главную страницу галереи в любом меню Sunshine. Полезно, если вы хотите, чтобы пользователи придерживались только одной галереи.

en: Customizations
ru: Персонализировать

en: Custom CSS
ru: Пользовательский CSS

en: Before Sunshine
ru: До появления солнца

en: Shown before every Sunshine associated page
ru: Отображается перед каждой страницей, связанной с солнечным светом

en: After Sunshine
ru: После солнца

en: Shown after every Sunshine associated page
ru: Отображается после каждой страницы, связанной с солнцем

en: Invoice
ru: Счет

en: Extra content to be shown on all invoices
ru: Дополнительное содержание, которое должно отображаться во всех счетах-фактурах

en: Design
ru: Дизайн

en: Email Notifications
ru: Оповещение по email

en: Email notifications sent from Sunshine Photo Cart are listed below. Click on an email to configure it.
ru: Ниже перечислены уведомления по электронной почте, отправляемые из Sunshine Photo Cart. Нажмите на письмо, чтобы настроить его.

en: Email Sender
ru: Отправитель E-mail

en: From Name
ru: Имя отправителя

en: When emails are sent to customers, what name should they come from
ru: Когда электронные письма отправляются клиентам, от какого имени они должны приходить

en: From Email
ru: От электронной почты

en: When emails are sent to customers, what email address should they come from
ru: При отправке электронных писем клиентам, с какого адреса электронной почты они должны приходить

en: Email Template
ru: Шаблон электронной почты

en: Email logo
ru: Логотип электронной почты

en: Logo to use in header of email
ru: Логотип для использования в заголовке письма

en: Signature
ru: Подпись

en: Included in footer of every email
ru: Включение в нижний колонтитул каждого письма

en: Integrations
ru: Интеграции

en: Please enter your license key in order to enable your add-ons
ru: Для включения дополнений введите свой лицензионный ключ

en: Licenses
ru: Лицензии

en: Gallery Options
ru: Настройки галереи

en: General Options
ru: Общие настройки

en: Gallery Type
ru: Тип галереи

en: Password Protected
ru: Защищено паролем

en: Private (only specified users)
ru: Private (только указанные пользователи)

en: Password
ru: Пароль

en: Password Hint
ru: Подсказка к паролю

en: Optionally include a hint for the password
ru: Опционально можно включить подсказку для пароля

en: Allowed Customers
ru: Разрешенные клиенты

en: Access Type
ru: Тип доступа

en: Registered and logged in
ru: Зарегистрировался и вошел в систему

en: Provide email address
ru: Укажите адрес электронной почты

en: Direct URL
ru: Прямой URL

en: Expiration
ru: Срок действия
